Polskie Radio
Section05

Dwudziestolecie międzywojenne

100. rocznica przyłączenia części Górnego Śląska do Polski

Zbliża się 100. rocznica przyłączenia części Górnego Śląska do Polski. 20 czerwca 1922 roku Wojsko Polskie wkroczyło do Katowic. W ten sposób - po trzech powstaniach i plebiscycie - rozpoczęło się formalne przejęcie przez Rzeczpospolitą władzy na części Górnego Śląska. Proces ten zwieńczył podpisany 16 lipca akt włączenia ziem śląskich do Polski.
Zobacz więcej na temat:  Górny Śląsk historia Polski Dwójka Michał Szułdrzyński

Konstytucja marcowa. "Budowanie fundamentów nowego państwa"

Uchwalenie 17 marca 1921 roku konstytucji położyło podwaliny pod budowę nowego państwa polskiego, które 11 listopada 1918 roku rozpoczęło swoją historię po 123 latach zaborów. - To czas chyba nieporównywalny z żadnym innym okresem - mówi w Programie 1 Polskiego Radia o uchwaleniu Konstytucji marcowej prof. Andrzej Nowak.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak historia Polski dyplomacja Andrzej Nowak Józef Piłsudski rząd reformy 11 listopada historia Europy Senat konstytucja 3 maja Księstwo Warszawskie Roman Dmowski Ignacy Daszyński Maciej Rataj

Wybuch niepodległości. Październik – listopad 1918

W październiku 1918 roku rodziły się pierwsze polskie ośrodki władzy: Rada Narodowa Księstwa Cieszyńskiego i Polska Komisja Likwidacyjna w Krakowie. Stefan Żeromski został nawet, na krótko, prezydentem tzw. Rzeczpospolitej Zakopiańskiej.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak historia Polski dyplomacja Andrzej Nowak Józef Piłsudski Lwów Lublin Ignacy Daszyński Polska Partia Socjalistyczna Magdeburg Zamek Królewski rząd reformy Jędrzej Moraczewski Warszawa 11 listopada feminizm historia Europy

Czym jeździł prezydent Mościcki? Prezentacja międzywojennych aut na Zamku Królewskim w Warszawie

Samochód Packard, w którym jeździł prezydent Ignacy Mościcki, i pięć innych pojazdów amerykańskich marek z okresu dwudziestolecia międzywojennego będzie można obejrzeć podczas "Zamkowej Kolumny Samochodów Prezydentów Rzeczpospolitej Polskiej 1922–1939". Wydarzenie rozpocznie się 4 czerwca o godz. 10.45 na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Anna Popek Trójka samochody historia Polski motoryzacja Zamek Królewski Warszawa Ignacy Mościcki wystawa

Moda to niebłaha rzecz? "Manekin w peniuarze. Moda w II RP" Magdaleny Idem

Moda wiąże się z przemianami społecznymi, politycznymi i gospodarczymi. To nie zawsze lekki temat. W jaki sposób przedwojenna moda łączyła się z polityką? Czy ubierając się modnie, można było finansować wojnę? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziemy w książce Magdaleny Idem "Manekin w peniuarze. Moda w II RP". Autorka opowiedziała o niej w programie "Moje książki" na antenie Programu 1 Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura moda Magda Mikołajczuk KSIĄŻKA

"Retro Warszawa". Wystawa jak portal do dawnego świata

Podróż w czasie, spacer po pełnej gwaru, muzyki i kolorów Warszawie z czasów 20-lecia międzywojennego to możliwość, jaką daje pierwsza wystawa stałej galerii poświęconej immersyjnej sztuce cyfrowej, czyli pozwalającej zanurzyć zmysły w cyfrowo tworzonej rzeczywistości. Wystawa zatytułowana "Retro Warszawa" prezentowana jest w dawnej Fabryce Norblina.
Zobacz więcej na temat:  wystawa Warszawa historia Polski Joanna Sławińska

Jadwiga Andrzejewska. Historia jak z Kopciuszka, z biedy na szczyty sławy

Jadwiga Andrzejewska marzyła o tym, żeby zagrać w sztuce "Roxy". - To była zamerykanizowana, uwspółcześniona wersja Kopciuszka. W swoim życiu natomiast chyba weszła w rolę tej baśniowej postaci - mówił dr Roman Włodek, autor książki o Jadwidze Andrzejewskiej. 30 marca przypada 108. rocznica urodzin tej przedwojennej gwiazdy kina.
Zobacz więcej na temat:  FILM II Rzeczpospolita film polski historia teatru HISTORIA

Magdalena Idem: moda międzywojenna była modą kombinowania

- Krawcowe musiały na różne sposoby kombinować, m.in. zajmowały się dystrybucją żurnali i wykrojów. Bardzo mocno rozwinął się też zawód komiwojażera prasowego - tam, gdzie nie było poczty i kiosków, pojawiali się wyspecjalizowani sprzedawcy, handlujący wykrojami albo prasą kobiecą. Mieliśmy więc do czynienia z oddolnymi działaniami - mówiła w Dwójce Magdalena Idem, autorka książki "Manekin w peniuarze".
Zobacz więcej na temat:  moda Jakub Jamrozek Dwójka reportaż KULTURA

PR24 Krzysztof Szujecki o "Milionerach przedwojennej Polski"

- Byli to przedsiębiorcy, którzy zapisali się w historii nie tylko jako finansiści, przedsiębiorcy czy handlowcy, ale prowadzili także szeroką działalność społeczną, a w niektórych przypadkach była to też działalność polityczna - mówił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Szujecki, opowiadając o bohaterach swojej książki "Milionerzy przedwojennej Polski".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Katarzyna Cygler KULTURA KSIĄŻKA literatura czytelnictwo HISTORIA historia Polski bogactwo