Polskie Radio
Section05

Artur Wolski

Odszedł Benedykt XVI. Jaki był jego wkład w rozwój nauki i jej wartości etycznych?

Przed wyborem na Stolicę Piotrową kardynał Joseph Ratzinger - uważany za jednego z najwybitniejszych współczesnych teologów - pełnił funkcję prefekta Kongregacji Nauki Wiary. Napisał ponad 60 książek, które były szeroko komentowane nie tylko w gronie teologów. W "Eurece" przypomnieliśmy imponujący dorobek pisarski, naukowy i dydaktyczny zmarłego papieża - Benedykta XVI. 
Zobacz więcej na temat:  Benedykt XVI Kościół katolicki wiara NAUKA religia katolicyzm protestantyzm

Przedmiot magiczny, brama do świata wyobraźni. Dlaczego warto czytać książki?

Książka jest nie tylko doskonałym prezentem na różne okazje. Odkąd wynaleziono druk, stała się również przedmiotem zainteresowania nauki. Historia badań czytelniczych sięga lat 70. XIX wieku. A dlaczego w ogóle warto czytać? - Książka to jest magiczny przedmiot. Pomaga na wielu poziomach - uważa Katarzyna Nawrocka, popularyzatorka idei czytania książek.
Zobacz więcej na temat:  czytelnictwo książki Biblioteka Narodowa

Jak w szkole dba się o zdrowie psychiczne oraz fizyczne dzieci i młodzieży?

W szkołach coraz częściej możemy obserwować stany napięcia nerwowego, wzmożoną agresję, czasami wycofanie, depresję. Depresja, stany około depresyjne i inne różnego rodzaju problemy u osób młodych wynikają najczęściej z problemów rozwojowych, kontaktów rówieśniczych albo problemów, z którymi dziecko zmaga się w rodzinie. 
Zobacz więcej na temat:  szkoła zdrowie zdrowie dziecka zdrowie psychiczne edukacja gimnastyka Strefa Rodzica

Notatka, która doprowadziła do odkrycia historii uzdrowiska na Wołyniu

Lakoniczna notatka na temat kozińskich wód mineralnych, odnaleziona w archiwach Muzeum Pałacu w Wilanowie, otworzyła drogę do odtworzenia historii powstania pierwszego osiemnastowiecznego uzdrowiska balneologicznego usytuowanego w obrębie dóbr hr. Jana Tarnowskiego. Z odkrytych materiałów dowiadujemy się, jak urządzano to uzdrowisko, jakie doświadczenia chemiczne przeprowadzano, by ustalić prozdrowotne wartości wody oraz dokładne wskazówki terapeutyczne.
Zobacz więcej na temat:  uzdrowisko zdrowie i dieta historia Polski Wołyń Galicja

Menopauza to nie pauza od życia. "Kobietom towarzyszy lęk, niepewność i przygnębienie"

"Menopauza to nie pauza" - taki jest wniosek ostatniego raportu o menopauzie. Tym razem pod naukową lupę poszły: odczucia, zachowania, stereotypy związane z menopauzą, która czy tego chcemy czy nie, dosięgnie każdego człowieka. Czy nadal uważamy, że z menopauzą wiąże się spadek atrakcyjności, kobiecej tożsamości i dyskomfort psychiczny u pań? 
Zobacz więcej na temat:  zdrowie kobieta badania socjologia infografika