Polskie Radio
Section05

literatura

"Katastrofiści mieli sporo racji". Jerzy Zagórski i wizje jak z koszmarów

- Najwyraźniejszą wspólną cechą moją i moich wileńskich kolegów był katastrofizm - mówił w archiwalnym wywiadzie Jerzy Zagórski. Poeta, urodzony 13 grudnia 1907 roku, wspominał w Polskim Radiu m.in. swoje literackie początki i młodzieńcze teksty, których wizje były jak ze złego snu.
Zobacz więcej na temat:  Dwudziestolecie międzywojenne Jerzy Zagórski poezja II wojna światowa sprawiedliwi wśród narodów świata

Wybór filmów pod kątem życiowych doświadczeń. Katarzyna Czajka-Kominiarczuk o "Filmach na życie"

"Filmy na życie. Przewodnik na każdą okazję" to książka dla wszystkich, którzy choć raz trzymając w ręku pilota, przeglądając spis tytułów na platformie streamingowej czy przerzucając program telewizyjny lub repertuar kin, pomyśleli, że potrzebują takiego filmu, który wypełni w nich pewną pustkę albo przynajmniej rozwiesi most między nimi a innymi osobami. 
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska Katarzyna Czajka-Kominiarczuk kinematografia film polski kino Zobacz także

Podróżuje bez celu samolotami. Kim jest bohater Miljenko Jergovicia?

Powieść "Sowizdrzał Babukić i jego czasy" to awanturnicza historia o mężczyźnie z nadnaturalnymi zdolnościami do języków obcych. Bohater podróżuje bez celu samolotami, a świat poznaje tylko od strony lotnisk i poprzez zasłyszane opowieści ludzi z całego świata. Co w ten sposób chce przekazać czytelnikom chorwacki pisarz Miljenko Jergović?
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk Zobacz także Miljenko Jergović Agnieszka Łasek Magdalena Petryńska

Gustaw Flaubert. "Patrzymy na nich i wiemy, że to się źle skończy. Oni jeszcze nie wiedzą"

– To opowieść o klęskach człowieka. Tam się nic takiego nie wydarza, ale ta historia jest straszliwa właśnie przez to, co się w niej nie dzieje – mówił o jednej z powieści Gustawa Flauberta prof. Tomasz Swoboda. Rocznica urodzin autora "Pani Bovary" jest dobrą okazją do przyjrzenia się jego życiu i mistrzowskim dziełom.
Zobacz więcej na temat:  Gustave Flaubert Francja Paryż filozofia psychologia praca

Horror łagru spisany na korze. Aleksander Sołżenicyn i "Archipelag GUŁag"

"Archipelag GUŁag". Ponad półtora tysiąca stron. Międzynarodowy bestseller. Ta książka była czymś w rodzaju ładunku dynamitu, którego wybuch wywołał zbiorowy szok zarówno po komunistycznej stronie żelaznej kurtyny, jak i na Zachodzie. 11 grudnia wspominamy rocznicę urodzin jej autora - wielkiego pisarza, laureata literackiego Nobla.  
Zobacz więcej na temat:  Aleksander Sołżenicyn gułag komunizm ZSRR stalinizm HISTORIA

Z jidysz na polski. Bella Szwarcman-Czarnota i proza Lameda Szapiry

- Lamed Szapiro dowiódł, że jidysz może być narzędziem kultury nowoczesnej, która przemawia do czytelnika - mówiła w "Poranku Dwójki" Bella Szwarcman-Czarnota, laureatka nagrody magazynu "Literatura na świecie" za tłumaczenie tomu opowiadań "Wylej swój gniew" Lameda Szapiry.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Bella Szwarcman-Czarnota Dwójka jidysz opowiadanie KSIĄŻKA KULTURA Zobacz także Lamed Szapiro

"Czeluść" Anny Kańtoch - psychologiczny thriller z elementami fantastyki i zagadką

- Ta opowieść - przynajmniej taki był mój zamiar - powinna wywoływać ciarki - powiedziała w audycji "Kulturalna Jedynka" Anna Kańtoch. - Wszyscy mamy w zakamarkach swojej pamięci takie rzeczy, o których wolelibyśmy nie pamiętać, które próbujemy wypchnąć ze świadomości. One jednak wciąż tam są i w pewnym momencie zaczynają się odzywać. Jeśli je zignorujemy, może być różnie - wskazała.
Zobacz więcej na temat:  KSIĄŻKA książki Anna Kańtoch