Polskie Radio
Section05

miasto

NASZ WYWIAD Historyk o Pałacu Kultury i Nauki: nie burzmy budowli, które są przestrogą

- Zastanówmy się, czy należy burzyć budowle, które są przestrogą. A taki jest, moim zdaniem, Pałac Kultury i Nauki. Wystarczy spojrzeć, aby zrozumieć jaka to była Warszawa, jaki to był system. Jest jego wyraźnym symbolem - mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl dr Konrad Rokicki z oddziału warszawskiego IPN, autor książki "Kłopotliwy dar. Pałac Kultury i Nauki w Warszawie".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Warszawa historia PRL Pałac Kultury i Nauki budowle

Bezemisyjność w komunikacji publicznej

Na ulicach największych polskich miast pojawia się coraz więcej bezemisyjnych lub niskoemisyjnych pojazdów komunikacji publicznej. Wszystko po to, aby walczyć ze smogiem i zmniejszyć negatywny wpływ człowieka na środowisko. Czy polski samorząd postawi wszystko na jedną, elektromobilną kartę?
Zobacz więcej na temat:  samochód samochody kierowca kierowcy Radio kierowców Polskie Radio Kierowców motoryzacja samochody elektryczne pojazdy elektryczne autobus komunikacja miejska elektromobilność Polskie Radio społeczeństwo

"Nakręcone w Łodzi". Które słynne filmy powstały w filmowej stolicy Polski?

"Dzieje grzechu", "Zaklęte rewiry", "Zazdrość i medycyna", "Zezowate szczęście", a także obie adaptacje "Ziemi obiecanej" – to tylko niektóre należące do klasyki polskiej kinematografii produkcje, które powstały w Łodzi. W marcu tego roku ukazała się książka "Nakręcone w Łodzi", którą napisali wspólnie Anna Michalska i Jakub Wiewiórski. Autorzy przedstawiają lokacje, opisują kulisy powstawania filmów, ich odbiór wśród widzów i krytyków oraz rozmaite łódzkie konteksty.
Zobacz więcej na temat:  Anna Popek Trójka KULTURA FILM Łódź Andrzej Wajda kino łódzkie

Czy można być bardziej miejskim? Maleńki elektryk bez drzwi!

Na rynku samochodów elektrycznych oprócz tzw. "wielkich graczy" pojawiają się startupy, które muszą zaciekawić potencjalnych klientów czymś nowatorskim. Tak jest w przypadku miejskiego autka od IEV Motors, który jest tak mały, że brakło w nim miejsca na drzwi!
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców Polskie Radio kierowca kierowcy samochód samochody motoryzacja radio kierowcow radiokierowcow radiokierowców radio kierowców online radio kierowców jedynka polskie radio kierowców online radio dla kierowców polskie radio kierowcow polskie radio kierowców dab+ radio kierowcow 24 polskie radio kierowcy radio kierowców 24 samochody elektryczne pojazdy elektryczne elektromobilność ładowarka ŚWIAT

Wojna zagraża zabytkom Lwowa. Mieszkańcy próbują je ocalić

Mieszkańcy Lwowa próbują ochronić najcenniejsze zabytki w swoim mieście. Pomniki i rzeźby owinięto specjalnymi materiałami. To między innymi niepalna tkanina, włókno szklane i folia metalowa. Wokół pomników rozstawione są też rusztowania chroniące figury przed upadkiem. Jednocześnie zabytki, które mogły być zdemontowane zostały ukryte w podziemiach.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Rosja wojna 2022 serwis wschodni Lwów zabytki ŚWIAT

WYWIAD Wojna zagraża zabytkom Ukrainy. "Nie uchronimy ich przed bestialstwem rosyjskich ostrzeliwań"

- We Lwowie nie da rady wszystkiego zabezpieczyć, tam jest przeszło 120 hektarów zwartego zespołu zabytków stojących obok siebie. Sen z powiek spędza nam kwestia ochrony cmentarzy, np. ogromnej nekropolii na Łyczakowie. Wszystkie te obiekty można zabezpieczyć tylko w pewnym stopniu przed odłamkami, przed falą uderzeniową, ale nie uchronimy ich przed bestialstwem rosyjskich ostrzeliwań - mówi Dorota Janiszewska-Jakubiak, dyrektor Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą "Polonika".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ukraina Rosja wojna 2022 serwis wschodni Lwów zabytki

Budżet obywatelski. Mieszkańcy decydują, jak ma wyglądać ich okolica

Budżet obywatelski po raz pierwszy pojawił się w Polsce jedenaście lat temu w Sopocie. Teraz korzysta z niego kilkaset miast, gmin i dzielnic z całego kraju. Według jego idei to mieszkańcy decydują, na co samorządy przeznaczą środki ze specjalnej puli. - Wszystko zależy od tego, co mieszkańcy widzą w swojej okolicy - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Maria Jagaciak z Fundacji Stocznia.
Zobacz więcej na temat:  Sława Bieńczycka społeczeństwo

ReVolta na ulicach Londynu

Elektryfikacja samochodów dostawczych wkracza w kolejny etap. Jeszcze tego lata bezemisyjna ciężarówka wyjedzie na ulice Londynu i rozpocznie "pracę" na rzecz miasta. Testy pozwolą sprawdzić, jak pojazd poradzi sobie w czasie codziennego użytkowania i jakie będą koszty jego eksploatacji. Czy czeka nas rewolucja w ruchu miejskim? 
Zobacz więcej na temat:  kierowca kierowcy Radio kierowców Polskie Radio Kierowców motoryzacja samochody samochody elektryczne dostawcy dostawa pojazdy elektryczne Anglia Szwecja Polskie Radio miasto przyszłości elektromobilność ŚWIAT

Idealne dla starszych i młodszych. Jak będą wyglądać miasta przyszłości?

Kwestie związane z klimatem, technologią, komunikacją i dostępnością. Miasta muszą przejść pewne zmiany, które wymusiła na nich pandemia. Wiele z nich już się dopasowuje do nowych norm - stają się obszarami bardziej przyjaznymi i integracyjnymi. Sprawdzamy, jakie według ekspertów powinny być miasta przyszłości. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Kamil Jasieński Marta Zinkiewicz miasto przyszłości technologie STYL ŻYCIA Kamil Jasieński Marta Zinkiewicz

Idealne dla starszych i młodszych. Jak będą wyglądać miasta przyszłości?

Kwestie związane z klimatem, technologią, komunikacją i dostępnością. Miasta muszą przejść pewne zmiany, które wymusiła na nich pandemia. Wiele z nich już się dopasowuje do nowych norm - stają się obszarami bardziej przyjaznymi i integracyjnymi. Sprawdzamy, jakie według ekspertów powinny być miasta przyszłości. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Kamil Jasieński Marta Zinkiewicz miasto przyszłości technologie STYL ŻYCIA Kamil Jasieński Marta Zinkiewicz