Polskie Radio
Section05

historia Polski

Uroczystości 80. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz- Birkenau [RELACJA]

Grupa 50 byłych więźniów i ponad 60 delegacji z całego świata upamiętni w Oświęcimiu ofiary Auschwitz - Birkenau. Dziś przypada 80-ta rocznica wyzwolenia byłego niemieckiego obozu zagłady. Głównymi gośćmi uroczystości będą ocaleni od Zagłady, towarzyszyć im będą prezydenci, premierzy, monarchowie i ambasadorzy z ponad 50 krajów. Dziś obchodzony jest także Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Holokaustu.
Zobacz więcej na temat:  Auschwitz

Karol III z wizytą w Auschwitz. "To był dla niego priorytet"

Król Karol III weźmie udział w 80. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu w Auschwitz. - Obecność króla Karola potwierdza brytyjskie zobowiązanie, by o przemysłowej brutalności Zagłady pamiętano zawsze. By lekcje zostały wyciągnięte - mówi Polskiemu Radiu posłanka Rosena Allin-Khan, szefowa brytyjskiej grupy parlamentarnej ds. Polski.
Zobacz więcej na temat:  Karol III Wielka Brytania Europa Auschwitz Auschwitz rocznica III Rzesza Niemcy ŚWIAT

80. rocznica wyzwolenia Auschwitz. "Wrażenie zawsze jest piorunujące"

- Zbrodnie wojenne, zbrodnie przeciwko ludzkości, horror Holokaustu. Moja mama zawsze uważała, że powinnam się o tym nauczyć wcześnie - mówi mówi brytyjska posłanka, szefowa parlamentarnej grupy ds. Polski, która będzie częścią oficjalnej delegacji Zjednoczonego Królestwa. Rosena Allin-Khan ma korzenie nad Wisłą.
Zobacz więcej na temat:  Auschwitz Auschwitz rocznica III Rzesza Niemcy Wielka Brytania Europa ŚWIAT

Tadeusz Pietrzykowski. Bokser, który walczył w Auschwitz

Znalazł się w gronie Polaków przywiezionych pierwszym transportem do niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz. Aby przeżyć, brał udział w obozowych walkach bokserskich organizowanych przez Niemców. Działał też w obozowej konspiracji i utrzymywał kontakty z rotmistrzem Witoldem Pileckim. 
Zobacz więcej na temat:  historia warszawy HISTORIA boks niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne Auschwitz Witold Pilecki Maksymilian Maria Kolbe II wojna światowa III Rzesza Sporty walki

Tadeusz Kossakowski. Najstarszy i najwyższy stopniem cichociemny

137 lat temu urodził się generał dywizji Tadeusz Kossakowski - uczestnik trzech wojen, inżynier, propagator unowocześniania polskiej armii, najstarszy i najwyższy stopniem cichociemny. W wieku 56 lat zdecydował się na przerzut do okupowanej Polski, by jako zwykły szeregowy wziąć udział w Powstaniu Warszawskim.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa I wojna światowa Armia Krajowa wojna polsko-bolszewicka II Rzeczpospolita Powstanie Warszawskie PRL

Polskie Radio 24 Powstanie styczniowe, czyli "ostatni zryw romantyzmu"

- Powstańcy wiedzieli, że jest w to w znacznej mierze ich powinność, przynajmniej tak to widzimy z pamiętników, że walka o ojczyznę to zasada bycia Polakiem. Dla większości szeregowych powstańców pytanie, czy powstanie miało sens, w znacznej mierze nie występowało, walka zbrojna o ojczyznę była po prostu czymś naturalnym - mówił w Polskim Radiu 24 dr Michał Górny, historyk.
Zobacz więcej na temat:  Zobacz także Powstanie Styczniowe

Robert Stiller. "Nigdy nie tłumaczę niczego, czego bym sam nie chciał napisać"

- Dla mnie tłumaczenie jest sposobnością do szybszego i w pewnym sensie ułatwionego wzięcia się do pisania książki czy wiersza, które i tak chciałbym napisać. Ktoś za mnie wykonał połowę roboty, wobec tego ja wykonuję za niego tę drugą połowę, której on zresztą nie potrafi, bo nie umie po polsku - mówił w audycji Polskiego Radia z 1995 roku Robert Stiller.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Robert Stiller tłumacz tłumaczenie literatura poezja

Józef Dietl. Lekarz, patriota, prezydent Krakowa

"Są wybrańcy tak hojnie od przyrody wyposażeni, że gdzie tylko się ukażą, górujące zdobywają stanowisko, magnetyczną niejako siłą wszystkich do koła przyciągają i stają się wnet własnością powszechną, powagą wysoko cenioną a przytem poufałą, bo popularną, znaną niemal dziecku każdemu. Należał do nich Dietl" - tak o swoim przyjacielu Józefie Dietlu pisał w 1878 roku krakowski lekarz Józef Oettinger.
Zobacz więcej na temat:  Kraków Uniwersytet Jagielloński Galicja Austria