Polskie Radio
Section05

folklor

Nasze niematerialne: Umiejętność wytwarzania instrumentu i praktyka gry na kozie (dudach podhalańskich)

Na Podhalu koza (dudy podhalańskie) dobre znana jest co najmniej od XVI wieku. Prawdopodobnie przybyła z wędrującymi przez Karpaty Wołochami. Choć instrument (jeden z najstarszych pasterskich znanych w regionie) zaczął zanikać w XIX wieku, dziś odradza się ze zdwojoną siłą, przyciągając młodych pasjonatów gry.
Zobacz więcej na temat:  folk muzyka ludowa kultura ludowa sztuka ludowa etnografia Aleksandra Stec world music dziedzictwo narodowe Narodowy Instytut Dziedzictwa dudy Podhale Trebunie-Tutki

Polacy w Brazylii II. Bracia Szymanek

W kolejnej eskapadzie do Brazylii nie mogło zabraknąć odwiedzin u bohaterów znanych już z I serii cyklu "Polacy w Brazylii". Tak oto ponownie trafiamy do Polana i Miguela Szymanków. Muzykujących Braci dobrze znanych lokalnej społeczności, a teraz i polskim słuchaczom. Bracia Szymanek grają na gitarze i akordeonie polskie piosenki. Układają je sami, w stylu musica gauchesca.
Zobacz więcej na temat:  folk kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Magdalena Tejchma Brazylia Polonia

Trancexpress. Niech żyje przyjaźń polsko-oksytańska

Najważniejsza w tym dwunarodowym zespole jest radość z grania, słyszalna w każdym dźwięku, chęć słuchania się nawzajem, uczenia się od siebie, poszukiwania wspólnoty. To muzyka rozedrgana, w jednej chwili jesteśmy w Polsce Centralnej, by za sekundę przenieść się w Masyw Centralny. Regiony bardzo od siebie różne, ale z podobną, wiejską historią.
Zobacz więcej na temat:  folk kultura ludowa recenzja world music Michał Wieczorek Francja POLSKA Piotr Baczewski

Odszedł "król polki" z Chicago Eddie Blazonczyk

Kontynuujemy opowieść o polce - wspominamy ją w kontekście muzyki emigracyjnej, bo choć nasi rodacy tworzą niemal wszędzie, to jednak nie wszędzie tworzą swoją odrębną kulturę tradycyjną. Chicago w Illinois - tam polka zyskała popularność wśród tamtejszej Polonii i stała się jej wizytówką. Wykonawców było wielu, ale król tylko jednej - jego rodzice przyjechali z Podhala. 
Zobacz więcej na temat:  USA Chicago język angielski Stany Zjednoczone Ameryka Północna górale Wojciech Ossowski

Kankles - instrument, który chroni przed śmiercią, i podróż do Małej Litwy

Kanklės to tradycyjny litewski ludowy instrument smyczkowy. Dźwięk powstaje poprzez zakrywanie (wyciszanie) niepotrzebnych strun jedną ręką podczas gry i szarpanie pozostałych strun palcami drugiej ręki. Instrument ten cieszył się dużą popularnością nie tylko na Litwie, ale w kilku pobliskich krajach, gdzie występował pod odrębną nazwą: Łotwa (kuokle), Estonia (kantele) i północna Rosja (gusli).
Zobacz więcej na temat:  folk kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Aleksandra Tykarska

Problemy z gardłem i mową? Św. Błażej przychodzi z pomocą

To bardzo zajęty święty, bo opiekę sprawuje i nad gręplarzami, i kamieniarzami, lekarzami, a także zwierzętami. Do tego - może przede wszystkim - pomaga w chorobach gardła, dlatego w opiekę bierze szczególnie ludzi dbających o struny głosowe, na przykład śpiewaków czy też mówców. Do niego możemy się zwrócić o pomoc w dobrym korzystaniu z daru mowy.
Zobacz więcej na temat:  kultura ludowa antropologia Aleksandra Tykarska

Gdyby Kolberg miał... GPS. O projekcie „Cyfrowa Mapa Folkloru” Rafała Miśty

Rafał Miśta łączy XIX-wieczny folkloryzm i współczesne technologie, tworząc Cyfrową Mapę Folkloru. W pigułce, to melodie ze wszystkich tomów Oskara Kolberga przeniesione na interaktywną mapę, multum odnośników do wiedzy społeczno-historyczno-georaficznej. Dlaczego każdy interesujący się folklorem, powinien znać Cyfrową Mapę Folklory? O tym porozmawiamy z jej autorem! 
Zobacz więcej na temat:  folk muzyka ludowa kultura ludowa sztuka ludowa etnografia world music Aleksandra Stec kolędy archiwizacja mapy cyfrowe Oskar Kolberg Mariana Kril

Nasze niematerialne: Cymbały - umiejętność budowania i praktyka gry w Polsce południowo-wschodniej

Każdy region naszego kraju może poszczycić się instrumentami charakterystycznymi tylko i wyłącznie dla danego obszaru. Często, instrumenty te są dla mieszkańców poszczególnych regionów, na tyle ważne, że ich budowa i praktyka gry otrzymują swoje miejsce na Krajowej Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. W dzisiejszym odcinku przyjrzymy się instrumentowi, charakterystycznemu dla muzyki ludowej Polski południowo-wschodniej.
Zobacz więcej na temat:  folk muzyka ludowa kultura ludowa sztuka ludowa etnografia Aleksandra Stec world music dziedzictwo narodowe Narodowy Instytut Dziedzictwa Rzeszów podkarpackie