Polskie Radio
Section05

kultura ludowa

Nasze niematerialne: Tradycje kulturowe Chazów/Hazów

W wielu regionach Polski, podtrzymywanie lokalnych tradycji zapewnione jest dzięki kultywującym je zespołom regionalnym. Tak na przykład dzieje się w mikroregionie Chazów w południowo-zachodniej Wielkopolsce, gdzie działające przez dziesięciolecia zespoły Wisieloki czy Chojnioki z dbałością wypełniają lokalne tradycje swojego regionu. Przed wieloma laty przybyli tu osadnicy z północnego Śląska, dzięki izolacji spowodowanej powodziami, wykształcili tu odrębną tożsamość i specjalizację w melioracji, rybołówstwie oraz produkcji węgla drzewnego. Do dziś mikroregion Chazów cechuje się unikalną gwarą z mazurzeniem oraz tradycją muzyczną, w której dominują kapele ludowe wykonujące muzykę na dudach i skrzypcach.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor muzyka ludowa sztuka ludowa etnografia Aleksandra Stec world music dziedzictwo narodowe Narodowy Instytut Dziedzictwa Wielkopolska

Dzień św. Łucji. "Święto Łucy – noc króci"

13 grudnia, dzień św. Łucji, w ludowej tradycji europejskiej był także dniem narodzin słońca i światła. W przeszłości w tym dniu, w całej Europie odbywały się uroczystości powitania słońca i nowego słonecznego roku, mające swe korzenie w kulcie solarnym i jego odwiecznych obrzędach. Ich ślady zachowały się dotychczas w krajach skandynawskich.
Zobacz więcej na temat:  folklor STYL ŻYCIA ŚWIAT zima tradycja Barbara Ogrodowska Hanna Szczęśniak Szwecja

V konkurs Nasze Muzyczne Źródełko rozstrzygnięty! Poznajemy Laureatów!

Czy może nam coś bardziej umilić czas w długie jesiennie wieczory niż muzyka, zwłaszcza ta tworzona w gronie rodzinnym? Wspólne śpiewanie i granie piosenek, własnych czy ulubionego wykonawcy, to świetny sposób na spędzanie wolnego czasu i rozwijanie talentów i ekspresji artystycznej Twoich dzieci. W "Źródełku" odkryliśmy, kto wygrał w tym roku!
Zobacz więcej na temat:  dzieci folk folklor Piotr Dorosz Hanna Szczęśniak wieś

Mikołajki

Zgodnie z legendą i przechodzącą z pokolenia na pokolenie tradycją, św. Mikołaj jest patronem żeglarzy, rozbitków, a także rybaków, flisaków i przewoźników, posiada bowiem moc poskramiania burz, piorunów, sztormowych wichrów i wysokich fal morskich; patronem więźniów i jeńców wojennych; a także mnichów, notariuszy, literatów, uczonych i uczniów zdających egzaminy, piwowarów i młynarzy.
Zobacz więcej na temat:  tradycja folklor Hanna Szczęśniak mikołajki Święty Mikołaj Święto Ludowe Barbara Ogrodowska zwyczaje święta