Polskie Radio
Section05

architektura

Historia "mebli Kowalskich". "Odpowiedź na potrzeby tamtego czasu"

- Panuje wśród niektórych opinia, że moi rodzice zniszczyli tradycyjne meble, projektując meblościankę. To nie jest prawda, ponieważ tych małych mieszkań nie dało się urządzić, tak jak to bywało przed wojną w większych lokalach, gdzie była osobna sypialnia, osobno salon, pokój dziecięcy, jadalnia - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Jacek Kowalski. 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Magdalena Merta projektowanie historia PRL

Dr Gontarczyk: część społeczeństwa chce, by nie usuwać Pałacu Kultury i Nauki, ja się z tym nie zgadzam

- Absolutnie poza sporem jest kwestia, że Pałac Kultury i Nauki jest reliktem komunizmu i podległości wobec Sowietów, a także symbolem tego, że nie byliśmy wolnym krajem ani społeczeństwem - ocenił na antenie Polskiego Radia 24 publicysta i historyk dr Piotr Gontarczyk.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA regiony Warszawa Pałac Kultury i Nauki historia Polski komunizm mazowieckie

Pałac Kultury i Nauki – symbol Warszawy czy niechciana pamiątka?

Prawie 67 lat temu został ukończony Pałac Kultury i Nauki – niechciany prezent od Związku Radzieckiego, przypominający nam o czasach stalinizmu, a jednocześnie jeden ze znaków charakterystycznych i symboli Warszawy. Jakie wady i zalety ma PKiN? Czy zburzenie socrealistycznego kolosa byłoby dla stolicy dobrym rozwiązaniem? Na te pytania w audycji "Pora na Trójkę" odpowiedział varsavianista Daniel Echaust.
Zobacz więcej na temat:  Karol Gnat Trójka Pałac Kultury i Nauki Warszawa Związek Radziecki komunizm historia Polski miasto Józef Stalin

NASZ WYWIAD PKiN - burzyć czy zachować? Varsavianista: nie wylewajmy dziecka z kąpielą

- Pałac Kultury i Nauki ma w sobie zapis wielu wydarzeń i stalinizm jest tylko jednym z epizodów, a dla młodszych pokoleń to epizod nawet mało znaczący. Spojrzenie warszawiaków na pałac już się zmieniło - powiedział w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Janusz Sujecki, varsavianista z Zespołu Opiekunów Kulturowego Dziedzictwa Warszawy "ZOK".
Zobacz więcej na temat:  Warszawa mazowieckie Pałac Kultury i Nauki stalinizm komunizm dekomunizacja Polskie Radio 24 POLSKA

Teatr Wielki w Warszawie - perła w dorobku Antonia Corazziego

Włoch uważał się za specjalistę w budowaniu teatrów. Zaprojektował teatr dla Aleksandrii w Egipcie, narysował piękny projekt dla teatru w Kopenhadze. Jednak to nasz teatr uważa się za perłę w jego dorobku. Architekt działał w Królestwie Polskim w latach 1819–1847, a projektowane przez niego budowle reprezentują styl neoklasyczny. 
Zobacz więcej na temat:  Teatr Wielki - Opera Narodowa Waldemar Dąbrowski Warszawa HISTORIA