Polskie Radio
Section05

biografia

Władysław Stanisław Reymont. Biografia noblisty jak materiał na film

Władysław Stanisław Reymont znany jest jako autor "Chłopów", "Fermentu" i "Ziemi obiecanej". Życie noblisty owiane jest jednak tajemnicą. Mimo że nazwisko tego pisarza znane jest na całym świecie, szczegóły jego pochodzenia nie są powszechnie znane. - Niewątpliwie biografia tego pisarza to materiał na film, i to sensacyjny - mówiła w Dwójce literaturoznawczyni prof. Maria Jolanta Olszewska.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Władysław Reymont Władysław Reymont Stanisław literatura literatura polska KULTURA Literacka Nagroda Nobla Zobacz także

Róża Luksemburg. Ważna postać życia politycznego na przełomie wieków

Weronika Kostyrko to autorka biografii "Róża Luksemburg. Domem moim jest cały świat". W swojej książce nie tylko przybliża losy historycznej postaci. Przedstawia też okoliczności społeczne oraz polityczne czasów, w których żyła Luksemburg. W Dwójce autorka opowiedziała o kulisach swojej pracy i tym, co udało jej się odnaleźć.
Zobacz więcej na temat:  Róża Luksemburg Marta Strzelecka Weronika Kostyrko literatura komunizm socjalizm Dwójka Zobacz także

Grzegorz Kasdepke: udało się nam stworzyć książkę przygodową o Arturze Rubinsteinie

- Gdy Filharmonia Łódzka zaproponowała mi napisanie książki o Rubinsteinie, spytałem  czy zamiast biografii mógłby to być portret literacki, i to też nie w stylu realistycznym, a raczej kubistycznym. Tak, by pokazać bardziej jego osobowość, a nie przebieg życia - mówił w Dwójce Grzegorz Kasdepke, autor książki "Pan Artur gra nudzie na nosie! Czyli najdziwniejsza książka o Rubinsteinie".
Zobacz więcej na temat:  Artur Rubinstein Grzegorz Kasdepke Jakub Kukla literatura KSIĄŻKA Dwójka KULTURA Zobacz także

Tadeusz Borowski - pisarz, którego nie ocaliła miłość

Poeta, prozaik, publicysta. Autor takich opowiadań, jak "Pożegnanie z Marią", "U nas w Auschwitzu", "Kamienny świat" czy "Byliśmy w Oświęcimiu" - Tadeusz Borowski. Właśnie ukazała się pierwsza jego pełna biografia, autorstwa Marty Byczkowskiej-Nowak. - Moje pierwsze spotkanie z Borowskim starło mnie na pył. Wiedziałam, że jest to temat, do którego chciałabym wrócić, ale musiałam być na to gotowa - mówiła w Dwójce.
Zobacz więcej na temat:  Tadeusz Borowski Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Marta Byczkowska-Nowak literatura literatura polska Holokaust Dwójka KULTURA Zobacz także

"Mam silną wiarę w odrodzenie ludu". Wincenty Witos o sobie i swojej walce

– Widziałem Witosa po raz pierwszy we Lwowie w 1912 na wiecu. Słuchałem jego przemówienia. Inteligenckie, rzeczowe, bez demagogii – mówił w archiwalnym radiowym nagraniu gen. Marian Kukiel. Teksty, które napisał czy wygłosił Wincenty Witos, są bez wątpienia intrygującymi świadectwami czasu. Mogą stać się przewodnikiem po życiu tego słynnego działacza i polityka.
Zobacz więcej na temat:  Wincenty Witos przemówienie wspomnienie II RP

"Biografia ukryta". Barwny choć trudny życiorys Konrada Swinarskiego

W tym roku minie pięćdziesiąta rocznica śmierci Konrada Swinarskiego, jednego z najwybitniejszych ludzi teatru w Europie XX. wieku. Zadebiutował 14 maja 1955 w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu przedstawieniem "Żeglarz". - Kiedy dziś mówimy o reżyserze teatralnym, to mamy nikłe wyobrażenie zasięgu i oddziaływania kogoś takiego jak Swinarski - uważa prof. Beata Guczalska. 
Zobacz więcej na temat:  Marek Stremecki Konrad Swinarski Zobacz także KULTURA historia Polski

Człowiek wszechstronny - 150. rocznica urodzin Tadeusza Boya-Żeleńskiego

Artysta i jedna z najpopularniejszych postaci dwudziestolecia międzywojennego. Studiował medycynę, śpiewał w kabarecie "Zielony Balonik", przyswoił dla polszczyzny kanon literatury francuskiej. Był autorem "Wiadomości Literackich" i "Kuriera Porannego". 150 lat temu urodził się Tadeusz Boy-Żeleński.
Zobacz więcej na temat:  Tadeusz Boy-Żeleński Monika Śliwińska Dorota Gacek Dwójka literatura Zobacz także KULTURA

"Książę". Obszerna biografia Tadeusza Boya-Żeleńskiego

Nakładem Wydawnictwa Literackiego w Krakowie ukazała się najnowsza biografia Tadeusza Boya-Żeleńskiego pióra Moniki Śliwińskiej pt. "Książę". Fragmenty książki w cyklu "To się czyta" prezentuje Szymon Kuśmider. Niedawno minęła 150. rocznica urodzin jednej z najbarwniejszych postaci dwudziestolecia międzywojennego.
Zobacz więcej na temat:  Tadeusz Boy-Żeleński Monika Śliwińska Szymon Kuśmider literatura pr poleca

Ève Curie. Córka noblistki, podróżniczka wśród wojowników

– Urodziłam się, kiedy moja matka miała 37 lat. Mojego ojca nie pamiętam – mówiła na początku swoich radiowych wspomnień Ève Curie Labouisse. Historia życia młodszej córki Marii Skłodowskiej-Curie jest długa i fascynująca. Są w niej i kariera pianistki, i pisarki, i korespondentki podczas II wojny, a także praca w strukturach UNICEF i NATO.
Zobacz więcej na temat:  Maria Skłodowska-Curie Ewa Curie wspomnienie Francja POLSKA Stany Zjednoczone II wojna światowa dziennikarstwo reportaż UNICEF NATO

Aleksander Kwaśniewski - spektakularna kariera na styku dwóch systemów

Cudowne dziecko z Białogardu, błyskotliwy działacz studencki, zdolny redaktor naczelny i najmłodszy minister, a potem polityk, który przeprowadził postkomunistów przez pierwsze lata transformacji do pełni władzy w 1995 roku. O Aleksandrze Kwaśniewskim rozmawialiśmy w Dwójce z autorem jego biografii - Michałem Sutowskim.
Zobacz więcej na temat:  Antoni Dudek Aleksander Kwaśniewski Michał Sutowski Dwójka Zobacz także