Polskie Radio
Section05

pisarze i poeci

Zjawiskowa wioska Deia, słynna Valldemossa... Podróż na Majorkę z Anną Klarą Majewską

Majorka - to miejsce wybrała jako swój drugi dom Anna Klara Majewska, która napisała już kilka powieści o tej wyspie. Niedawno ukazała się pozycja pt. "Majorka. Nie tylko pod palmą" z legendami, historią i obrazem socjologicznym mieszkańców mówiących w trzech językach: katalońskim, hiszpańskim i majorkańskim. 
Zobacz więcej na temat:  Małgorzata Raducha Majorka wyspa Hiszpania literatura

Katarzyna Bonda: książka, która żyje w sercach miliona osób, ma wielką moc

Jej książki zostały wydane w 15 krajach, a ich sprzedaż w Polsce sięgnęła ponad 2,5 miliona egzemplarzy. Teraz po prawie dziesięciu latach powraca do cyklu i do bohatera uwielbianego przez czytelników, czyli do psychologa śledczego Huberta Meyera i wydaje czwartą część pod tytułem "Nikt nie musi wiedzieć". Gościem audycji "Spotkanie z..." była pisarka, autorka wielu poczytnych kryminałów - Katarzyna Bonda. 
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Bonda literatura Martyna Podolska

Współczesne adaptacje teatralne dzieł Stanisława Lema

Wszechświat, rozwój nauki i techniki, rola i zmiana społeczeństwa, a także ludzka natura to tematy, które w swoich dziełach poruszał Stanisław Lem. Jego powieści i opowiadania wielokrotnie wystawiane były w teatrach na całym świecie. W Międzynarodowym Dniu Teatru i w piętnastą rocznicę śmierci pisarza pochyliliśmy się nad współczesnymi adaptacjami teatralnymi jego dzieł.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Lem spektakl TEATR science-fiction Martyna Podolska

Nauka i technika w utworach Stanisława Lema

Stanisław Lem zyskał miano pisarza, który przewidział powstanie wielu wynalazków, które już zmieniły i nadal zmieniają nasz świat. Już w 1957 roku w powieści "Obłok Magellana" pojawiają się tajemnicze kryształki, na których zapisywana jest treść, odtwarzana dzięki specjalnemu urządzeniu. Są to zatem współczesne e-booki i tablety. W tej samej książce można doszukać się także audiobooków. 
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Lem technologia science-fiction NAUKA technika Dorota Truszczak

"Świetlista republika", powieść jak połączenie reportażu z thrillerem

Gdzieś na skraju dżungli, w fikcyjnym miasteczku San Cristóbal wciąż piszczy bieda, ale powoli tworzy się już klasa średnia, koegzystująca - nie bez napięć - z rdzenną populacją Indian, która z oporami przechodzi na stronę "cywilizacji". W tym nowym ładzie, gdzie asfaltowe drogi przecinają połacie błota, nagle pojawia się grupa dzieci w wieku od 9 do 13 lat.
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk literatura Hiszpania Albert Camus

"Zły. Instrukcja obsługi w porządku alfabetycznym" - książka "niespiesznego przechodnia"

W magazynie "Moje książki" zaprezentowaliśmy powieść Izabeli Jarosińskiej "Zły. Instrukcja obsługi w porządku alfabetycznym", która ujawnia świetną znajomość realiów warszawskich sprzed kilkudziesięciu lat oraz wspominaliśmy powieść Leopolda Tyrmanda "Zły", który w czasach PRL-u uważany był za najpoczytniejszy kryminał. 
Zobacz więcej na temat:  literatura Leopold Tyrmand historia Polski PRL kryminał