Polskie Radio
Section05

ptaki

Bocian biały: fakty i mity o ukochanym ptaku Polaków

Czy bocian je żaby? Czy ukochane ptaki Polaków rzeczywiście wracają co roku do swoich gniazd? Jakie korzyści może im dawać życie blisko człowieka? Jak wyglądają ich trasy migracyjne i czy zmieniają się wraz z klimatem? Czym różnią się populacje w różnych zakątkach Europy? Ile jest naszych bocianów w świetle ustaleń 8 Międzynarodowego Spisu Bociana Białego, który odbył się w tym roku? O tym z dr Marcinem Tobółką, przewodniczącym Grupy Badawczej Bociana Białego rozmawia Staszek Łubieński.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA NAUKA ornitologia bociany Marcin Tobółka stanisław łubieński Trójka Zobacz także

"Fajerwerki? Nie, dzięki!". Kilka minut zabawy zabija i rani ptaki

Dla ludzi fajerwerki to kilka minut dobrej zabawy, a dla ptaków i innych zwierząt to ogromny stres oraz ryzyko zranień i śmierci. - Ptaki są mocno zdezorientowane i potrafią wpadać na przeszkody lub same na siebie - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Monika Klimowicz-Kominowska, rzeczniczka prasowa OTOP i koordynatorka kampanii "Fajerwerki? Nie, dzięki!".
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Kunikowska fajerwerki zwierzęta Zobacz także Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków Monika Klimowicz Kominowska

O czym mówią ptaki? W "Poranku" rozmowa z mistrzynią ptasiego śpiewu

Wybuch wulkanu, grzmot pioruna, skrzypiące drzewo, fale oceanu, spadająca lawina, zwierzęta w dżungli. W "Poranku" Polskiego Radia Dzieciom szukaliśmy odgłosów przyrody, wsłuchiwaliśmy się w nie i próbowaliśmy je naśladować. W studiu gościliśmy Marię Rudicck - zwyciężczynię pierwszych Mistrzostw Polski w Naśladowaniu Ptaków.
Zobacz więcej na temat:  przyroda edukacja przyrodnicza radio dla dzieci DAB+ Zbigniew Kozłowski

Alarm ekspertów: egzotyczne kleszcze w kolejnych miejscach

Pasożytujące na ptakach wędrownych kleszcze mogą pokonywać wraz ze swoimi gospodarzami tysiące kilometrów od miejsc, w których występują w sposób naturalny. Klimat się zmienia, więc łatwiej im się zaadaptować. Przez to mogą przenosić na nowe tereny nieznane tam dotąd choroby -  ostrzegają naukowcy publikujący na łamach pisma "Frontiers".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT NAUKA zwierzęta zdrowie kleszcze ptaki wędrowne choroby zakaźne

Edukacja przez zabawę. Czy wróble mogą być bohaterami komiksu?

Jak połączyć dobrą zabawę z edukacją przyrodniczą? Odpowiedzią jest… komiks. "Detektyw Wróbel i tajemniczy przybysze" - taki tytuł nosi trzecia część komiksowej serii autorstwa Adama Wajraka i Tomasza Samojlika. Jej akcja, okraszona kryminalną tajemnicą, dzieje się w mieście, a głównymi bohaterami są ptaki, m.in. wróble, sikorki i gołębie.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka komiks komiksy Adam Wajrak Tomasz Samojlik literatura Aldona Łaniewska-Wołłk wróbel przyroda natura

Polskie Radio 24 Coraz mniej wróbli w miastach. "Niepokojący trend"

- Każdy, kto remontuje lub ociepla budynek, musi mieć świadomość, że przed przystąpieniem do remontu domu, powinien mieć "opinię ornitologiczną", aby zrobić wszystko, aby uchronić miejsca gniazdowania ptaków - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Tadeusz Mizera, ornitologiem z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu w audycji "Zamiana klimatu".
Zobacz więcej na temat:  PolskieRadio 24 ekologia wróbel Marta Hoppe

Jak wymierają ptaki i co trzeba zmienić, żeby pomóc polskiej przyrodzie?

Czy wstąpienie Polski do Unii Europejskiej przysłużyło się ochronie przyrody w Polsce? Co sprawia, że nazywamy Puszczę Białowieską oknem do przeszłości i czym różnią się żyjące tam populacje ptaków, od tych, które znamy z miejskich parków? Dlaczego wymieranie gatunków często przechodzi niezauważone? Dr hab. Przemysław Chylarecki, ornitolog z Muzeum i Instytutu Zoologii PAN, wyjaśnił to w rozmowie ze Staszkiem Łubieńskim
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA przyroda natura ekologia zwierzęta Unia Europejska rospuda korniki Puszcza Białowieska Trybunał Sprawiedliwości UE dyrektywa UE Trójka