Polskie Radio
Section05

pogrzeb

"Państwo ma zobowiązania wobec tych, którzy mu służyli". Dziedziczak o pożegnaniu prof. Jana Łukasiewicza

- Wychodzimy z założenia, że państwo polskie ma zobowiązania wobec tych, którzy mu służyli i przyczynili się do niepodległości. Wielkim marzeniem niemałej części było to, by mogli spocząć w demokratycznej Polsce. I tak się właśnie dzieje - skomentował na antenie Polskiego Radia 24 sekretarz stanu w KPRM Jan Dziedziczak.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Powązki historia Polski społeczeństwo

Premier podczas pochówku prezydentów na uchodźstwie: to część procesu odbudowywania pamięci historycznej

Premier Mateusz Morawiecki podczas ponownego pochówku trzech prezydentów na uchodźstwie powiedział: "panowie prezydenci, to wielka radość, że jesteście dzisiaj z nami. Wasza droga, droga waszego życia miała jeden podstawowy cel: aby Polska była wielka, suwerenna i dostatnia".
Zobacz więcej na temat:  Mateusz Morawiecki prezydent II wojna światowa komunizm historia Polski POLSKA społeczeństwo

Prezydenci RP na uchodźstwie powrócili do Polski

Z Anglii do Polski zostały sprowadzone szczątki trzech prezydentów RP na uchodźstwie: Władysława Raczkiewicza, Augusta Zaleskiego i Stanisława Ostrowskiego. 12 listopada, dzień po Święcie Niepodległości Polski, w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie odbyły się uroczystości pogrzebowe oraz pochówek w nowo powstałym Mauzoleum Prezydentów RP na Uchodźstwie. 
Zobacz więcej na temat:  Władysław Raczkiewicz Stanisław Ostrowski August Zaleski świątynia opatrzności Andrzej Duda Mateusz Morawiecki Trójka

Szczątki trzech prezydentów RP na uchodźstwie wracają do Polski

Zwieńczeniem obchodów jubileuszu 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości będzie otwarcie w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie Mauzoleum Prezydentów RP na Uchodźstwie oraz poświęconej prezydentom Izby Pamięci. W sobotę, 12 listopada 2022, zostaną sprowadzone do Polski szczątki trzech pierwszych prezydentów RP na uchodźstwie: Władysława Raczkiewicza, Augusta Zaleskiego i Stanisława Ostrowskiego. W tym dniu odbędą się również uroczystości pogrzebowe.
Zobacz więcej na temat:  emigracja uchodźcy II wojna światowa Rząd RP na Uchodźstwie świątynia opatrzności Małgorzata Frydrych Londyn Newark Instytut Pamięci Narodowej

TYLKO U NAS "Ignacy, czy ty to widzisz?". Westerplatczycy pożegnani z honorami

- Był bardzo opłakiwany przez mamę, tatę czy swoje siostry. W rodzinie było dwóch braci i aż pięć sióstr. Był kochany i wyczekiwany - powiedziała reporterowi portalu PolskieRadio24.pl Joanna Celary, krewna kpr. Jana Gębury. W Gdańsku odbyły się uroczystości pogrzebowe obrońców półwyspu. Zobacz, jak wyglądały obchody na Westerplatte.
Zobacz więcej na temat:  Westerplatte II wojna światowa historia Polski POLSKA społeczeństwo