Polskie Radio
Section05

NAUKA

Uciekł przed carem i wyprzedził Kodaka. Władysław Małachowski i jego tajemnice

– Swoich wynalazków nie patentował, a mógł zarobić na nich duże pieniądze. Moglibyśmy powiedzieć, że był człowiekiem renesansu – mówił historyk techniki Piotr Zarzycki o Władysławie Małachowskim, który w połowie życia stał się sławny pod zupełnie innym nazwiskiem.
Zobacz więcej na temat:  fotografia aparat fotograficzny wynalazek wynalazcy historia Polski HISTORIA kodak Powstanie Styczniowe Rosja Wielka Brytania Anglia

Polskie Radio 24 Sztuczna inteligencja jest już wszędzie. Prof. Duch apeluje do polityków o przebudzenie

- Niewiele przyniosły wszystkie wysiłki utworzenia w Polsce parasola nad organizacjami, które zajmują się sztuczną inteligencją. Nie było wielkiego zainteresowania ze strony kolejnych ministrów cyfryzacji i nauki. Być może na fali ostatniego zamieszania z IDEAS NCBR politycy w końcu się obudzą - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Włodzisław Duch z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Zobacz więcej na temat:  sztuczna inteligencja POLSKA NCBR

Ziemia uzyskała drugi księżyc. "To nie magia, to fizyka"

Do 25 listopada Ziemia będzie miała aż dwa naturalne satelity. Oprócz Księżyca po orbicie ziemskiej będzie poruszała się również asteroida 2024 PT5, określana jako "miniksiężyc". -Jest jednak na tyle daleko od nas, że w końcu zdoła się wydostać z pola grawitacyjnego - tłumaczył w Polskim Radiu 24 Krzysztof Kowalczyk z Centrum Nauki Kopernik.
Zobacz więcej na temat:  księżyc kosmos astronomia Polskie Radio 24

O co chodzi z tymi Noblami? Cykl Czwórki

Pierwszy raz Nagrody Nobla zostały przyznane 123 lata temu. W tym roku poznajemy kolejnych laureatów. Po raz szósty Centrum Współpracy i Dialogu Uniwersytetu Warszawskiego organizuje Centrum Informacyjne Tygodnia Noblowskiego. Czwórka jest na miejscu, by poznawać naukowe opinie o laureatach i ich odkryciach. Od 7 października, codziennie po 15.00 Weronika Puszkar wspólnie z ekspertami wyjaśnią, jakie znaczenie ma dla nas dana nagroda.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka nagroda Nobla Alfred Nobel

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie ma już 80 lat. Innowacja jest kobietą?

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie obchodzi w tym roku jubileusz 80-lecia powstania. - Nasza patronka jest wyjątkowa i faktycznie jest tak, że mało uniwersytetów na świecie ma za patronki kobiety - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Jan Pomorski z UCMS.
Zobacz więcej na temat:  Jakub Domoradzki Jan Pomorski Maria Skłodowska-Curie Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie Lublin UMCS Anna Wyrwicka-Drewniak

13. "Noc w Instytucie Lotnictwa". Wśród atrakcji RWD-5 i ILR-33 Bursztyn 2K

"Noc w Instytucie Lotnictwa" to impreza edukacyjna, której celem jest popularyzacja sektora lotniczego i kosmicznego w Polsce oraz promocja zawodów inżynierskich. W tym roku wydarzenie odbędzie się po raz 13, jego organizatorzy zapraszają wszystkich wielbicieli lotnictwa, kosmosu, nauki, techniki, oraz tych którzy są ciekawi świata i lubią aktywnie spędzać czas wolny, 4 października w godz. 17.00-23.00.
Zobacz więcej na temat:  Anna Stempniak lotnictwo technologie kosmos Sieć Badawcza Łukasiewicz Instytut Lotnictwa Noc w Instytucie Lotnictwa