Polskie Radio
Section05

literatura

Spektakularne sukcesy polskich śpiewaczek i śpiewaków w książce Anny S. Dębowskiej

Spektakularne sukcesy polskich śpiewaczek i śpiewaków pokazują, że świat opery może rozpalać masową wyobraźnię. Anna S. Dębowska stara się namierzyć źródła artystycznych fenomenów, śledząc biografie ich czołowych postaci, takich jak Piotr Beczała, Aleksandra Kurzak czy Jakub Józef Orliński, którzy wdarli się przebojem na deski najlepszych scen świata i do popkultury.
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk Piotr Beczała Aleksandra Kurzak Jakub Józef Orliński metropolitan opera śpiew opera

Nowy "Radiobook": Edgar Allan Poe - "Łoś. Poranek nad Wissahickon" [POSŁUCHAJ]

Edgar Allan Poe (1809-1849), amerykański prekursor i arcymistrz gotyckich opowieści grozy - których niesamowita atmosfera idzie w parze z symboliką gęstą jak najczarniejsza noc - nowelę „Łoś” (znaną też pod tytułem „Poranek nad Wissahickon”) opublikował w 1844 r., pięć lat przed śmiercią. Mimo młodego wieku był już człowiekiem schorowanym i złamanym przez życie, nękanym przez nałogi i niedostatek.
Zobacz więcej na temat:  Radiobook książki W POLSKIM RADIU pr poleca Edgar Allan Poe

Janusz Różewicz - starszy brat Stanisława i Tadeusza

"Był głodny jedzenia, miłości, ludzi, świata" – tak Janusza Różewicza z czasów przedwojennych wspominał najmłodszy z braci – Stanisław. Z kolei Tadeusz Różewicz przywołując ostatnie spotkanie z bratem, już podczas okupacji w 1943 roku wyczuł w nim jakieś nie znane dawniej napięcie. W "Strefie literatury" zapraszamy na opowieść o poecie i żołnierzu Armii Krajowej.
Zobacz więcej na temat:  Janusz Różewicz Dorota Gacek Radomsko Dwójka Dagadana Daga Gregorowicz poezja Tadeusz Różewicz Stanisław Różewicz

"Kiedy runie Koloseum, runie Rzym. Potem runie świat". Imperium rzymskie i zagadka wieczności

"Gladiator 2", najnowszy film Ridleya Scotta, po raz kolejny sprawia, że masową wyobraźnią zawładnął świat starożytnego Rzymu. Ale – jak mówił w archiwalnej audycji Polskiego Radia Aleksander Krawczuk, znakomity historyk – "właściwie Rzym nigdy nie upadł". A tezę tę potwierdza znacznie więcej niż tylko ta następna kinowa superprodukcja z Koloseum w tle. 
Zobacz więcej na temat:  starożytność starożytny Rzym mitologia Włochy Gladiator 2 FILM religia

Roman Zimand. Od piewcy komunizmu do zagorzałego antykomunisty

"Mentalnie znalazł się nie tylko poza takim czy innym «wypaczeniem» komunizmu, ale w ogóle poza komunizmem. Jego zerwanie miało charakter bezapelacyjny i było pozbawione wszelkich niedomówień, zamąceń czy dwuznaczności" – pisał o Romanie Zimandzie teoretyk literatury i krytyk literacki prof. Janusz Sławiński.
Zobacz więcej na temat:  Roman Zimand komunizm PRL Poznań 1956 Władysław Gomułka odwilż 1956 Jan Olszewski marzec 1968 sierpień 80 opozycja demokratyczna stan wojenny okrągły stół drugi obieg

Leopold Buczkowski. Pisarz, dla którego powieść była dywersją w kulturze

- Buczkowski w swojej twórczości pokazywał literaturę wyzwoloną, która nie da się podzielić na wiersz, powieść, opowiadanie, nowelę, dramat. On te wszystkie granice zacierał. Żywioły epicki, liryczny i dramatyczny stanowiły u niego całość - tak o wyjątkowym twórcy mówił w audycji Polskiego Radia pisarz Wiesław Myśliwski. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski II wojna światowa PRL Kresy

Korelacje - festiwal, gdzie film i literatura dialogują ze sobą

- Bazujemy na dwóch przepięknych sztukach, czyli na filmie i literaturze. Dzieje się tak za sprawą połączenia filmu z osobami, które doskonale parają się językiem polskim, przepięknie piszą i trochę wklejają się w ścieżki dźwiękowe filmów, tworząc w pewnym sensie słuchowiska - mówił w Dwójce Piotr Krzykwa, pomysłodawca i dyrektor Festiwalu Korelacje.
Zobacz więcej na temat:  film polski Dolnośląskie Centrum Filmowe Wrocław Piotr Krzykwa Festiwal Korelacje FILM kino KULTURA Dwójka Monika Zając