Polskie Radio
Section05

architektura

Utracona stolica Dworzec Główny. Niespełniony projekt nowej Warszawy

We wrześniu 1939 roku Dworzec Główny został zbombardowany przez Niemców. Infrastruktura kolejowa była jednak potrzebna, więc okupant wykorzystywał ją aż do wybuchu Powstania Warszawskiego. Budynek został zdewastowany w trakcie systematycznego wyburzania miasta w końcu 1944 roku. Dworzec został wtedy wysadzony w powietrze i podpalony
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Warszawa Dwudziestolecie międzywojenne II RP II Rzeczpospolita modernizm utracona stolica

"Agaton" Stanisław Jankowski. Patriota i profesjonalista

- Cichociemni nie byli osobami przypadkowymi, werbowano osoby, które się wyróżniały - taki był Jankowski - wszechstronnie wyszkolony, bardzo sprytny, zmyślny, inteligentny - mówił w Dwójce historyk Rafał Brodacki z działu historycznego Muzeum Powstania Warszawskiego. W audycji rozmawialiśmy o niezwykłym życiorysie Stanisława Jankowskiego "Agatona" - architekta, żołnierza, uczestnika Powstania Warszawskiego. 29 września mija 110. rocznica jego urodzin.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Aldona Łaniewska-Wołłk Warszawa Stanisław Jankowski Maria

Polskie obiekty nominowane do prestiżowej Nagrody im. Miesa van der Rohe

European Union Prize for Contemporary Architecture – Mies van der Rohe Award to jedna z najważniejszych nagród architektonicznych w Europie. Przyznawana jest od 1987 roku, a od 2001 r. jest oficjalną nagrodą Komisji Europejskiej. Zwykle wręcza się ją co dwa lata, jednak w tym roku, ze względu na pandemię, proces wyboru najładniejszych brył został wydłużony.
Zobacz więcej na temat:  Aldona Łaniewska-Wołłk Dwójka

Polka pracująca przy odbudowie katedry Notre Dame: efekt tego, co już zrobiliśmy, cieszy

Nasza praca ma głęboki sens, ponieważ obcujemy z oryginalnymi materiałami i odbudowujemy dzieło o najpiękniejszych proporcjach konstruowane dla Boga, co widać w każdym szczególe katedry. Polscy konserwatorzy zabytków wyróżniają się we Francji wiedzą z zakresu chemii i historii sztuki - mówi Felicja Lamprecht, restauratorka zabytków pracująca przy odbudowie katedry Notre Dame.
Zobacz więcej na temat:  Notre Dame Francja

DetalFest. Festiwal, który otwiera oczy na piękno nieoczywiste

- Zwykle, kiedy mówimy o detalu architektonicznym, przychodzą nam na myśl realizacje rezydencjonalne. W Łodzi mamy dużo zabudowy z przełomu XIX i XX wieku, czyli momentu, gdy ornament królował w architekturze. Pomyślałam jednak, że dobrze byłoby pochylić się nad światem, który nie kojarzy się nam ze zdobieniami - mówiła w Dwójce Maria Nowakowska, dyrektorka 3. Festiwalu Detalu Architektonicznego DetalFest w Łodzi.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Roch Siciński Łódź KULTURA

Architektura przyszłości. Jak będą wyglądać miasta i domy?

Jak będzie wyglądała architektura miast przyszłości? Jak w ciągu najbliższych kilkudziesięciu lat zmienią się zamieszkiwane przez nas tereny? W opinii specjalistów coraz częściej można usłyszeć o koncepcji cohousingu, czyli wspólnoty mieszkaniowej, w której dużą rolę odgrywa przestrzeń wspólna. Czy to oznacza koniec ogrodzonych osiedli i dobowego monitoringu? Czy pokolenie tzw. millenialsów, czyli osób urodzonych w okolicy roku 2000, naprawdę pragnie wspólnoty przestrzennej? 
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo miasto przyszłości miasto Mateusz Drozda