Polskie Radio
Section05

filozofia

Prof. Nowak: nie trzeba szukać buddyzmu, żeby w katolicyzmie czy prawosławiu odkryć głębię przeżycia duchowego

- Jak mówił Sokrates, który stworzył podstawy refleksji nad wspólnym światem w życiu publicznym, najpierw powinniśmy poznać samych siebie. Bardzo często o tym zapominamy, zafascynowani jakąś mistyczną głębią Wschodu czy innych egzotycznych cywilizacji, na pewno bardzo ciekawych i fascynujących - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 prof. Andrzej Nowak, historyk, autor "Między nieładem a niewolą. Krótka historia myśli politycznej". 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Filip Memches społeczeństwo Andrzej Nowak ŚWIAT Chiny HISTORIA

Czy żyjemy w czasach nowej reformacji?

- Sytuacja Kościoła katolickiego odzwierciedla ducha epoki reformacji zapoczątkowanej przez Marcina Lutra. Nie chodzi jednak o pokazywanie, kto jest współczesnym Lutrem, chodzi o szerszy kontekst epoki, o prądy myślowe, polityczne i społeczne, które mają miejsce 500 lat po reformacji, istnieje wiele podobieństw - mówił na antenie Polskiego Radia 24 filozof, ksiądz prof. Wojciech Grygiel.
Zobacz więcej na temat:  Marcin Luter Kościół katolicki

Ks. prof. Dariusz Oko: pandemia jest trudnym doświadczeniem dla Kościoła

- Pandemia jest zagrożeniem, wyzwaniem dla całego społeczeństwa, w tym również dla Kościoła katolickiego trudnym doświadczeniem. Podobnie jak wojna, jest czymś negatywnym, strasznym, ale może wyzwalać dobre siły - mówi w Programie 1 Polskiego Radia ks. prof. Dariusz Oko, teolog. Czy Kościół katolicki jest dzisiaj w głębokim kryzysie? 
Zobacz więcej na temat:  Małgorzata Raczyńska-Weinsberg religia Kościół katolicki homoseksualizm książki teologia

Czym jest ateizm według Johna Graya?

- Gray od razu na początku książki przyznaje się, że jest ateistą. Próbuje pokazać, jak nim być we współczesnym świecie. Absolutnie nie jest to publikacja, która, krytykując pewne formy ateizmu, przechyla się w stronę religii, jako pewnego wyznacznika porządkowania życia społecznego i politycznego - powiedział Piotr Kieżun, krytyk literacki i historyk idei związany z "Kulturą Liberalną".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jakub Moroz ateizm religia KULTURA

Czy Mikołaj ma prawo nas oceniać?

Audycja "Czy Mikołaj ma prawo nas oceniać?", w której moglibyśmy częściowo przypomnieć o efektach działań oraz intencjach sprawcy, a dodatkowo wprowadzić termin wspólnoty moralnej i trochę pozastanawiać się nad samym statusem moralnym Mikołaja: praw pracowniczych w jego fabryce, godziny pracy zwierząt w zaprzęgu, nieekologicznym rozdawnictwie węgla i tym podobnych podejrzanych spraw.
Zobacz więcej na temat:  Podwieczorek z Filipem i Leopoldem dzieci dzieciństwo prezenty

"Pytać i czekać na odpowiedź". Właśnie na tym polega szukanie sensu życia?

Jego życia i praca mogą być dla każdego z nas interesującym odkryciem i pouczającym doświadczeniem. - Kiedy myślę i mówię o spotkaniu, to ja nie myślę o takich spotkaniach, w których chodzi o to, żebym dał komuś coś za co on da mi coś innego. Chodzi mi o to, żeby być obecnym dla drugiego człowieka i żeby drugi człowiek był obecny dla mnie - mówi prof. Stanisław Grygiel, filozof i filolog.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska Stanisław Grygiel