Polskie Radio
Section05

filozofia

Ksiądz profesor Józef Tischner we wspomnieniach mieszkańców Starego Sącza

Ksiądz prof. Józef Tischner kończyłby dziewięćdziesiąt lat. Wybitny teolog chętnie wracał w rodzinne strony, czyli do Starego Sącza. Głosił tam kazania w klasztorze klarysek i rozmawiał z ludźmi. W Muzeum Regionalnym w Starym Sączu znaleźć można ekspozycję poświęconą jego pamięci. Jak wspominają go mieszkańcy? 
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo wspomnienie Józef Tischner religia Kościół Stary Sącz

200. rocznica śmierci Josepha Maistre'a. "W czasie rewolucji francuskiej przeszedł dużą przemianę"

- Joseph de Maistre w czasie rewolucji francuskiej przeżył dużą zmianę ideową. Stał się bardzo gorliwym katolikiem. Stał się ideowym przeciwnikiem rewolucji. Kilka lat po jej wybuchu wydał dzieło "Rozważania na temat Francji", w których fundamentalnie krytykował założenia suwerenności ludu - powiedział o postaci francuskiego myśliciela dr Łukasz Maślanka, romanista i autor książki o tej postaci.
Zobacz więcej na temat:  Rewolucja Francuska terroryzm lewica konserwatyzm Francja HISTORIA ludzie Polskie Radio 24

"Widziałem przyszłość" – Rok Stanisława Lema. Wydarzenia obchodzone są na całym świecie

Trwa Rok Stanisława Lema. Wydarzenia zwieńczone hasłem "Widziałem przyszłość" mają upamiętniać dorobek pisarza. Organizatorzy ogłosili szczegółowy plan obchodów. W programie znalazły się dziesiątki wydarzeń i projektów artystycznych. Akcentów związanych z wybitnym futurologiem nie zabraknie także za granicą. 
Zobacz więcej na temat:  Piotr Łodej Paweł Turski Stanisław Lem Rok Lema Kraków literatura pisarz futuryzm

Mikroświaty Lema. Najcenniejsze aspekty twórczości

"Jestem rozpalony ideą poznania. Przejawia się to u mnie jako fascynacja granicami możliwości ludzkiego rozumu poznającego. Cała moja literatura jest o tym. Cokolwiek by stanowiło fabułę i motyw przewodni, to jest tylko warstwą powierzchniową. W środku zawsze jest ciekawość spraw oderwanych od codzienności" - mówił Stanisław Lem w swojej autocharakterystyce. Jakie aspekty jego twórczości są najcenniejsze? 
Zobacz więcej na temat:  Dwójka literatura Stanisław Lem literatura polska KULTURA Rok Lema

"Życie z duszą czy bez". Prof. Jastrzębski: zakochanie to zjawisko naturalne

-  Zasadniczo przyjmowano, że namiętność miłosna, pożądanie jest pewnego rodzaju szaleństwem, zakłóceniem działania władz poznawczych, zakłóceniem rozumu. Ono może mieć poważne konsekwencje. Wystarczy przypomnieć sobie, w jaki sposób przedstawiano i rozumiano owo miłosne zauroczenie w literaturze antycznej. Ono na ogół prowadziło do fatalnych konsekwencji, łącznie z wojną trojańską - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 prof. Bartosz Jastrzębski, filozof.  
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Filip Memches POLSKA Walentynki tradycja KULTURA zwyczaje miłość

"Intelektualny rzecznik epoki". Czyżewski o życiu i twórczości Leszka Kołakowskiego

Był aktywnie zaangażowany w komunizm w Polsce, określał się jako myśliciel marksistowski, ale bardzo szybko przyszło rozczarowanie marksizmem - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Hubert Czyżewski z Centrum Badań Kopernik UJ, komentując biografię Leszka Kołakowskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Leszek Kołakowski historia Polski religia KULTURA literatura czytelnictwo KSIĄŻKA

Dr Jan Tokarski: w czasie pandemii państwo jest jeszcze bardziej niezbędne

- Jak mówił Arystoteles, jesteśmy zwierzętami politycznymi. Czyli ludzie to stworzenia, dla których naturalnym środowiskiem jest, można powiedzieć, środowisko sztuczne, wytworzone; środowisko pewnej wspólnoty państwowej. Dotarło też do mnie, że rolę państwa można, przy dowolnej turbulencji historycznej, czytać na dwa podstawowe sposoby - mówił w Dwójce filozof i publicysta. 
Zobacz więcej na temat:  Michał Szułdrzyński pandemia Dwójka Jan Tokarski

"W to, co pisał, wkładał całą duszę". Tomasz Zapert o twórczości Rogera Scrutona

- Scruton nie potrafił o niczym pisać bez emocji. Był arcykonserwatystą i jego poglądy są widoczne. Ale nawet jeśli ktoś ma przeciwne zdanie, to koniecznie trzeba przeczytać jego książkę, bo ona otwiera nieznane dla wielu z nas horyzonty - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Zapert.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 literatura pisarz opowiadanie KULTURA KSIĄŻKA Krzysztof Masłoń MUZYKA muzyka klasyczna muzyka filmowa Roger Scruton