Polskie Radio
Section05

Armia Czerwona

Mieszkańcy Kieźlin nie chcą głazu poświęconego sowieckiemu żołnierzowi. "Mit o nim to PRL-owska propaganda"

Grupa mieszkańców wsi Kieźliny w gminie Dywity pod Olsztynem prosi o usunięcie głazu poświęconego sowieckiemu żołnierzowi Piotrowi Diernowowi. W tym celu mieszkańcy złożyli do gminy pismo, w odpowiedzi zapowiedziano zasięgnięcie w tej sprawie opinii wojewody.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA komunizm Instytut Pamięci Narodowej IPN pomniki dekomunizacja społeczeństwo

Ukraińskie flagi przed Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich. Rosyjski ambasador nie zdołał złożyć kwiatów

W Rosji 9 maja obchodzony jest Dzień Zwycięstwa. Przed Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich pojawiły się ukraińskie flagi, które są formą protestu przeciwko rosyjskiemu reżimowi. MSZ zaapelowało do rosyjskiego ambasadora, żeby powstrzymał się od prowokacji i nie składał kwiatów w tym miejscu. Ten jednak pojawił się przed mauzoleum. 
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa wojna na Ukrainie Rosja POLSKA polityka

Wyburzono pomnik Armii Czerwonej. Prezes IPN: będziemy usatysfakcjonowani, gdy upadnie ostatni z nich

- Rosjanom się wydaje, że Europa Środkowa jest wciąż ich kolonią. To pokazuje imperialne myślenie. Polityka historyczna Federacji Rosyjskiej opiera się na kłamstwie - powiedział prezes IPN dr Karol Nawrocki w Głubczycach (Opolskie) podczas wyburzenia tzw. pomnika wdzięczności Armii Czerwonej.
Zobacz więcej na temat:  Instytut Pamięci Narodowej IPN pomniki komunizm dekomunizacja społeczeństwo POLSKA

PR24 Kolejny sowiecki pomnik do usunięcia. Rzecznik IPN: nie ma zgody, by symbolika totalitarna funkcjonowała

- Wiemy doskonale, z czym wiązało się tzw. wyzwolenie miast i miasteczek przez żołnierzy Armii Czerwonej: gwałty, rabunki, tortury. Nie ma zgody na to, by symbolika totalitarna do dzisiaj funkcjonowała w polskiej przestrzeni publicznej - powiedział w Polskim Radiu 24 historyk i rzecznik IPN dr Rafał Leśkiewicz, zapowiadając likwidację kolejnego "obiektu sowieckiej propagandy". Chodzi o monument dedykowany Armii Czerwonej w Głubczycach w województwie opolskim.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony opolskie historia Polski PRL IPN Tadeusz Płużański

Gwałty, zabójstwa, terror i aresztowania. We wtorek 78. rocznica "wyzwolenia" Częstochowy przez Sowietów

22 zabójstwa, 36 napadów, 136 kradzieży oraz 11 gwałtów - taki bilans pierwszych 190 dni obecności żołnierzy Armii Czerwonej w Częstochowie w 1945 roku wylicza historyk Sławomir Maślikowski z IPN. O 78. rocznicy wkroczenia czerwonoarmistów i tak zwanego wyzwolenia miasta z rąk niemieckiego okupanta przypomina gazeta regionalna "Dziennik Zachodni".
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA POLSKA historia Polski II wojna światowa NKWD zbrodnie sowieckie fakty opinie ciekawostki rocznica społeczeństwo

Rosyjska aneksja części Ukrainy. Prof. Szumski: to analogia do wydarzeń na wschodzie II Rzeczpospolitej

We wrześniu 1939 roku Sowieci zagarnęli Kresy wschodnie II Rzeczpospolitej. Wcześniej były morderstwa, gwałty na Polakach i pseudoreferenda. - Nasuwają się analogie obserwując dzisiejszą sytuacje na wschodzie Ukrainy - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Jan Szumski, historyk PAN, IPN. Podkreślił, że dla Rosji "istotą przeprowadzenia aneksji terytoriów nadal pozostają pseudoreferenda i ostatecznie przymusowe nadanie rosyjskiego obywatelstwa mieszkańcom.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 HISTORIA Związek Sowiecki historia Polski Kresy aneksja

"Symbol światowej rewolucji i eksterminacji". Zdemontowano cztery pomniki "Wdzięczności Armii Czerwonej"

Podczas demontażu pomnika Armii Czerwonej w Głubczycach prezes IPN dr Karol Nawrocki podkreślił, że "ten pomnik to symbol systemu, który zbudował sobie po 1917 r. »dom zły«, czyli Związek Sowiecki, i który wciąż unosi się swoim duchem w dzisiejszej Federacji Rosyjskiej".
Zobacz więcej na temat:  Karol Nawrocki IPN Instytut Pamięci Narodowej POLSKA Rosja komunizm historia Polski pomniki dekomunizacja społeczeństwo reżim