Polskie Radio
Section05

Zamek Królewski

Znamy zwycięzców plebiscytu Wydarzenie Historyczne Roku 2022

Otwarcie Muzeum – Domu Rodziny Pileckich, ekspozycja "Nowy Skarbiec Koronny" oraz edukacyjna "Gra szyfrów" – to zwycięzcy plebiscytu Wydarzenia Historyczne Roku 2022! W szesnastej edycji konkursu WHR po raz kolejny przyznano Nagrodę Specjalną Muzeum Historii Polski, którą otrzymała publikacja "Zarzecze. Siedlisko idealne". W uroczystej gali Plebiscytu Wydarzenie Historyczne Roku, która odbyła się w Pałacu na Wodzie w Łazienkach Królewskich wzięli udział m.in. dr Jarosław Sellin, sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Generalny Konserwator Zabytków oraz Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski. 
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU Jarosław Sellin Robert Kostro Instytut Pamięci Narodowej Muzeum Historii Polski

Srebrne varsaviana z przedwojennej zbiórki na FON można obejrzeć na Zamku Królewskim

Na Zamku Królewskim w Warszawie została otwarta wystawa darów na rzecz Funduszu Obrony Narodowej (FON). Można na niej zobaczyć najcenniejsze wyroby wykonane przez najlepszych warszawskich jubilerów – elementy serwisów stołowych, świeczniki, papierośnice. Są także historyczne egzemplarze broni. Wystawę "Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Funduszu Obrony Narodowej. Varsaviana" będzie można obejrzeć do 10 września.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Fundusz Obrony Narodowej wystawa historia Polski Katarzyna Cygler

Prof. Wojciech Fałkowski: Zamek Królewski pięknieje z każdym zakupem

Przez niespełna dwa miesiące na Zamku Królewskim w Warszawie można było odwiedzać wystawę "Crème de la crème". Znalazło się na niej 130 najważniejszych nabytków, wyselekcjonowanych spośród niemal 500 pozyskanych w latach 2021–2022. - Zamek Królewski pięknieje z każdym zakupem - podkreśla dyrektor Zamku, prof. Wojciech Fałkowski.
Zobacz więcej na temat:  Wojciech Fałkowski KULTURA Michał Montowski

Astronom po godzinach? "Kopernik i jego świat" w Zamku Królewskim w Warszawie

W Zamku Królewskim w Warszawie otwarta jest wystawa "Kopernik i jego świat". Ekspozycja wyróżnia się spośród innych wystaw rocznicowych związanych z wielkim uczonym. Z jednej strony gromadzi wiele unikatowych i bezcennych eksponatów, z drugiej zaś pomyślana została w ten sposób, by widz mógł dostrzec wszechstronny umysł Kopernika. 
Zobacz więcej na temat:  Mikołaj Kopernik astronomia medycyna ekonomia

Niezwykłe eksponaty na wystawie "Kopernik i jego świat" w warszawskim Zamku Królewskim

Blisko 170 unikatowych eksponatów wypożyczonych z 21 polskich oraz zagranicznych ośrodków muzealnych i naukowych, w tym pierwsze wydanie przełomowego dzieła Kopernika "De revolutionibus orbium ceolestium" ("O obrotach sfer niebieskich"), słynny obraz Matejki "Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem" oraz instrumenty naukowe z epoki, w tym cyrkiel Michała Anioła – to wszystko można zobaczyć na niezwykłej wystawie "Kopernik i jego świat" na Zamku Królewskim w Warszawie. Wystawa potrwa do końca lipca.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA NAUKA Mikołaj Kopernik renesans astronomia historia Polski Michał Anioł Warszawa wystawa Tomasz Miara Trójka

Narodowe Święto Trzeciego Maja. Centralne uroczystości w południe na Placu Zamkowym

Narodowe Święto Trzeciego Maja jest - obok Narodowego Święta Niepodległości - największą polską uroczystością państwową. Oficjalne obchody Święta Konstytucji 3 Maja rozpoczną się już z samego rana. Obejmą wręczenie nominacji generalskich, mszę za ojczyznę, przyznanie odznaczeń państwowych oraz centralne uroczystości w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Andrzej Duda prezydent 3 Maja konstytucja 3 maja

"To może być zaskoczenie, jak wiele o Koperniku nie wiemy"

- Mamy 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika, więc początkowo założeniem było uhonorowanie wielkiego astronoma. Na piedestale było zaprezentowanie publiczności sławnego płótna Matejki, które rzadko kiedy pokazywane jest publicznie. Wokół tego nagle zaczęła dobudowywać się narracja scenariuszowa, która sprawiła, że ciekawie byłoby nadbudować tę wystawę okresem XV i XVI wieku. Tej doby rzemiosła i rozwoju cywilizacyjnego - mówił w Dwójce Norbert Haliński, kurator wystawy "Kopernik i jego świat".
Zobacz więcej na temat:  Mikołaj Kopernik wystawa Dwójka KULTURA Jakub Kukla