Polskie Radio
Section05

ekologia

"Paradoks litu". Wydobycie surowca niezbędnego dla "zielonej energetyki" szkodzi przyrodzie

Plany cięcia emisji gazów cieplarnianych windują zapotrzebowanie na lit - kluczowy składnik baterii w telefonach komórkowych, pojazdach elektrycznych i magazynach energii ze źródeł odnawialnych. Wydobycie tego metalu, zwanego dziś "białym złotem",  zużywa zaś olbrzymie ilości wody oraz zanieczyszcza środowisko.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA geologia elektronika elektrośmieci Chiny infrastruktura ŚWIAT

Śnieg może stać się bielszy. Optymistyczne badania

Naukowcy sugerują, że śnieg może się stać czystszy i jeszcze bielszy. Dziś ten opad często zanieczyszczony jest pyłami mechanicznymi, drobinami pochodzących ze spalin samochodów czy drobinami sadzy pochodzącymi z dymów przemysłowych. Do 2100 roku to może się zmienić, a śnieg odzyska krystalicznie białą barwę. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka śnieg zima NAUKA Marta Hoppe Weronika Puszkar zanieczyszczenie zanieczyszczenie powietrza

Poprawa relacji z Polską, współpraca ws. Turowa i kwestie ochrony środowiska. Czeski minister proponuje spotkanie

- Współpraca między Republiką Czeską a Polską jest bardzo dobra również w dziedzinie ochrony przyrody i krajobrazu - ocenił Hladik w wywiadzie dla agencji CTK. - Poczyniliśmy znaczne postępy (...) i teraz Republika Czeska ma prawo do monitorowania hałasu, pyłu i wód gruntowych w pobliżu kopalni Turów i wejścia na jej teren - dodał.
Zobacz więcej na temat:  Turów energetyka energia elektryczna energia prąd infrastruktura Czechy POLSKA polityka

5 mld euro z KPO dla Polski. Beata Płomecka: to pieniądze na transformację energetyczną

- Chodzi o sfinansowanie odnowionych sieci energetycznych na obszarach wiejskich, wsparcie magazynowania energii czy utworzenia morskich farm wiatrowych. W planach też jest budowa gazociągu z Gdańska na południe - mówiła w Programie 1 Polskiego Radia o zaliczce z KPO brukselska korespondentka Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Krajowy Plan Odbudowy Unia Europejska energia elektryczna Paweł Lekki