Polskie Radio
Section05

DAB+

Jak nie wypalić się w rodzinie, pracy, szkole? "To nie jest zwykłe zmęczenie"

- Coraz częstsze jest wypalenie uczniowskie, które polega nie tylko na utracie ciekawości świata, ale też wynika z tego, że tak dużo się uczymy, tak wiele doświadczamy, a jednocześnie nie mamy czasu na relaks, że oduczamy się odpoczywać (…). Wchodząc w dorosłe życie już jesteśmy zmęczeni - mówił w Polskim Radiu Dzieciom Mikołaj Marcela, pisarz, wykładowca akademicki, nauczyciel, ekspert w tematyce edukacji dzieci.
Zobacz więcej na temat:  rodzice dzieci radio bez reklam psychologia Marcin Perfuński

Czy współcześni mężczyźni balansują między tradycyjnymi wzorcami męskości a potrzebą emocjonalnej otwartości?

W audycji "Strefa rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom, gościem Aleksandry Jasińskiej był Robert Kowalczyk, seksuolog kliniczny, psycholog i psychoterapeuta, który przedstawił wnioski z raportu Zrozumieć męskość. Rzeczywistość polskiego mężczyzny. Rozmowa skupiła się na różnicach między mężczyzną, który siebie akceptuje, a narcyzem. Gość audycji wyjaśnił, że choć narcyzm jest obecnie popularnym pojęciem w popkulturze, to "dla terapeuty narcyzm jest zaburzeniem osobowości". Jego zdaniem, prawdziwy narcyz "musi wygrywać, a kiedy przegrywa, wina zawsze leży w otoczeniu, nie w nim samym". Po więcej zapraszamy poniżej.
Zobacz więcej na temat:  mężczyzna psychologia psychoterapia seksualność radio dla rodziców

Mediacje w szkole. "Atakować problem, a nie siebie nawzajem"

- Dzięki mediacjom rówieśniczym uczniowie uczą się bardzo wielu kompetencji emocjonalno-społecznych, między innymi rozwiązywania konfliktów, ale także wyrażania swoich potrzeb, stawiania granic, ale i szanowania granic innych, wyrażania emocji i rozmawiania o nich - mówiła w Polskim Radiu Dzieciom Paulina Janikowska-Mizera, radca prawny i mediator.
Zobacz więcej na temat:  rodzice dzieci radio bez reklam psychologia mediacje mediacja

Projekt "Sztuka się robi | Inkubator teatralny"

"Sztuka się Robi" to projekt, który ma na celu rozwój teatru dla dzieci i młodzieży poprzez poszukiwania w zakresie nowych tematów i form, biorąc pod uwagę współczesne trendy w myśleniu o dzieciństwie, edukacji oraz dostępności. O szczegółach mówiły w Polskim Radiu Dzieciom kierowniczka literacka Teatru Miniatura Agnieszka Kochanowska i Justyna Czarnota, pedagożka teatru, znawczyni teatru dla dzieci i młodzieży.
Zobacz więcej na temat:  rodzice dzieci radio bez reklam festiwal teatralny

"Moje serce mówi" hasłem Festiwalu Korczak Dzisiaj

Znamy już program jednego z najstarszych festiwali teatralnych w Polsce. Odbywający się po hasłem "Moje serce mówi" Festiwal Korczak Dzisiaj spogląda w stronę Szwecji, silny akcent stawiając na propozycje kierowane do widowni nastoletniej. O wydarzeniu mówiły w Polskim Radiu Dzieciom; Dorota Kowalkowska, dyrektorka artystyczna festiwalu oraz Dominika Górecka, kuratorka programu szwedzkiego.
Zobacz więcej na temat:  rodzice dzieci radio bez reklam festiwal teatralny

Plecak czy tornister? Jak spakować rzeczy dziecka do szkoły?

- Młodsze dzieci, pierwszoklasiści, powinny zdecydowanie nosić tornister. Jest on bardziej twardy, usztywniony w plecach, ma także usztywnioną komorę, po otwarciu jest bardziej przestronny. Rzeczy, które znajdują się w tornistrze, książki, piórnik, jedzenie, są bardziej widoczne i lepiej dostępne - mówiła w Polskim Radiu Dzieciom dr n. med. Elżbieta Binek, fizjoterapeutka dziecięca.
Zobacz więcej na temat:  rodzice dzieci radio bez reklam zdrowie dziecka

Czym jest rodzicielski gamechanger? Odpowiedź w "Strefie rodzica"

Czym jest rodzicielski gamechanger? To jest coś, co totalnie zmienia zasady gry i zasady funkcjonowania. Przewraca do góry cały system funkcjonowania w rodzicielstwie (w jak najbardziej pozytywnym tego słowa znaczeniu) i pomaga nam na zupełnie innym poziomie spojrzeć na swoje dziecko, swoją drogę i rolę rodzicielską.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica wychowanie rodzicielstwo psychologia psychologia dziecięca Marcin Perfuński radio dla rodziców

Jak pomagać dzieciom w rozpoznawaniu emocji?

Czy uczucie niepewności może nam się do czegoś przydać? Zwykle staramy się unikać niepewności i robimy wszystko, by pokazać światu swoją pewną siebie stronę. Jesteśmy też bombardowani przez media treściami w stylu: "bez pewności siebie nie osiągniesz sukcesu", "bez pewności siebie twoje dziecko nie poradzi sobie w szkole, a potem w pracy, relacjach etc". Może to wywoływać rodzaj lęku przed przyszłością i presji bycia silnym, wytrwałym oraz braku akceptacji naturalnej wrażliwości naszego dziecka lub otoczenia. Co więc zrobić z uczuciem niepewności, które tak samo jak wszystkie inne uczucia ma prawo występować i najzwyczajniej w świecie jest częścią naszego życia, bo naturalnie pojawia się w procesie zmiany?
Zobacz więcej na temat:  wychowanie rodzicielstwo radio dla rodziców ojcostwo macierzyństwo psychologia dziecięca

"O rety, skarpety!..." Justyna Bednarek w "Poranku" Polskiego Radia Dzieciom

W audycji "Poranek" w Polskim Radiu Dzieciom, Justyna Bednarek opowiedziała o swojej książce, "O rety, skarpety! Małe pomieszanie z poplątaniem plus trochę zagadek, dowcipów i jedna zwariowana historia", która jest kontynuacją przygód popularnej serii o skarpetkach. W rozmowie autorka wyjaśniła, że jej najnowsza publikacja różni się od dotychczasowych, ponieważ zawiera elementy aktywnościowe, takie jak rebusy, zagadki czy krzyżówki. Znalazło się w nim też miejsce na psychotest, który pozwala dzieciom odkryć, która skarpetka najlepiej pasuje do ich osobowości. W audycji nie zabrakło także wątku o kolejnej scenicznej adaptacji "Bandy Czarnej Frotte". Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  Poranek Polskiego Radia Dzieciom literatura dziecięca książki dla dzieci Martyna Chuderska

Rozwód krok po kroku od strony prawnej. "Strategia rozwodowa nie musi być strategią walki"

- Jeżeli chcemy rozwieść się szybko, to trzeba się dogadać. Żeby uzyskać rozwód na jednej rozprawie, to trzeba przyjść z gotowym planem na to, jak ten rozwód ma przebiec, i tylko przekonać sąd do tego, że taki pomysł jest zgodny z prawem, a jeśli mamy dzieci, to zgodny także z ich dobrem - mówiła w Polskim Radiu Dzieciom Aleksandra Wejdelek-Bziuk, prawniczka specjalizująca się w pomocy prawnej dla kobiet.
Zobacz więcej na temat:  rodzice dzieci radio bez reklam psychologia psychoterapia rozwód

Dlaczego dziecko mnie nie słucha? "Warto zacząć do siebie"

 - To, że dziecko nas słyszy, to nie znaczy, że będzie od razu wykonywało nasze polecenia, i całe szczęście. Jako dorośli, jako rodzice nie mamy takiego pilota, którym moglibyśmy sterować dziecięcym zachowaniem. Mamy za to wiele możliwości, by o tę komunikację zadbać, zaczynając od siebie, albo od tego, żeby obserwować uważnie, o co naprawdę chodzi i co się po drugiej stronie dzieje - mówiła w Polskim Radiu Dzieciom psycholog, Małgorzata Stańczyk.
Zobacz więcej na temat:  rodzice dzieci radio bez reklam psychologia

Czy publikować zdjęcia dziecka w Internecie? "W sieci płacimy naszymi danymi"

- Ponad połowa materiałów w serwisach oferujących treści pedofilskie pochodzi od rodzin i osób bliskich dzieciom. Oczywiście nie przekazują oni ich tam w sposób świadomy, ale poprzez dzielenie się swoim szczęściem w mediach społecznych, które są dostępne dla całego świata i niestety wykorzystywane w takich niecnych celach - mówił Konrad Ciesiołkiewicz (Fundacja Orange). W audycji rozmowa także z Aleksandrą Rodzewicz (Instytut Badań Edukacyjnych).
Zobacz więcej na temat:  rodzice dzieci radio bez reklam psychologia dziecięca internet bezpieczeństwo w sieci

Wpływ klasy sportowej na rozwój dziecka. "Sport otwiera dzieci"

- Już od wieku dziecięcego ma znaczenie wychodzenie z dziećmi na place zabaw, dbanie o socjalizację poprzez sport jest bardzo ważne. Ten proces trwa i jest rozłożony w czasie.  - mówił w Polskim Radiu Dzieciom Konrad Budka, zastępca dyrektora ds. sportu w Szkole Podstawowej nr 303 im. Fryderyka Chopina w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  rodzice dzieci radio bez reklam szkoła edukacja wychowanie fizyczne Aleksandra Jasińska

Pierwsze dni w szkole. Jak przygotować do nich dziecko?

Rozpoczęcie nauki to moment bardzo ważny w życiu dziecka, wyczekiwany czasem z radością, czasem z niecierpliwością i obawami. Jednak pierwszy dzień w szkole bywa często synonimem stresu, lęku, niepewności. O tym, jak dobrze zacząć naukę w szkole, mówiły w Polskim Radiu Dzieciom: Bernadeta Tkaczyńska (psycholog z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 8 w Warszawie) i Agnieszka Karpińska (dyrektor Szkoły Podstawowej nr 100 w Warszawie).
Zobacz więcej na temat:  rodzice dzieci radio bez reklam szkoła szkoła podstawowa edukacja