Polskie Radio
Section05

psychologia

Otwarte studio Czwórki. Czego brakuje w polskiej szkole?

Czego młodzi ludzie chcą się uczyć w polskiej szkole? Jakie umiejętności według ekspertów powinny być rozwijane na lekcjach? Czy współczesny system oświaty przygotowuje młodych do wyzwań XXI wieku? To tylko parę z pytań, które padły podczas pierwszego "Otwartego Studia Czwórki" - miejsca spotkań młodych ludzi i poszukiwania odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Justyna Dżbik-Kluge Jakub Jamrozek szkoła uczniowie nauczyciel Karol Jachymek Elżbieta Manthey Michał Tragarz Ola Dulas Anna Gliszczyńska Senat na Ty Dominik Granada edukacja

Czy rośliny nas słyszą i odczuwają ból? Eksperci wyjaśniają

Coraz więcej badań wskazuje na to, że rośliny na swój sposób przeżywają stres i w aktywnych sposób reagują na różnego rodzaju bodźce. Tylko trudno jest nam to dostrzec. Naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, wspólnie z pracownikami Katedry Ogrodnictwa z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, postanowili sprawdzić, czy sadzonki pomidorów emitują dźwięki.
Zobacz więcej na temat:  Anna Stempniak rośliny ekologia dźwięki

Przyjaźń: lustro naszej duszy. Zapraszamy do "Strefy rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom

Przyjaźń to jedno z najcenniejszych uczuć, które towarzyszy nam przez całe życie. W ostatniej audycji "Strefa rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom Joanna Mokosa-Rykalska, debiutująca prowadząca, podjęła temat przyjaźni. Jej gośćmi byli Piotr Mosak, psycholog i terapeuta oraz Zofia, przyjaciółka Joanny. Wspólnie starali się odpowiedzieć na pytanie, czym jest prawdziwa przyjaźń, jak się rozwija i z czym się wiąże. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica przyjaźń radio dla rodziców DAB+ uczucia

Przyjaźnie dużych i małych, te dziecięce i te dorosłe. Do "Strefy rodzica" zaprasza Joanna Mokosa-Rykalska

Choć jesteśmy różni i każdy z nas ma inne potrzeby, naukowcy mówią jasno: jeśli chcesz być szczęśliwy, zadbaj o przyjaźń. Jest ona tak samo ważna w życiu i w tak dużym stopniu wpływa na jego jakość jak właściwa dieta czy odpowiednia ilość snu. O tym opowiedziała Joanna Mokosa-Rykalska - autorka bloga "Matka siedzi z tyłu" i jej goście. Zapraszamy do wysłuchania załączonego zapisu audycji.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica rodzicielstwo radio dla rodziców przyjaźń DAB+

Stefan Ossowiecki. Największy jasnowidz przedwojennej Polski

– Mój mąż, jeszcze podczas studiów, nad niektórymi ludźmi widywał jakby otokę świetlną, szaro-białą. Potem zaobserwował, że ci ludzie prędko umierali – opowiadała w Polskim Radiu w 1960 roku Zofia Ossowiecka o początkach, jak to określiła, "przedziwnego daru" jej męża. Stefan Ossowiecki był najsłynniejszą w międzywojennej Polsce osobą, której przypisywano zdolności paranormalne.    
Zobacz więcej na temat:  II Rzeczpospolita tajemnica Warszawa

Czym jest dobrostan? Jak odczuwają go Polki i Polacy?

Żyjemy w czasach, które wywołują w nas poczucie lęku i niepokoju, powodują utratę poczucia bezpieczeństwa. Mierzymy się z kryzysami - klimatycznym, geopolitycznym, gospodarczym, dotyka nas też kryzys relacji i zaufania. Mimo to chętniej mówimy o dobrostanie, staramy się o niego dbać. W Czwórce zdradzamy, czym jest dobrostan i czy dany jest nam raz na zawsze. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Katarzyna Dydo kobieta dobrostan Joanna Gutral STYL ŻYCIA zdrowie psychiczne

Terapia dla par. "To jedna z możliwości, by lepiej funkcjonować w relacji"

- Terapia dla par staje się coraz bardziej popularna, większość z nas zna jakąś parę, która chodziła na taką terapię. Ostanie dziesięć lat to rozwój tego rodzaju pomocy, świadomość, że nie jest to nic strasznego. To nie musi być ostatnia deska ratunku przed rozwodem, to po prostu jedna z możliwości, z których można skorzystać, jeżeli się chce lepiej funkcjonować w swojej relacji - mówiła w Polskim Radiu Dzieciom psychoterapeutka, Agnieszka Serafin.
Zobacz więcej na temat:  rodzice dzieci DAB+ radio bez reklam psychoterapia

Zabija ich samotność. "Ktoś z rodziny przyjeżdża i znajduje starszą osobę na podłodze"

- Chcą wrócić do domu. To też jest problem, że mimo, iż nie są w stanie sami wstać z łóżka, chcą wrócić do swoich mieszkań. Ale też zdarza się, że mówią wprost: "Panie doktorze, ja to bym już chciała umrzeć" - mówi nam prof. Tomasz Kostka, były krajowy konsultant w dziedzinie geriatrii. - Często proszą np. o skierowanie na rehabilitację lub wizytę. Wtedy mają jakiś cel, czekają na coś. Żyją od wizyty do wizyty. Nierzadko lekarz rodzinny to jedyna osoba, do której mogą otworzyć usta - dodaje dziennikarka medyczna, Monika Rachtan.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA seniorzy senior medycyna starość zdrowie samotność pomoc emerytura lekarz

Klub Trójki: Czy to prawda, że co nas nie zabije... zawsze nas osłabi?

Co kryje się pod pojęciem "rozpieszczonego umysłu", które pojawia się w tytule książki amerykańskich badaczy Jonathana Haidta i Grega Lukianoffa? Zdaniem autorów jest to stan umysłu współczesnego człowieka, który systematycznie unika trudnych doświadczeń, takich jak stres czy intensywny wysiłek intelektualny. Nasuwa się zatem pytanie: jak zachować wrażliwość, nie popadając w nadwrażliwość?
Zobacz więcej na temat:  Trójka Marcin Jagiełowicz stres mózg umysł psychiatria depresja strach

Sportowcy na IO. "Odpowiedni trening to za mało"

Jednym z najważniejszych czynników decydujących u sportowca o zwycięstwie jest - poza odpowiednim przygotowaniem fizycznym - właściwe nastawienie psychiczne. Dlaczego sportowcom czasem się nie udaje, mimo wysiłków? Co powoduje, że zawodnicy startujący na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu tak zacięcie walczą? Na m.in. te pytania odpowiadał na antenie Polskiego Radia 24 Bartosz Pietruszewski, psycholog sportu.
Zobacz więcej na temat:  igrzyska olimpijskie trening Paryż 2024 SPORT POLSKA Polskie Radio 24 PR24 - Sekcja sportowa