Polskie Radio
Section05

infografika

Kto pierwszy wydał "Kamienie na szaniec"? Tajne Wojskowe Zakłady Wydawnicze, akcja N, czyli literatura i słowo na wojnie

Jedna z najważniejszych polskich powieści czasu wojny, "Kamienie na szaniec", ukazała się po raz pierwszy pod okupacją, w 1943 roku, w wydawnictwie podlegającym Komendzie Głównej Armii Krajowej. Polskie Państwo Podziemne dbało o informowanie społeczeństwa, dokumentowało rzeczywistość, starało się także publikować teksty literackie. Dział Biura Informacji i Propagandy Komendy Głównej Armii Krajowej prowadził także operacje dezinformujące wroga, czego przykładem była tzw. akcja N.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy II wojna światowa ŚWIAT historia Polski Europa

Cichociemni, Kedyw, akcje Kutschera, Góral, Hoffmann. Polacy nie poddali się nigdy, walczyli także poprzez dywersję

Organizacje oraz operacje dywersyjne i sabotażowe polskiego podziemia przeciwko okupantowi były sygnałem dla całego społeczeństwa, że walka trwa. Podobnie jak tradycja powstańcza, polski opór z czasów okupacji, wyjątkowy w Europie, wciąż budzi podziw i będzie inspirował także przyszłe pokolenia.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy II wojna światowa Europa ŚWIAT

Prezydent Duda na Westerplatte: władze Rosji próbują pisać historię od nowa, ale nic nie zmieni prawdy historycznej

- Jakże przejmujący jest ten moment, kiedy słyszymy dźwięki syren w momencie, kiedy na Westerplatte padły pierwsze salwy. Możemy sobie tylko wyobrazić, co oznaczała salwa 84 lata temu - powiedział na Westerplatte, podczas obchodów rocznicy wybuchu II wojny światowej, prezydent Andrzej Duda.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo II wojna światowa 1939 1 września historia Polski prezydent Andrzej Duda

Karski, Marusarzówna, Nowak-Jeziorański. Sylwetki niektórych kurierów Polski Podziemnej

Dramatyczne życiorysy kurierów Polskiego Państwa Podziemnego i Związku Walki Zbrojnej - Armii Krajowej, zostawiają dla przyszłych pokoleń świadectwo walki. Ich historie wciąż wymagają zgłębienia. Wielu kurierów, łączników działało w swoim regionie, choćby kolportując prasę, meldunki, listy - ich nazwiska są rzadko wspominane. O niektórych słyszał jednak cały świat: to choćby Jan Karski, Jan Nowak- Jeziorański, gen. Elżbieta Zawacka, słynni narciarze Helena Marusarzówna i jej brat Stanisław.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy II wojna światowa Jan Karski Stanisław Marusarz Europa ŚWIAT

Kim byli zbrodniarze niemieccy skazani w Norymberdze? Czym są tak zwane zasady norymberskie?

Po głównym procesie przed Międzynarodowym Trybunałem Wojskowym w Norymberdze ukarano poprzez powieszenie dwunastu przywódców nazistowskiego państwa, a części spośród oskarżonych zasądzono kary więzienia. Procesy norymberskie były ważnym krokiem w budowie systemu egzekwującego przestrzeganie prawa międzynarodowego - doprowadziły do uznania tzw. zasad norymberskich.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy Norymberga II wojna światowa ŚWIAT Europa

43. rocznica podpisania porozumień sierpniowych. Droga do powstania "Solidarności"

Mijają 43 lata od podpisania porozumień sierpniowych, zawartych przez komunistyczne władze i protestujących robotników. 31 sierpnia 1980 roku o 16.40, po 18 dniach strajku okupacyjnego w Stoczni Gdańskiej, po przystąpieniu do protestów solidarnościowych 700 zakładów pracy z całej Polski, a także po wielu dniach żmudnych negocjacji strajkujących ze stroną rządową, zostało podpisane historyczne porozumienie, otwierające drogę do powstania "Solidarności", i rozpoczynające przemiany ustrojowe w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  porozumienia sierpniowe 1980 IPN historia Polski Stocznia Gdańska Anna Walentynowicz Gdańsk NSZZ Solidarność Artur Wolski

Wagnerowcy zostają na Białorusi. Portal wojskowy zdradza, jakie wyznaczono im zadanie

Nieliczni najemnicy z rosyjskiej Grupy Wagnera, którzy pozostaną na Białorusi, będą mieli za zadanie szkolić jednostki specjalne białoruskiego MSW w celu przeciwdziałania ewentualnym buntom przeciwko dyktatorskiej władzy Alaksandra Łukaszenki - ujawnił portal Centrum Narodowego Sprzeciwu, prowadzony przez ukraińską armię.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja Ukraina wojna 2023 Białoruś Grupa Wagnera wojna na Ukrainie Europa

ANALIZA Wojny oligarchów, likwidacja przemysłu, masowe bezrobocie. Rozkład ukraińskiej gospodarki trwa od upadku ZSRR

Upadek ZSRR i wyjście z niego Ukrainy, a także zmiana ustroju pociągnęły za sobą daleko idące negatywne skutki dla tego kraju, najbardziej widoczne w gospodarce. Ze względu na urodzajne ziemie i sprzyjający klimat Ukraina zawsze uchodziła za bogaty kraj rolniczy, który mógł wyżywić nie tylko własną ludność, ale także skierować znaczne nadwyżki rolne na eksport.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Ukraina wojna 2023 przemysł wojna na Ukrainie Europa ŚWIAT

NASZ WYWIAD Śmierć Prigożyna. Ekspert: skutek walk o schedę, dni Putina u władzy mogą być policzone, ale Rosja pozostanie agresywna

- Po buncie Jewgienija Prigożyna otoczenie Putina odebrało sygnał, że traci on pewne wpływy i zrozumiało, że można zaczynać walkę o przyszłość, o to, kto będzie rządził i kontrolował przepływy finansowe po Putinie - uważa Ołeksandr Musijenko z Centrum Badań Wojskowych i Prawnych. Zaznaczył, że dni Putina u władzy mogą być policzone. Zgodził się, że wewnętrzne walki władz na Kremlu nie zmienią agresywnej postawy Rosji wobec Ukrainy, Polski i świata zachodniego.
Zobacz więcej na temat:  Europa Europa Wschodnia Ukraina Rosja wojna 2023 wojna na Ukrainie NASZ WYWIAD Jewgienij Prigożyn

"Putin został zdemaskowany jako gangster". Były brytyjski premier o śmierci Prigożyna

"Jewgienij Prigożyn wiedział - lepiej niż ktokolwiek inny - że Putin wierzy w wendetę. Nawet gdy Putin zaprosił go na Kreml 29 czerwca, po zakończeniu buntu, musiał wiedzieć, że tyran będzie rozmyślał o odwecie. Nawet gdy kilka dni temu Prigożyn udał się na szczyt Afryka-Rosja, musiał w głębi duszy myśleć, że żyje na kredyt" - napisał w dzienniku "Daily Mail" były brytyjski premier Boris Johnson. Jak przekonywał, śmierć szefa Grupy Wagnera jest "ostatecznym dowodem" na to, że prezydentowi Rosji "nie można ufać w kwestii pokoju na Ukrainie i musi on zostać pokonany", a Władimir Putin "został zdemaskowany jako gangster".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Europa Zachodnia Wielka Brytania Boris Johnson Władimir Putin Jewgienij Prigożyn

Apache może nawet kierować rojem dronów. "To więcej niż śmigłowiec uderzeniowy"

Apache to więcej niż śmigłowiec uderzeniowy. Systemy zainstalowane w tych maszynach pozwalają m.in. na prowadzenie dalekiego rozpoznania czy sterowania rojem dronów. Mogą także śledzić ponad setkę celów i razić kilkanaście z nich naraz – podkreślił w rozmowie z PAP Rzecznik Prasowy Agencji Uzbrojenia ppłk Grzegorz Polak.
Zobacz więcej na temat:  Wojsko Polskie Abrams Ministerstwo Obrony Narodowej USA Boeing

Air Show Radom 2023. Lotnicze rekordy II Rzeczpospolitej [INFOGRAFIKA]

Międzynarodowe Pokazy Lotnicze Air Show Radom 2023 odbywają się w 90. rocznicę przelotu Stanisława Skarżyńskiego przez Atlantyk. Pionierski wyczyn był jednym - nie pierwszym i nie ostatnim - z wydarzeń, które pokazywały, że polscy piloci aspirują do światowej czołówki w swoim fachu. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Air Show Radom 2023 Air Show Radom II Rzeczpospolita II RP lotnictwo Franciszek Żwirko Stanisław Wigura samolot samoloty infografika historia

Napięta sytuacja na granicy z Białorusią. Wiceszef MSWiA: dobrze, że mamy zaporę, bez niej byłoby naprawdę trudno

– Druga strona jest bardzo aktywna i coraz lepiej zorganizowana – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik, pytany o sytuację na polsko-białoruskiej granicy. – My też patrzymy, wzmacniamy siły. Chwała Bogu, że mamy zaporę, bez tego byłoby naprawdę trudno – dodał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Trójka Beata Michniewicz Maciej Wąsik MSWiA granica bezpieczeństwo służby i bezpieczeństwo kryzys migracyjny