Polskie Radio
Section05

Dorota Gacek

"Danilo Kiš był po stronie pokrzywdzonych, a nie krzywdzących"

- Osobność Kiša polega na niezwykle silnej osobowości, on zawsze szedł swoją drogą, miał bardzo wyraziste poglądy. Jego literatura jest przepełniona odwołaniami do tradycji chrześcijańskiej i judaistycznej. Porównywano go do Brunona Schulza, to jest środkowoeuropejski realizm magiczny napisany pięknym językiem literackim - mówił na antenie Dwójki Krzysztof Varga.
Zobacz więcej na temat:  literatura Dwójka Krzysztof Varga Serbia Jugosławia

"Adam Zagajewski zabierał głos w sprawach najważniejszych"

- Adam Zagajewski był bardzo łagodnym człowiekiem, a jednocześnie w środku był twardy. Jeśli coś mu się nie podobało, umiał na to szybko i zdecydowanie reagować, to mi imponowało. Uważał, iż trzeba powiedzieć, że jest tak, a nie inaczej. Był prawdziwym twórcą, wiedział, że chodzi po ziemi, ale nad sobą ma niebo  - mówił na antenie Dwójki Tadeusz Nyczek, krytyk literacki i teatralny.
Zobacz więcej na temat:  Adam Zagajewski odeszli 2021 poezja Dwójka

Yusef Komunyakaa: muzyka stała się fundamentem moich wierszy

- Poezja Herberta ma dwa smaki, ale stanowią one jedność. Jeden jest słodko-gorzki, a drugi elementarny i dotyka bezpośrednio żywiołów, chodzi oczywiście o odczuwanie. Bez cielesności poezja byłaby zbyt abstrakcyjna, język uważam za pierwotną muzykę, a ciało jest rezonatorem, nagłaśnia ją. Kiedy wsłuchujemy się w świat, spostrzegamy pewne ruchy, które nas uzupełniają, dzięki nim stajemy się kompletni - mówił na antenie Dwójki poeta Yusef Komunyakaa.
Zobacz więcej na temat:  poezja Dwójka Jazz Zbigniew Herbert

"Różewicz nigdy nie miał gotowych odpowiedzi"

– Mamy tu pewien rodzaj istotnego przypisu, uzupełnienie portretu Tadeusza Różewicza. Był on niezwykle płodnym pisarzem, bardzo pracowicie szukał swojego miejsca i głosu w literaturze. Wypracowywał własny styl i zostawiał za sobą różne ślady tego poszukiwania. – Tak o tomie "Wiersze odzyskane" mówił na antenie Dwójki Przemysław Dakowicz, poeta i historyk literatury.
Zobacz więcej na temat:  Tadeusz Różewicz Dwójka KSIĄŻKA

Jakub Beczek: Edward Stachura jest pisarzem w ruchu

– Stachura to nie jest pisarz spetryfikowany w jakichś konkretnych odczytaniach czy interpretacjach. Każde pokolenie, które się pojawia, na nowo może go odczytywać i odkrywać. To taki pisarz, jak ci wielcy polscy romantycy, którzy się nie starzeją, a ich twórczość cały czas oddziałuje – mówił w Dwójce Jakub Beczek, współautor opracowania "Cała jaskrawość i inne utwory" z poezją i opowiadaniami Edwarda Stachury.
Zobacz więcej na temat:  Edward Stachura Dwójka poezja pisarz KULTURA

Norwid Hanny Malewskiej

"Aż spocznę kiedyś jak żniwo na sierpie, który podzwania rączo i wesoło" - te słowa Norwida Hanna Malewska uczyniła mottem swojej powieści biograficznej poświęconej autorowi "Vade-mecum". W "Rozmowach po zmroku" o tym, co w twórczości Cypriana Kamila Norwida było dla Hanny Malewskiej najistotniejsze, opowiadali historycy literatury: prof. Andrzej Sulikowski i prof. Maciej Nowak.
Zobacz więcej na temat:  Cyprian Kamil Norwid Rok Norwida Maciej Nowak literatura polska poezja Dwójka

Jacek Kaczmarski: artysta musi reagować jak człowiek, inaczej nie jest godny swojej sztuki

- Byron powiedział, że demokracja to jest arystokracja łotrów i trzeba liczyć się z tym, że wolność dana wszystkim upowszechnia wypowiedzi prymitywne i prostackie. Trudno je blokować ponieważ zablokowanie jednego głosu jest pretekstem do zablokowania głosu innych. I to jest problem, który wydaje mi się, jest na razie nierozwiązywalny - Jacek Kaczmarski.
Zobacz więcej na temat:  Jacek Kaczmarski Alina Grabowska Anna Rzeczycka stan wojenny PRL Dwójka

Prof. Stanisław Rodziński: lata studiów wpłynęły na moją pracę nauczycielską

- Po studiach przez szereg lat byłem wychowawcą w domu dziecka, co było doświadczeniem niezwykłym, potem nauczycielem w szkole podstawowej - w Programie 2 Polskiego Radia przypomnieliśmy opowieści prof. Stanisława Rodzińskiego, który 17 lipca zmarł w Krakowie. Był artystą malarzem, rektorem Akademii Sztuk Pięknych imienia Jana Matejki w Krakowie, autorem wielu książek i artykułów z dziedziny historii sztuki.
Zobacz więcej na temat:  wspomnienie odeszli 2021

Anna Przedpełska-Trzeciakowska: Julia Hartwig była twardą obywatelką

- Miała bardzo mocno ugruntowane przekonania o obowiązkach obywatelskich. Jeszcze nie było Solidarności, a ona potrafiła zadzwonić do mnie i powiedzieć: "pamiętaj, obowiązek obywatelski o godz. 16". Ja już wiedziałam, że jest to przypomnienie o jakimś zebraniu, nie bardzo formalnym, w jakiejś bardzo ważnej sprawie - mówiła w setną rocznicę urodzin Julii Hartwig (14.08) jej przyjaciółka Anna Przedpełska-Trzeciakowska.
Zobacz więcej na temat:  Julia Hartwig poezja Dwójka wspomnienie

Julia Hartwig: jeżeli idziemy przez świat roztargnieni, to nic z niego nie mamy

- Nie lubię ubóstwiania dzieciństwa, które się bardzo często pojawia w literaturze, ale doskonale zdaję sobie sprawę z tego, że ono jest źródłem twórczości dla wielu pisarzy i że to jest piękne źródło. Natomiast sama nigdy nie czułam potrzeby powrotu do tego okresu, żeby go opisywać, żeby wracać do jakichś szczegółów - wspominała w rozmowach w Dwójce poetka Julia Hartwig.
Zobacz więcej na temat:  Julia Hartwig poezja KULTURA

Rok Krzysztofa K. Baczyńskiego. "W swojej twórczości wiele zawdzięczał matce"

- Bardzo często bywałam u wujostwa moich, u Baczyńskich. Krzysztof był ode mnie dużo młodszy, dlatego stosunek mój do niego był raczej opiekuńczy, aniżeli koleżeński - mówiła w archiwalnym nagraniu Aniela Kmita-Piorunowa, siostra cioteczna Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i edytorka jego wierszy.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Kamil Baczyński Rok Krzysztofa Kamila Baczyńskiego Dwójka poezja

"O szyfrantkach z czasów II wojny światowej pisało się dotąd zdawkowo"

- Kryptologii i pracy w Państwowym Biurze Szyfrów poświęciłem prawie 20 lat. W innych swoich zajęciach również korzystałem z tego doświadczenia. Zauważyłem, że pisze się o wielu bohaterach czasów wojny, natomiast o paniach, które zajmowały się szyframi w Komendzie Głównej AK i u Delegata Rządu na Kraj, prawie nic - mówił w Dwójce Krzysztof Leszczyński, autor książki "Nieznane i zapomniane. Bohaterki szyfrów 1939-1945".
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie Dwójka szyfrowanie II wojna światowa Armia Krajowa

"Nazywanie mnie klasykiem to określenie obelżywe"

- Mam mocne poczucie przynależności do pokolenia, które swą edukację zdobyło w okresie wojny. Wybrałem formę wierszy, ponieważ one narastają w człowieku i przelewanie ich na papier jest zabiegiem stosunkowo szybkim. Sprawą literatury, tak jak każdej działalności człowieka, jest manifest postawy wobec świata, budowanie tablicy wartości - to fragment jednej z archiwalnych wypowiedzi Zbigniewa Herberta, których wysłuchaliśmy w audycji.
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Herbert Dwójka Adam Zagajewski

"Ta podróż była przełomowym momentem w życiu Máraiego"

- On już wtedy widział, że powoli nie mieści się już w ramach dziennikarskich, publicystycznych, i że powinien znaleźć jakiś nowy pomysł, co dalej. Taką okazją, wielką szansą, była dla niego podróż na Wschód - mówiła w Dwójce Irena Makarewicz, tłumaczka wydanej właśnie w Polsce książki "Śladami bogów" Sándora Máraiego.
Zobacz więcej na temat:  literatura Dwójka KULTURA podróże Bliski Wschód Sandor Marai