Polskie Radio
Section05

literatura

Zbigniew Herbert. Zachłanny podróżnik, uważny obserwator

"Znów jestem w ruchu. Śpieszę ku śmierci" – te słowa Zbigniew Herbert umieszcza w zakończeniu tomu esejów "Barbarzyńca w ogrodzie". Ruch był u Herberta wielowymiarowy i nie oznaczał jedynie podróży po świecie. Był także podróżą filozoficzną. - Herbert to ruch widziany na różne sposoby, ruch egzystencjalny - mówiła w Dwójce kuratorka Anna Romaniuk.
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Herbert Dorota Gacek Dwójka literatura polska poezja KULTURA Anna Romaniuk

Florian Czarnyszewicz: pisarz, żołnierz, policjant

Florian Czarnyszewicz (1900-1964) nie doczekał publikacji swoich powieści w kraju. Tworzył na emigracji, w Argentynie. Jego niewielki dorobek, ledwie cztery powieści, spotkał się jednak, zarówno na emigracji, jak i po latach, w kraju, z entuzjastycznym przyjęciem. Porównania np. do Mickiewicza, Reymonta, Sienkiewicza padały z wielu ust. Zachwycali się jego twórczością Wańkowicz, Pawlikowski, Giedroyc, Czapska...
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Wacław Holewiński Florian Czarnyszewicz Bartosz Bajków historia Polski

"Spacer po Warszawie", "Drugi pokój". Zbigniew Herbert i Polskie Radio

Setna rocznica urodzin Zbigniewa Herberta - wybitnego poety, eseisty, dramaturga, krytyka sztuki i podróżnika - przypadła na wtorek 29 października i stała się okazją do licznych wspomnień. Choćby o tym, że właśnie autor cyklu poetyckiego "Pan Cogito" od końca lat 60. XX wieku był jednym z najpoważniejszych kandydatów do Literackiej Nagrody Nobla.
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Herbert poezja Magda Mikołajczuk Polskie Radio

100 lat temu urodził się Zbigniew Herbert, wybitny poeta, eseista i dramaturg

Sto lat temu, 29 października 1924 roku, urodził się Zbigniew Herbert, wybitny poeta, eseista i dramaturg, autor między innymi cykli poetyckich - "Pan Cogito" i "Raport z oblężonego Miasta", dramatów - "Jaskinia filozofów", zbioru esejów "Barbarzyńca w ogrodzie" i tomu prozy "Król mrówek (...)". Jego książki zostały przetłumaczone na blisko 40 języków.
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Herbert poezja

Maria Halber z Nagrodą Conrada za debiut. "Biorę na siebie ciężar oczekiwań"

- Takie wyróżnienie dodaje skrzydeł, ale jest to również jakiegoś rodzaju zobowiązanie. Ten ciężar oczekiwań jest jednak troszkę większy; cięższy ciężarem tych skrzydeł. Pewnie przyjdzie mi się z tym zmierzyć, ale wezmę to na siebie - mówiła w Dwójce Maria Halber, laureatka Nagrody Conrada za swą debiutancką powieść "Strużki".
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Hagmajer-Kwiatek festiwal conrada Nagroda Conrada Dwójka KSIĄŻKA Maria Halber KULTURA

Poeta o różnych obliczach. Stulecie Zbigniewa Herberta - mistrza i inspiracji

Jedni zapamiętali jego słynne wybuchy wściekłości i gniewu, do dziś nosząc w sobie urazę. Dla innych był wspaniałym kompanem i przyjacielem. Potrafił uwodzić ludzi swoją błyskotliwością, poczuciem humoru. Bywał duszą towarzystwa. Jednocześnie miewał ciężkie depresje, podczas których izolował się od ludzi. Wybitny poeta kończyłby 100 lat.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Zbigniew Herbert Katarzyna Hagmajer-Kwiatek literatura polska poezja książki KULTURA

Anna Pol: moja okładka stała się trochę symbolem książki "Chłopki"

- Autorka na początku nie była przekonana do tej okładki. W tym przypadku miałam jednak pewność, że to dobry pomysł. Na szczęście miałam po swojej stronie całe wydawnictwo, które czuło podobnie. Dziś zadowolona jest także sama autorka - mówiła w Dwójce Anna Pol o książce Joanny Kuciel-Frydryszak pt. "Chłopki", której okładkę zaprojektowała.
Zobacz więcej na temat:  Marta Strzelecka Anna Pol ilustracja KSIĄŻKA KULTURA Chłopki. Opowieść o naszych babkach Joanna Kuciel-Frydryszak Dwójka