Polskie Radio
Section05

Aleksandra Tykarska

Góralski Karnawał i Dzień Etnografii prosto z Bukowiny Tatrzańskiej! [SŁUCHAJ OD 7.00]

Folkowy Poranek Dwójki poprowadzimy dla Państwa „spod samiuśkich Tater”! Aleksandra Stec zaprasza do Bukowiny Tatrzańskiej, gdzie odbywa się 53. Góralski Karnawał. Najbliższy Poranek będzie poświęcony w dużej mierze właśnie kulturze góralskiej w różnych jej odsłonach. Ponieważ 9 lutego to Ogólnopolski Dzień Etnografii, Etnologii i Antropologii Kulturowej pochylimy się także nad tym świętem. 
Zobacz więcej na temat:  folk folklor muzyka ludowa kultura ludowa sztuka ludowa etnografia world music Aleksandra Stec Oskar Kolberg Patrycja Zisch Wojciech Ossowski

Kankles - instrument, który chroni przed śmiercią, i podróż do Małej Litwy

Kanklės to tradycyjny litewski ludowy instrument smyczkowy. Dźwięk powstaje poprzez zakrywanie (wyciszanie) niepotrzebnych strun jedną ręką podczas gry i szarpanie pozostałych strun palcami drugiej ręki. Instrument ten cieszył się dużą popularnością nie tylko na Litwie, ale w kilku pobliskich krajach, gdzie występował pod odrębną nazwą: Łotwa (kuokle), Estonia (kantele) i północna Rosja (gusli).
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna

Folkowy Fonogram Roku. Aleksandra Tykarska: muzyka tradycyjna proponuje prawdziwe perełki

Folkowy Fonogram Roku to konkurs towarzyszący Festiwalowi Folkowemu Polskiego Radia "Nowa Tradycja". Mogą wziąć w nim udział zespoły, które działają w Polsce i grają muzykę inspirowaną tradycjami muzycznymi świata. - Chodzi o wiele różnych inspiracji, których całe bogactwo znajduje się w głowach naszych artystów - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Aleksandra Tykarska z Radiowego Centrum Kultury Ludowej.
Zobacz więcej na temat:  Zobacz także Ula Kaczyńska Paweł Sołtys Folkowy Fonogram Roku folk

Problemy z gardłem i mową? Św. Błażej przychodzi z pomocą

To bardzo zajęty święty, bo opiekę sprawuje i nad gręplarzami, i kamieniarzami, lekarzami, a także zwierzętami. Do tego - może przede wszystkim - pomaga w chorobach gardła, dlatego w opiekę bierze szczególnie ludzi dbających o struny głosowe, na przykład śpiewaków czy też mówców. Do niego możemy się zwrócić o pomoc w dobrym korzystaniu z daru mowy.
Zobacz więcej na temat:  kultura ludowa folklor antropologia

Wybieramy najlepsze płyty z muzyką folk i tradycyjną roku 2024. Zgłoś się do Fonogramu Źródeł i Folkowego Fonogramu Roku!

Jak co roku, startują konkursy fonograficzne Polskiego Radia! Zapraszamy do zgłoszeń albumów z muzyką in crudo oraz szeroko pojętym folkiem wydanych w 2024 roku. Jak się do nich zgłosić? Szczegóły w audycji oraz na stronach Polskiego Radia!
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Justyna Piernik Nowa Tradycja

Tabu w polskiej bajce ludowej. Violetta Wróblewska przybliża świat folkloru

Tabu. Określenie pochodzi z języka tonga, jednego z języków polinezyjskich. W tekście napisanym w języku angielskim, po raz pierwszy pojawiło się w 1777 roku, w pamiętniku brytyjskiego podróżnika Jamesa Cooka "A Voyage To The Pacific Ocean".
Zobacz więcej na temat:  folk folklor muzyka ludowa kultura ludowa sztuka ludowa etnografia world music Mateusz Dobrowolski Aleksandra Stec kolędy Monika Gigier Patrycja Zisch Piotr Kędziorek

Puszcza Rudnicka, niemy świadek historii

Puszcza Rudnicka ("niegdyś co do wielkości nieustępująca białowieskiej") znajduje się nieco ponad 30 km od Wilna w południowo–wschodniej części Litwy. Jest niezwykle ciekawa w kontekście przyrodniczym i historycznym. Kompleks leśny skrywa wiele pięknych tras turystycznych, rowerowych, ale też miejsca związane z ważnymi wydarzeniami w historii Polski: z powstaniem styczniowym i działalnością Armii Krajowej w XX wieku.
Zobacz więcej na temat:  Puszcza Rudnicka natura literatura Dwójka

Śląskie tradycje na nowo na albumie „Skoko wróbel po desce”

Skąd w sercach Ślązaków tyle miłości do zwierząt? Dlaczego właśnie na Śląsku powstały kopalnie? Jakie ptaki znajdziemy na dachach tamtejszych domów? Na te wszystkie pytania odpowiadamy płytą „Skoko wróbel po desce”! Zapraszamy całe rodziny – dzieci, rodziców, ciocie i wujków, babcie i dziadków – do odkrywania tajemniczych, wciągających i niezwykle barwnych śląskich tradycji.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor muzyka ludowa kultura ludowa sztuka ludowa etnografia world music Piotr Kędziorek dziedzictwo narodowe Aleksandra Stec Galicja Hanna Szczęśniak Śląsk dzieci Muzyka dla dzieci Tomasz Janas Mateusz Dobrowolski