Polskie Radio
Section05

Powstanie Styczniowe

Co naprawdę zdarzyło się nad Niemnem? Inspiracje i przeżycia Elizy Orzeszkowej

"Nad Niemnem", podobnie jak inne dzieła tego okresu, czerpie obficie z faktów historycznych, społecznych, geograficznych czy nawet botanicznych. Powieść Orzeszkowej, choć przedstawia fikcyjną fabułę, jest w szczegółach niemal fotograficznym odbiciem rzeczywistości, z którą autorka zetknęła się osobiście.
Zobacz więcej na temat:  Eliza Orzeszkowa Narodowe Czytanie 2023 Narodowe Czytanie Niemen historia Polski HISTORIA Grodno Litwa Białoruś rzeka literatura literatura polska książki KSIĄŻKA proza

Franciszek chwali rosyjski imperializm. Nie jest w tym pierwszy

W ostatnich dniach papież Franciszek po raz kolejny wywołał burzę. Ojciec Święty zwracając się do młodych Rosjan, zachęcił ich do dbania o dziedzictwo wielkiej Rosji. Wypowiedź papieża wzbudziła kontrowersje, ale to nie pierwszy raz w historii, gdy głowa Kościoła katolickiego patrzy na imperialistyczną Rosję przychylnie.
Zobacz więcej na temat:  papież Rosja Ukraina historia Polski powstanie listopadowe HISTORIA

333 lata rosyjskiego imperializmu. Międzynarodowa konferencja w Warszawie

Konferencja "Metody i środki oddziaływania imperiów: ideologia i praktyka polityczna państwa rosyjskiego/sowieckiego/rosyjskiego w latach 1689-2022" odbywa się w dniach 22-23 czerwca 2023 roku na warszawskim Zamku Królewskim. Otworzył ją wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia ZSRR Rosja wojna na Ukrainie represje polityka relacje polsko-rosyjskie stosunki polsko-rosyjskie Piotr Wawrzyk

"Ofiarność, która wychowała kolejne pokolenia". Tadeusz Syka o postaci ks. Brzóski

- Ksiądz Stanisława Brzóska to pierwszy, XIX-wieczny "niepokorny", w noc wybuchu Powstania Styczniowego zostaje dowódcą i przeprowadza atak na rosyjski garnizon w Łukowie, który wychodzi mu doskonale, wtedy władze powstańcze dostrzegają jego potencjał i mianują go naczelnym kapelanem powiatu łukowskiego i generałem. To była wielka inspiracja, by ten film zrobić - mówił w Polskim Radiu 24 Tadeusz Syka, reżyser filmu o ks. Brzósce.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci Polskie Radio 24 Jan Ruman Arkadiusz Gołębiewski

Kurator wystawy "Powstali 1863-64": walczono o wolność, równość i braterstwo

- Ludzie, którzy wzięli udział w powstaniu styczniowym, którzy walczyli w tym najdłuższym zrywie wyzwoleńczym w historii Polski, marzyli o wolności; o wolności rozumianej dwojako. Przede wszystkim o wolności politycznej, ale także o wolności od tego, co było wcześniej w Polsce, od nierówności społecznych - mówił w Dwójce Sebastian Pawlina, kurator wystawy "Powstali 1863-64" przygotowanej przez Muzeum Historii Polski.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka wystawa KULTURA Jakub Jamrozek Muzeum Historii Polski

"Powstali 1863–64" – wciągająca opowieść o powstaniu styczniowym

Multimedialne animacje i tradycyjne puzzle – m.in. takie środki wykorzystali twórcy wystawy "Powstali 1863–64", by zainteresować zwiedzających historią powstania styczniowego. Ekspozycję na razie można oglądać na dziedzińcu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a niebawem ruszy ona w Polskę.
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Trójka Katarzyna Cygler Paweł Turski