Polskie Radio
Section05

architektura

Michał Elwiro Andriolli. Malarz, ilustrator, powstaniec

Należał do grona najbardziej utalentowanych polskich ilustratorów. Michał Elwiro Andriolli, którego 131. rocznicę śmierci dziś wspominamy, zajmował się jednak nie tylko malarstwem, zasłynął bowiem również jako waleczny patriota, uczestnik powstania styczniowego i twórca tak charakterystycznych dla okolic podwarszawskiego Otwocka "świdermajerów". 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski HISTORIA Powstanie Styczniowe malarstwo Otwock SZTUKA 160. rocznica powstania styczniowego

POLSKIE RADIO 24 Zburzyć, zachować czy zasłonić? Ekspert o przyszłości PKiN

- Odbudowa zabytku staje się narzędziem w rękach współczesnej polityki. Ma coś komunikować według tych, którzy chcą jego odbudowy, coś innego będzie komunikować według tych, którzy są temu przeciwni - mówił w Polskim Radiu 24 Błażej Ciarkowski, architekt i autor książki "Słowo architekta. Opowieści o architekturze Polski Ludowej".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 PRL społeczeństwo Pałac Kultury i Nauki POLSKA

Polskie Radio 24 Wszystko w zasięgu ręki, czyli miasta 15-minutowe

- Chodzi o to, żeby każdy obszar miasta posiadał określony pakiet funkcji, które wystarczają do codziennego życia: mieszkania, miejsca pracy, edukacji, park, obiekty sportowe, sklepy i usługi. W takiej lokalnej społeczności mamy przemieszczać się pieszo lub rowerem i ograniczać zanieczyszczenie środowiska - mówił w Polskim Radiu 24 architekt Piotr Żabicki z Wyższej Szkoły Ekologii i Zarządzania.    
Zobacz więcej na temat:  miasto ekologia społeczeństwo Polskie Radio 24

Polskie Radio 24 Natalia Szcześniak i Radosław Gajda: za budynkami stoją idee

Zainteresowanie architekturą, to dobry pomysł, bo jest to coś, co na co dzień spotykamy. Ale za budynkami stoją też idee. Stąd to hasło "Good idea" - mówiła w Polskim Radiu 24 Natalia Szcześniak. Wraz z Radosławem Gajdą, z którym współtworzy projekt "Good idea", mówiła w audycji "Przestrzeń, design, architektura" o książce "Archistorie. Jak odkrywać przestrzeń miast?".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Krzysztof Grzybowski Radosław Gajda design KSIĄŻKA

Co przesłania Krzywa Wieża w Pizie? Nie ma na świecie takiego drugiego Placu Cudów

Krzywa Wieża w Pizie, uważana przez wielu za najsłynniejszy zabytek świata, jest w istocie dzwonnicą. Towarzyszy ona niezwykłej katedrze oraz dwóm innym bezcennym obiektom. Cały ten kompleks oszałamia kolejne pokolenia przybywających do tego toskańskiego miasta – nie dziwi więc, że miejsce to nazwano Piazza dei Miracoli. Plac Cudów.
Zobacz więcej na temat:  Toskania Włochy średniowiecze Morze Śródziemne chrześcijaństwo

Pawilon Przyszłości w Łazienkach Królewskich

Park w Łazienkach Królewskich, niespieszne spacery, karmienie wiewiórek – dla wielu słuchaczy w takim zaproszeniu nie ma nic oryginalnego. Zresztą nie tylko mieszkańcy Warszawy kojarzą to miejsce raczej z tradycją i historią niż awangardowymi pomysłami na architekturę. Tymczasem już kolejny raz studenci i wykładowcy Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej w ramach projektu "Stawiamy" nieopodal Ermitażu stworzyli Pawilon Przyszłości. Budowlę pomyślaną jako miejsce spotkań, integracji i interakcji.
Zobacz więcej na temat:  Łazienki Królewskie Warszawa Anna Dudzińska Trójka

Polskie Radio 24 Miejsce pełne życia. Rewitalizacja parku Akcji "Burza"

Jak w jednym miejscu połączyć pamięć, przyrodę i rekreację? Udało się to twórcom rewitalizacji Kopca Powstania Warszawskiego i parku Akcji "Burza" na warszawskim Czerniakowie. Projekt zdobył uznanie środowiska architektonicznego, ale także mieszkańców stolicy. Za tą realizacją stoją: biuro architektury krajobrazu topoScape oraz pracownia architektoniczna Archigrest. - To miało być miejsce żywe, dla ludzi, miało ich jednoczyć - mówił w Polskim Radiu 24 architekt Marcin Maraszek.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie Warszawa społeczeństwo Polskie Radio 24

Krzywa Wieża, źli grabarze i kanibal. Gdy Ząbkowice zwały się Frankenstein

Położone nieopodal granicy z Czechami Ząbkowice Śląskie to pełne zabytków miasto z ponad 700-letnią historią. W tym roku mija 78 lat od nadania Ząbkowicom ich polskiej nazwy. Wcześniej miasto nazywało się Frankenstein i jeśli ktoś ma w związku z tym mroczne skojarzenia, to nie jest wcale daleki od prawdy…
Zobacz więcej na temat:  Dolny Śląsk Mary Shelley historia Polski HISTORIA Niemcy literatura KSIĄŻKA książki sąd Joanna Bator horror fantastyka Śląsk śląskie magazyn wakacyjny wakacje 2021