Polskie Radio
Section05

klimat

Jakość powietrza w Polsce. Jesteśmy w tyle za Unią Europejską

Z raportu opracowanego przez Fundację Schumana i Fundację Adenauera "Europa przeciw katastrofie klimatycznej" wynika, że stan środowiska w Polsce wypada najgorzej na tle całej Unii Europejskiej. Nasz kraj znajduje się w trójce państw o najwyższej śmiertelności wywołanej zanieczyszczeniami powietrza. Smog może potęgować choroby płuc, alergie oraz schorzenia skóry. Fundacja ClientEarth, w imieniu dwóch chorych na astmę, pozywa Skarb Państwa za brak skutecznej walki ze smogiem.
Zobacz więcej na temat:  Paulina Górska ekologia Trójka Zobacz także jakość powietrza smog zdrowie

Katarzyna Bilewska: ekstremalne zjawiska pogodowe stają się codziennością świata

Rodos znalazło się pod wodą po przejściu sztormu Bora. Powodzi w tym roku doświadczyła Hiszpania, wcześnie to samo działo się u nas. Ekstremalne zjawiska pogodowe dotykają nas coraz częściej i rosną w siłę. - Polscy naukowcy mocno podkreślili, że ekstremalne zjawiska pogodowe, takie jak powódź w Polsce będą się zdarzały dwa razy częściej - mówi Katarzyna Bilewska, Greenpeace Polska. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Weronika Puszkar kryzys klimatyczny ocieplenie klimatu susza powódź Greenpeace Katarzyna Bilewska pogoda Zobacz także

Zielona godzina, czyli jak ekonomicznie używać energii elektrycznej?

W słoneczne i wietrzne dni w całej Europie wyłącza się część elektrowni wiatrowych i słonecznych z powodu "nadmiernej" produkcji. Wystarczyłoby zaplanować na ten czas pracę pralki, zmywarki, piekarnika, odkurzacza czy ładowanie roweru/samochodu i skorzystać z tego nadmiaru czystej energii, zamiast produkować ją z węgla, tego samego dnia wieczorem.
Zobacz więcej na temat:  ekologia środowisko energia elektryczna energia odnawialna Zobacz także

Lód z Arktyki wkrótce może zniknąć. "Ponury kamień milowy"

Naukowcy obawiają się, że już w ciągu najbliższych trzech lat, na 24 godziny może zniknąć cały lód arktyczny. Choć badacze zaznaczają, że jeden dzień nie będzie miał wpływu na światowy klimat, i zjawisko to wystąpi prędzej, czy później, niezależnie od ograniczenia emisji CO2 przez człowieka, to przyznają, że byłby to "ponury kamień milowy" globalnego ocieplenia.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Arktyka NAUKA infografika globalne ocieplenie

Prof. Damian Absalon: wodę trzeba oszczędzać także przez małą retencję

- Polska ma bardzo nierównomiernie położone zasoby wody, dlatego w pewnych miejscach jest susza, a w innych może być powódź. Polacy nauczyli się ją oszczędzać, bo zużywają jej mniej niż 20 lat temu - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia prof. dr hab. Damian Absalon z Uniwersytetu Śląskiego, członek Państwowej Rady Gospodarki Wodnej i rady naukowej Koalicji Dbamy o Wodę.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio susza powódź woda IMGW deszcz Krzysztof Grzesiowski Damian Absalon