Polskie Radio
Section05

NAUKA

Wielozadaniowość czy wąska specjalizacja? "Powinniśmy zachować zdrowy balans"

Zbyt częste dzielenie uwagi między zadania skutkuje spadkiem skupienia, spłyca reakcje emocjonalne, zmusza do ciągłego poszukiwania bodźców. Z kolei zbyt rzadkie zniekształca sposób postrzegania rzeczywistości. - Zdrowy balans to zrównoważone dążenie do zaspokajania różnych potrzeb w naszym życiu bez nadmiernego skupiania się na jednym z obszarów - zwraca uwagę dr Ewa Szumowska. 
Zobacz więcej na temat:  emocje bodźce psychologia Jakub Domoradzki Zobacz także

Jak żyć długo i bez demencji? Naukowcy znają odpowiedź

Czytanie to przepis na długowieczny umysł, telewizja - wręcz przeciwnie. Jak wynika z najnowszych badań, nasz mózg cierpi, jeśli przesadzamy z telewizją lub grami wideo. Niekorzystnie wpływa na to na naszą pamięć, jak również może sprzyjać demencji.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Boże Narodzenie święta Święta Bożego Narodzenia Wigilia zdrowie SPORT ruch umysł mózg ciało badanie badania naukowcy demencja choroby

Sztuczna inteligencja szansą na wczesne wykrycie raka piersi. Nowatorski projekt Polaków

Polscy badacze, dr Jan Witowski i prof. Krzysztof Geras z Uniwersytetu Nowojorskiego wykorzystali sztuczną inteligencję do tego, żeby stworzyć test diagnozujący skuteczność terapii celowych. - W przypadku nowotworów piersi ten test będzie dokładniejszy od innych o 30 proc. - mówi na antenie Jedynki dr Maciej Kawecki. 
Zobacz więcej na temat:  nowotwory rak piersi medycyna sztuczna inteligencja USA innowacyjność badanie Maciej Kawecki Zobacz także infografika

Nagrody Nobla. Dr Kawecki: rozwój sztucznej inteligencji przerósł noblistę

Nagrody Nobla wręczane są od 1901 roku, zawsze 10 grudnia, w rocznicę śmierci ich fundatora Alfreda Nobla, szwedzkiego przemysłowca, naukowca i wynalazcy dynamitu. - W tym roku to jest absolutnie wyjątkowa ceremonia. Komitet Noblowski podjął bardzo kontrowersyjne decyzje i niezwykle wyjątkowe - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Maciej Kawecki.
Zobacz więcej na temat:  nowe technologie dziennikarstwo dubbing sztuczna inteligencja USA Maciej Kawecki Zobacz także

Polak poleci w kosmos. "To była nasza decyzja"

- To była polska decyzja o tym, że chcemy mieć właśnie własną misję technologiczną. Na orbicie występują warunki, jakich nie sposób odtworzyć na Ziemi, dzięki czemu można rozwijać technologie, jakich nie można rozwijać na ziemi. Chcemy, by polscy naukowcy i przedsiębiorcy mogli w tym uczestniczyć - mówił w Polskim Radiu 24 prezes Polskiej Agencji Kosmicznej Grzegorz Wrochna.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT kosmos międzynarodowa stacja kosmiczna POLSA