Polskie Radio
Section05

literatura

Seweryn Goszczyński. Niedoceniony poeta, zapomniany romantyk

- Bezsporna wielkość polskiej poezji romantycznej kryje w sobie pewną niedogodność, czyli fakt, że najwspanialsi twórcy tego okresu przesłaniają poetów znakomitych, którzy w innych okolicznościach zostaliby uznani za gwiazdy pierwszej wielkości. Taki los spotkał też Goszczyńskiego - stwierdziła literaturoznawczyni prof. Maria Janion na antenie Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski historia Europy poezja Seweryn Goszczyński

Nowy "Radiobook": Stanisław I. Witkiewicz - "Listy do Eugenii i Wacława Bundyków"

Ogromny dorobek "Witkacego" znamy m.in. z monumentalnej edycji pism wszystkich, które od początku lat 90. ukazywały się nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego. Ważną częścią serii są dwutomowe "Listy Witkacego do rodziny, przyjaciół, znajomych i tzw. wrogów". W 2015 r. niektóre z nich przeczytał dla Polskiego Radia znakomity aktor Wojciech Wysocki.
Zobacz więcej na temat:  Radiobook książki W POLSKIM RADIU pr poleca Stanisław Ignacy Witkiewicz

Nowa powieść w Trójce: "Null" Szczepana Twardocha

Null znaczy pierwsza linia frontu. "Nie jestem żołnierzem, więc nie walczyłem w tej wojnie. Mój udział w niej był zaledwie udziałem skromnego zaopatrzeniowca, domorosłego na małą skalę paru ukraińskich brygad i… to, to tyle" - powiedział Szczepan Twardoch podczas spotkanie w Studiu im. Agnieszki Osieckiej 20 lutego.
Zobacz więcej na temat:  Szczepan Twardoch KULTURA powieść KSIĄŻKA Arkadiusz Jakubik Łukasz Borowiecki Barbara Marcinik Wojciech Dorosz Trójka

"Dziennik czasu wojny". Ukraińska rzeczywistość z perspektywy zwykłych ludzi

Od poniedziałku (24.02) w cyklu "To się czyta" przedstawiać będziemy "Dziennik czasu wojny" Andrieja Kurkowa - ukraińskiego pisarza, dziennikarza i autora scenariuszy. To kontynuacja "Dziennika inwazji", w którym autor udokumentował, co działo się w Ukrainie tuż przed rosyjską napaścią i przez pierwsze miesiące wojny. Fragmenty książki czytać będzie Sławomir Grzymkowski.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Ukraina dziennik Ukraina wojna na Ukrainie Andriej Kurkow

Stanisław Ignacy Witkiewicz. Rozpacz pod maską błazna

Był jednym z najoryginalniejszych twórców kultury polskiej. Malarz, pisarz, dramaturg, filozof, fotograf, twórca słynnych portretów, a także główny teoretyk awangardowej grupy malarzy formistów. Założył w Zakopanem Teatr Niezależny, w którym objął kierownictwo artystyczne. 24 lutego 1885 roku urodził się Stanisław Ignacy Witkiewicz "Witkacy".
Zobacz więcej na temat:  pisarz filozofia fotografia malarstwo literatura polska rewolucja październikowa 1917

"Czarne wesele" - konflikt izarelsko-palestyński w pryzmacie międzywojennego Krakowa

- Faktem jest, że mieszałem różne fakty. To trochę sebaldowska metoda; to naprawdę uwiarygodnia prozę. Wtedy staje się mięsista - przyznaje w "Pliku Tekstowym" Edward Pasewicz. W swojej nowej książce, inspirując się prawdziwymi postaciami i wydarzeniami, pisarz zabiera czytelników do międzywojennego Krakowa.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Zobacz także Max Cegielski Edward Pasewicz książki

3 lata od wybuchu wojny. Szczepan Twardoch o powieści "Null" i pomocy Ukraińcom

W "Klubie książki" rozmawialiśmy ze Szczepanem Twardochem o jego powieści "Null", dziejącej się wśród ukraińskich wojskowych walczących z rosyjskim najeźdźcą. Głównym bohaterem jest Polak, pilot dronów, który dołączył do ukraińskiego wojska. To opowieść o gniewie, strachu, brudzie, odwadze, okrucieństwie, wojennej miłości i o tym, że życie po wojnie jest prawie niemożliwe. 
Zobacz więcej na temat:  Ukraina wojna na Ukrainie Magda Mikołajczuk Szczepan Twardoch Agata Kasprolewicz Zobacz także