Polskie Radio
Section05

Zobacz także

Hermetyczna kraina, czyli Parzel, Proceente, Mayor i "Świat ziomków"

Płyta tria Parzel, Proceente, Mayor pt. "Świat ziomków" to muzyczny owoc współpracy grupy hip-hopowych osobowości. Proces powstawania albumu trwał 3 lata. Parzel i Proceente napisali kawałki i nagrali wokale, a następnie zamknęli zrealizowane pomysły w dębowych beczkach, pozwalając im leżakować. Gdy treść rapowa przegryzła się z bitami Mayora, flavour płyty wzbogacili goście: CARLo, Ewa Ekwa, Fasola, Numer Raz, Sami, Wilku WDZ.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Michał Witak Numer Raz rap hip-hop hip hop muzyka rozrywkowa

Telefony komórkowe w szkołach. Czy zakaz to dobre rozwiązanie?

- W pierwszej kolejności z raportu wynika, że połowa szkół wprowadziła zakaz dotyczący korzystania z telefonów w czasie lekcji i na swoim terenie. Natomiast 15 proc. szkół wprowadziło depozyty, gdzie należy składować telefony. Do tego 32 proc. szkół w ciągu ostatnich trzech lat te zakazy zaostrzyło - wylicza Alan Wysocki, współautor raportu Fundacji GrowSPACE. Czy jest to jednak dobry kierunek? A może warto postawić na lepszą edukację cyfrową?
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Michał Witak Numer Raz telefony komórkowe technologie smartfony szkoła szkoła podstawowa

OFF Festival 2025. Artur Rojek: uderzamy do odbiorcy, który jest zaangażowanym słuchaczem

- Od 2023 roku branża festiwalowa musi mierzyć się z czymś, czego nie było przed pandemią; trochę zmieniły się zwyczaje odbiorcy, który potrzebuje czegoś innego niż przed pandemią - ocenił w "Sprzężeniu zwrotnym" Artur Rojek, dyrektor OFF Festivalu. Przy okazji wizyty w Czwórce artysta zdradził również, czego możemy spodziewać się po tegorocznym lineupie wydarzenia.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Adam Smolarek Michał Daniluk Artur Rojek Off Festival muzyka rozrywkowa Katowice

Zmarł Wojciech Trzciński. Jedynka wspomina legendarnego kompozytora wielu przebojów

Nie żyje Wojciech Trzciński, wybitny kompozytor, pianista, aranżer oraz producent muzyczny. Jego kompozycje znała cała Polska, interpretowali je polscy i zagraniczni artyści. - Miał wielki talent do ładnych i dobrych melodii, które publiczność szybko zapamiętywała. Niewiele jest takich osób, które potrafią tak melodycznie pomyśleć - mówiła Krystyna Prońko, piosenkarka i wokalistka. W Programie 1 Polskiego Radia wspominaliśmy legendarnego muzyka, który odszedł od nas w sobotę 1 lutego.
Zobacz więcej na temat:  Wojciech Trzciński Maria Szabłowska odeszli 2025 Krystyna Prońko Audycja muzyczna

Luksus daje poczucie prestiżu. Czy na najdroższe marki stać już nie tylko bogatych?

- W luksusie chodzi nie tylko o sam przedmiot i jakość, ale też o poczucie prestiżu i pewnego poziomu, który chcemy osiągnąć - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Aleksandra Jaskułowska, ekspertka ds. mody i odpowiedzialnej konsumpcji. Z kolei Aleksandra Włodarczyk, ekspertka ds. mody zrównoważonej przyznaje, że "luksus, który kiedyś był niedostępny dla większości, z czasem stał się dostępny dla klasy średniej". Czy rzeczywiście tak jest?
Zobacz więcej na temat:  Karolina Korwin-Piotrowska Aleksandra Jaskułowska Aleksandra Włodarczyk moda

III Konkurs Chopinowski 1937 - ostatni przed wojną

Trzeci Konkurs trwał od 21 lutego do 13 marca 1937 roku. Nie po raz pierwszy triumfowała rosyjska szkoła pianistyczna - dwa pierwsze miejsca zajęli Jakow Zak i Roza Tamarkina. Wśród Polaków najlepiej wypadł zdobywca trzeciej nagrody Witold Małcużyński, który później zrobił wielką międzynarodową karierę.
Zobacz więcej na temat:  konkurs chopinowski Fryderyk Chopin historia muzyki muzyka klasyczna Róża Światczyńska Przemysław Psikuta KULTURA Dwójka MUZYKA

Powstanie żydowskie przeciwko rzymskiej okupacji. To tam stacjonował Legion VI Ferrata

Do tłumienia drugiego powstania żydowskiego przeciwko rzymskiej okupacji w Judei (tzw. Powstania Bar-Kochby 132-135 r. n.e.) został sprowadzony Legion VI Ferrata. Po zakończonej akcji pacyfikacyjnej, legioniści pozostali na stałe w tej rzymskiej prowincji. Wybudowano obóz legionowy, który funkcjonował przez co najmniej kilkadziesiąt lat.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka Judea Wiesław Więckowski

Arszenik, tojad i inne trucizny. Jak pozbywano się wrogów w dawnych czasach?

Zabójcze właściwości wyciągów roślinnych znane były już w prehistorii. Wraz z postępem cywilizacyjnym doskonalono trucicielskie mikstury i równolegle ścigano się w opracowywaniu receptury na antidotum, które miało neutralizować skutki zatruć. Na dworze Cesarstwa Rzymskiego, w czasach dynastii julijsko-klaudyjskiej, trucizna była powszechnym sposobem na pozbycie się niewygodnych przeciwników i wrogów. "Karierę" robił wówczas tojad, natomiast w czasach średniowiecza bardzo popularny był arszenik.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka Małgorzata Kłys trucizna

Literatura, literaci i poeci w II RP. Czy wtedy byli kimś więcej niż dziś?

Bolesne perypetie Dołęgi-Mostowicza, ataki na Boya-Żeleńskiego czy Broniewski w więzieniu mokotowskim za sympatyzowanie z komunizmem. Kto z przedwojennej literackiej palestry odnalazłby się we współczesnym świecie mediów społecznościowych i plotkarskich portali. Jak wyglądał ówczesny "hejt", a jak popularność?
Zobacz więcej na temat:  Grzegorz Kalinowski Tadeusz Boy-Żeleński Justyna Sobolewska pisarz pisarze i poeci

"Skarby kultury polskiej". Wystawa Archiwum Przedmiotów Wyobrażonych

Wystawa Archiwum Przedmiotów Wyobrażonych Szymona Zakrzewskiego w Miejscu Projektów Zachęty to wystawa polskich projektów skierowanych nie do zamożnych mieszkańców kraju, a środowisk, które nie mogły pozwolić sobie na drogie zakupy. Czyli do mieszkańców gdyńskich dzielnic biedy, kobiet, które wyemigrowały ze wsi do miast w poszukiwaniu pracy w dwudziestoleciu międzywojennym oraz osób mieszkających w sąsiedztwie nowohuckiego kombinatu w okresie PRL. Po wystawie oprowadził nas autor.
Zobacz więcej na temat:  Szymon Zakrzewski Anna Stempniak SZTUKA