Polskie Radio
Section05

GIS

Powrót do domu po powodzi. GIS: najpierw czyszczenie, potem dezynfekcja

Wszystko, co miało kontakt z wodą powodziową, zostało skażone i potrzebna jest dezynfekcja lub zutylizowanie. Woda po drodze wypłukuje śmietniki, zabiera martwe zwierzęta, zanieczyszczenia chemiczne. Żywność, leki, środki higieniczne, pościel, która miała kontakt z wodą - należy wyrzucić. Także budynki mieszkalne, gdzie zalegała woda z powodzi, wymagają odpowiedniego przygotowania przed ponownym zamieszkaniem. 
Zobacz więcej na temat:  Lato z Radiem Lato z Radiem 2024 powódź Roman Czejarek Sytuacja powodziowa Główny Inspektor Sanitarny sprzątanie woda bakterie

Powódź. Ukochany miś groźny dla dziecka. Trzeba go wyrzucić

Do wyrzucenia nadaje się nie tylko jedzenie skażone powodziową wodą, ale też pluszowe zabawki, ubrania, pościel i tapicerowane meble - powiedział w Polskim Radiu 24 rzecznik GIS Marek Waszczewski. Ekspert podkreślił, że powodziowa fala niesie ze sobą wiele zanieczyszczeń i bakterii, których nie da się usunąć. Przypomniał też, że GIS przygotował poradniki, jak przywrócić mieszkania i lokale do stanu używalności.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 powódź POLSKA Sanepid zdrowie

Koronawirus w natarciu. GIS daje rekomendacje, nie restrykcje

Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) zapowiedział, że w najbliższym czasie nie planuje żadnych nowych ograniczeń ani obowiązkowych działań mających chronić przed zakażeniami wirusowymi. "Dotychczasowe zalecenia i rekomendacje działań o udowodnionej skuteczności się nie zmieniły" - podano.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo zdrowie koronawirus sars-cov-2 COVID-19 Główny Inspektor Sanitarny Polskie Radio 24 POLSKA