Polskie Radio
Section05

ekologia

Jak być młodą aktywistką w Polsce? Odpowiada Dominika Lasota

W listopadzie ubiegłego roku otrzymała tytuł "Warszawianki Młodego Pokolenia" i jest jedną z założycielek inicjatywy "WSCHÓD". - Rolą "WSCHODU" jest rozbijanie starych układów politycznych, które uprzykrzają nam życie i budowanie czegoś nowego. Jako ruch chcemy zapowiadać nowe czasy dla Polski - opowiada aktywistka. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Zobacz także Dominika Płonka Dominika Lasota zmiany klimatyczne

Metody edukacji proekologicznej. "Gra symulacyjna uczy dzieci empatii"

- Aby uczyć postaw proekologicznych, trzeba stosować metody adresowane do konkretnej grupy odbiorców. Dzieci najwięcej uczą się o ochronie przyrody podczas aktywnej gry symulacyjnej. Muszą wtedy zrozumieć, że interesy lokalnej społeczności nie powinny być realizowane kosztem naszego środowiska naturalnego - mówiły w Polskim Radiu 24 Katarzyna Dytrych i Marta Jurek z fundacji Ekotrend. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Patryk Michalski edukacja przyrodnicza ochrona przyrody

Drewniane, plastikowe czy bambusowe? Sprawdź, które przybory kuchenne będą najlepsze

Przybory kuchenne są wytwarzane z różnych materiałów. Czy najbardziej przyjazne dla nas są te wykonane z drewna, czy może z metalu, plastiku lub silikonu? Czy stosowane w kuchniach deski do krojenia (niekoniecznie drewniane) powinno się tylko myć, czy jednak co jakiś czas wymieniać je na nowe? Czy bakterie gromadzą się tylko na używanych przez nas w kuchni gąbkach do zmywania, czy również na drewnianych łyżkach?
Zobacz więcej na temat:  kuchnia mikroplastik przybory kuchenne społeczeństwo Agnieszka Kunikowska Zobacz także

Jak zmiany klimatyczne wpływają na migracje ptaków?

Zmiany klimatyczne wpływają na świat zwierząt, a zwłaszcza ptaków. Przykładem mogą być dzikie gęsi, które zwykle mogliśmy obserwować na niebie w okresie przedwiośnia, tymczasem teraz możemy zobaczyć je w miesiącach zimowych. Czy do takiego widoku powinniśmy się przyzwyczaić?
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Kunikowska ptaki klimat Piotr Tryjanowski ornitologia ornitolog środowisko zmiany klimatyczne Zobacz także infografika

Polskie Radio 24 "Sztuka ochrony przyrody". 25 lat działań WWF Polska

- Cieszymy się, że działamy w Polsce już 25 lat, bo to oznacza, że mogliśmy zrobić coś dobrego dla naszej przyrody, co zawsze jest sztuką i wymaga też rozległej wiedzy o naturze. Jednak jeszcze większą sztuką jest pozyskanie szerokiego poparcia społecznego dla takich działań - mówił w Polskim Radiu 24 ekspert z WWF Polska dr Przemysław Nawrocki.  
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Marta Hoppe WWF ochrona przyrody

Polskie Radio 24 Rolnictwo ekologiczne. Wytwarzanie żywności w zgodzie z przyrodą

- Rolnictwo ekologiczne to wytwarzanie żywności przez gospodarowanie w sposób zgodny z naturą, co wymaga zdobycia odpowiedniego certyfikatu. Coraz więcej rolników dostrzega w tym sposób na zdobycie rynku, bo konsumenci zwracają uwagę na to, jak żywność jest produkowana - mówiła w Polskim Radiu 24, dr inż. Urszula Sołtysiak, wieloletnia wykładowczyni SGGW, współzałożycielka pierwszej w naszym kraju jednostki certyfikującej rolnictwo ekologiczne.  
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 rolnictwo Marta Hoppe Unia Europejska certyfikat żywność

Są nimi także jeziora, rzeki, a nawet rafy koralowe. Światowy Dzień Mokradeł

- Nie da się ochronić rzeki bez ochrony przybrzeżnych stref bagiennych. Nie da się ochronić bagien bez potrzymania funkcjonowania tej rzeki czy jeziora, z którymi są związane - mówił w Dwójce prof. Wiktor Kotowski, biolog z Uniwersytetu Warszawskiego, ekolog torfowisk i współzałożyciel stowarzyszenia Centrum Ochrony Mokradeł.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Nowak torfowisko mokradła przyroda Dwójka Zobacz także biologia Wiktor Kotowski

Wpływ zmian klimatu na zdrowie. "Globalnym wyzwaniem" zajęła się WHO

- Leczenie chorych z powodu zmian klimatycznych jest ogromnie kosztowne. Dlatego Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) stworzyła specjalną grupę roboczą, która ma wskazać jak państwa powinny zaadaptować do tych nowych warunków swoje służby medyczne - powiedział w Polskim Radiu 24 dr inż. Krzysztof Skotak z Instytutu Ochrony Środowiska.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 WHO Patryk Michalski Unia Europejska zmiany klimatyczne zdrowie