Polskie Radio
Section05

muzeum

W Zakopanem powstanie Muzeum Taternictwa i Narciarstwa. Szef MKiDN: tego typu miejsca jeszcze w Polsce nie było

- Nie mieliśmy jeszcze w Polsce tego typu muzeum. To ważne, by Muzeum Tatrzańskie miało miejsce, gdzie będzie organizowało ten oddział - powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński po podpisaniu aktu notarialnego na zakup nieruchomości dla Muzeum Taternictwa i Narciarstwa.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Tatry Piotr Gliński Zakopane

Małe czynności, wielka pomoc dla środowiska. Wystawa w Muzeum Warszawskiej Pragi

W Muzeum Warszawskiej Pragi można eksperymentować i uczyć się tego, jak dbać o planetę. Dostępna tam nowa wystawa – wędrujące po Polsce EkoEksperymentarium – pozwala sprawdzić, jak nasze codzienne małe czynności mogą pomóc środowisku. Nasza reporterka Agnieszka Ciecierska sprawdziła, jak dzięki wystawie możemy nauczyć się dbania o naszą planetę.
Zobacz więcej na temat:  ekologia dzieci edukacja

Maria Anna Potocka: sztuka mówi wspólnym językiem świata

W roku 1972 założyła pierwszą w komunistycznej Polsce galerię sztuki nowoczesnej. Od roku 2010 pełni funkcję dyrektora Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK, jest też członkiem jury Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Reżyserskiej "Interpretacje" w Katowicach. - Sztuka ma ten fenomen, że mówi wspólnym językiem świata - przekonuje, w rozmowie z Martyną Podolską, Maria Anna Potocka.
Zobacz więcej na temat:  Kraków reżyser Katowice Muzeum Sztuki Nowoczesnej

PR24 Wandalizm na sztuce sposobem na walkę ze zmianami klimatu? Dr Napiórkowska: to kontrproduktywne gesty

- Ataki na obrazy Jana Vermeera, Claude'a Moneta czy Vincenta van Gogha i oblewanie ich zupami to niezwykle dramatyczne gesty, ale nie potrafię się z nimi w pełni zgodzić. Dlatego uważam, że są one bardzo często kontrproduktywne - skomentowała na antenie Polskiego Radia 24 historyk sztuki i europeistka dr Justyna Napiórkowska.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KULTURA SZTUKA protest zmiany klimatyczne

Śladami polskiego wieszcza. Wizyta w Muzeum im. Adama Mickiewicza w Śmiełowie

W 160. rocznicę śmierci Adama Mickiewicza odwiedziliśmy muzeum jego imienia w Śmiełowie. W instytucji zgromadzone są obrazy, rzeźby, druki i wyroby rzemieślnicze związane m.in. z poetą, jego dziełami oraz znanymi pisarzami, którzy przebywali w majątku. Podczas wizyty w Śmiełowie dowiedzieliśmy się także, jakie były związki Mickiewicza z Wielkopolską.
Zobacz więcej na temat:  Sława Bieńczycka Adam Mickiewicz wielkopolskie Wielkopolska poezja wiersze zabytki

"Etnografki, antropolożki, profesorki". Niezwykła wystawa o wybitnych kobietach

Pierwsza kobieta, która otrzymała w Polsce nominację profesorską, była etnografką, a pierwsza wykładowczyni antropologii w Oksfordzie była polską uczoną. O kobietach, które odegrały ważną rolę w kształtowaniu się etnologii jako dyscypliny naukowej w Polsce, opowiada najnowsza wystawa "Etnografki, antropolożki, profesorki" w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Jakub Domoradzki antropologia wystawa