Polskie Radio
Section05

nazizm

Była sekretarka KL Stutthof stanęła przed sądem. Jest oskarżona o współudział w zabójstwie tysięcy osób

W mieście Itzehoe na północy Niemiec rozpoczął się proces byłej sekretarki niemieckiego obozu koncentracyjnego Stutthof. Pierwsza rozprawa miała się odbyć w końcu września, ale 96-letnia kobieta nie stawiła się przed sądem. Irmgard Furchner jest oskarżona o współudział w zabójstwie ponad 11 tysięcy osób.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Niemcy Europa II wojna światowa

"Nastąpiła gorączka ułaskawień". Prof. Kulesza o postępowaniu Niemców względem zbrodniarzy wojennych

- Po przejęciu przez Niemców osądów zbrodni popełnianych w okresie istnienia III Rzeszy nastąpiła gorączka ułaskawień tych, którzy zostali skazani na karę więzienia lub śmierci - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 prof. Witold Kulesza (były dyrektor Głównej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich w Polsce). 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 HISTORIA historia Polski II wojna światowa okupacja niemiecka III Rzesza kara śmierci zbrodnie wojenne

Napisy "Sieg Heil", zdjęcia swastyki. Potwierdzono przypadki ekstremizmu w niemieckiej policji

Policja Nadrenii Północnej-Westfalii na zachodzie Niemiec potwierdziła, że w 53 przypadkach podejrzenia o prawicowy ekstremizm wśród jej funkcjonariuszy okazały się zasadne - podało MSW tego kraju związkowego. Jeden z policjantów zamieścił zdjęcia bombek choinkowych z runami SS i napisami "Sieg Heil", inny miał zdjęcia swastyki wykonanej z amunicji służbowej.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Niemcy Europa policja

80. rocznica zbrodni w Babim Jarze. Polska delegacja uczestniczy w uroczystościach na Ukrainie

W ukraińskiej stolicy odbywają się uroczystości 80. rocznicy niemieckiej zbrodni popełnionej na Żydach w Babim Jarze. W obchodach, oprócz ukraińskich władz biorą udział prezydenci Izraela i Niemiec. Kijów odwiedziła też polska delegacja.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina rocznica Żydzi zbrodnie wojenne II wojna światowa okupacja niemiecka HISTORIA Jarosław Sellin Wojciech Kolarski

"Wiedział, że niepodległość to najpiękniejszy dar". We Włoszech odsłonięto pomnik gen. Władysława Andersa

Uroczystość odsłonięcia pomnika gen. Władysława Andersa w Imoli koło Bolonii, a także ceremonia w wyzwolonym przez 2. Korpus Polski Castel San Pietro Terme zakończyły w czwartek pielgrzymkę do Włoch weteranów II wojny światowej, którzy wraz z delegacją państwową uczcili 80-lecie powstania Armii Andersa.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Włochy Władysław Anders pomniki pielgrzymka II wojna światowa HISTORIA Unia Europejska kombatanci Wojsko Polskie II Korpus armia Andersa

"Musimy stać w obronie naszego interesu". Romuald Szeremietiew o atakach na Polskę

- Wywoływane różne konflikty mają osłabić Polskę i naszą współpracę w ramach Grupy Wyszehradzkiej i Trójmorza, osłabić relacje z państwami bałtyckimi i Ukrainą. Musimy stać w obronie naszego interesu. Jesteśmy jednak silnym podmiotem - powiedział w Polskim Radiu 24 Romuald Szeremietiew (były szef MON).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Antoni Trzmiel Romuald Szeremietiew POLSKA zbrodnie wojenne Niemcy

TYLKO U NAS Marian Dygo: zidentyfikowany został brat mojej mamy

- Kiedy odbierałem dziś tę notę identyfikacyjną, to moja pierwsza myśl, jaka mi przyszła do głowy, to moja mama, siostra Apoloniusza Duszkiewicza, która zmarła trzy lata temu i nie doczekała tego wydarzenia, a to ona powinna tu być - mówił prof. Marian Dygo w rozmowie z portalem Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Żołnierze Wyklęci zbrodnie wojenne komunizm bezpieka represje Niemcy II wojna światowa ekshumacja IPN Instytut Pamięci Narodowej Krzysztof Szwagrzyk

TYLKO U NAS "Symboliczny akt przywracania pamięci". IPN zidentyfikował kolejne ofiary totalitaryzmów

- Dzisiaj jest taki dzień, kiedy możemy wręczyć noty identyfikacyjne rodzinom ofiar, które na to czekały po kilkadziesiąt lat - mówił prof. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej, dyrektor Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN.
Zobacz więcej na temat:  Żołnierze Wyklęci zbrodnie wojenne komunizm bezpieka represje Niemcy II wojna światowa ekshumacja IPN Instytut Pamięci Narodowej Krzysztof Szwagrzyk