Polskie Radio
Section05

Polacy za granicą

Fundacja "Pomoc Polakom na Wschodzie" troszczy się o polskie dziedzictwo na Kresach

Celem projektu „Śladami polskiego dziedzictwa na Wschodzie” jest opisanie i promocja historycznego dziedzictwa polskiego na dawnych kresach Polski. Chcemy uświadomić Polakom poza granicami, że warto dbać o kulturową spuściznę. Chcemy także pokazać ludzi i instytucje, które przyczyniają się do zachowania kulturowego dziedzictwa na Wschodzie. Do takich instytucji należy niewątpliwie Fundacja "Pomoc Polakom na Wschodzie". Przedmiotem jej szczególnego zainteresowania są cmentarze i żołnierskie mogiły na dawnych Kresach.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA pamięć Kresy Polonia Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego kancelaria premiera

„Biel. Czerwień. Braterstwo”. Ważna publikacja Fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie"

Do Polaków m.in. na Białorusi, Litwie, Łotwie, Ukrainie, w Czechach, Szkocji i Irlandii trafi wyjątkowy album dla dzieci „Biel. Czerwień. Braterstwo”. Publikacja została wydana w ramach programu „Polska Książka na Wschód”, realizowanego przez Fundację „Pomoc Polakom na Wschodzie”, we współpracy z Muzeum Narodowym w Kielcach.
Zobacz więcej na temat:  Polonia patriotyzm pomoc historia Polski

Środki językowe dodające polszczyźnie ekspresji a kultura języka

Język pełni szereg różnych ważnych funkcji. Jedną z nich jest funkcja ekspresywna polegająca na wyrażaniu emocji i ocen osoby mówiącej. W naszej codziennej, potocznej mowie pełno jest wykrzykników, zdrobnień, pytań retorycznych czy słów wyrażających skrajnie pozytywne lub negatywne emocje. Nic dziwnego, poprzez język bowiem ujawniamy nasze uczucia i myśli, a także oceniamy rzeczywistość.
Zobacz więcej na temat:  język ojczysty język polski emocje Polonia

#Polonia4Neighbours. Apel MSZ do Polaków za granicą o udział w akcji

Wiceminister Szymon Szynkowski vel Sęk, nawiązując do dotychczasowych działań solidarnościowych Polonii, zaapelował o wznowienie akcji #Polonia4Neighbours w związku z drugą falą koronawirusa i w ramach działań mających na celu zapobieganie skutkom pandemii. Zadeklarował, że nasi rodacy za granicą mogą liczyć na współdziałanie z polskimi ambasadami i konsulatami.
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Spraw Zagranicznych dyplomacja Szymon Szynkowski Polonia

Rosja nie wyraziła zgody na wjazd polskich nauczycieli

Rosja nie wpuściła polskich nauczycieli, którzy mieli podjąć pracę w szkołach na Syberii - dowiedziało się Polskie Radio. Strona rosyjska tłumaczy swoją decyzje pandemią koronawirusa. Część osób związanych ze środowiskiem Polaków w Irkucku zwróciło uwagę, że w ostatnich miesiącach regionalni urzędnicy niezbyt przychylnie odnosili się do kwestii związanych z nauczaniem języka polskiego i historii Polski. W związku z taką sytuacją, w polskiej wsi Wierszyna, po raz pierwszy od 30 lat nie ma w planie zajęć lekcji języka polskiego.
Zobacz więcej na temat:  MSZ dyplomacja

Sanktuarium w Agłonie i kościół św. Ludwika w Krasławiu. Miejsca kultu maryjnego na Łotwie ważne dla polskiej historii

Bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Agłonie, przez Polaków nazywana „łotewską Częstochową”, to najważniejsze sanktuarium katolickie na Łotwie.  Niedaleko znajduje się również kościół św. Ludwika w Krasławiu. Wzniesione w XVIII wieku sanktuarium jest zabytkiem unikatowym pod względem historycznym i artystycznym. 
Zobacz więcej na temat:  Łotwa Kościół zabytki

Promocja języka i kultury polskiej ważną misją Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej

Upowszechnianie języka polskiego w świecie jest jednym z głównych celów powołanej w 2017 roku Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej. Zadanie to realizowane jest poprzez promocję nauki języka polskiego jako obcego, wspieranie inicjatyw dążących do profesjonalizacji nauczania, stały kontakt z ośrodkami akademickimi i instytucjami zajmującymi się nauczaniem polskiego oraz dbałość o podnoszenie rangi języka polskiego jako obcego.
Zobacz więcej na temat:  język polski Polonia studenci kancelaria premiera

Połąga - "Nadbałtyckie Zakopane", wspaniały kurort założony przez ród Tyszkiewiczów

W nadmorskim uzdrowisku polska elita kulturalna nie tylko wypoczywała, ale także tworzyła. Miasto jest pełne śladów polskiego dziedzictwa - w 1824 kupił Połągę Michał Tyszkiewicz i w rękach tej rodziny pozostała ona do 1940. Powstała tam wtedy przystań i drewniane molo, Tyszkiewiczowie wznieśli tam też pałac, w którym dziś mieści się Muzeum Bursztynu.
Zobacz więcej na temat:  Dom Spotkań z Historią Litwa Kresy SZTUKA KULTURA