Polskie Radio
Section05

radio dla rodziców

Prastare drzewa i ich rola w życiu człowieka. "Opowieści ludów świata"

10 października, przypada w Polsce Dzień Drzewa. To wyjątkowe święto obchodzone jest u nas od prawie 20 lat, a jego głównym elementem są akcje sadzenia drzew w całym kraju. Jednak początki święta sięgają prawie 150 lat wstecz kiedy to zwyczaj zasadzania młodych drzewek w wybranym dniu roku zainicjowano w Stanach Zjednoczonych.
Zobacz więcej na temat:  opowiadanie baśnie legendy drzewa drzewo mitologia radio dla dzieci

Ciekawe sposoby na czerpanie wiedzy na temat geografii

Wiedza z zakresu geografii pozwala dostrzec i określić związki zachodzące w przyrodzie oraz na płaszczyźnie społeczno-ekonomicznej. Swoje umiejętności i zdobyte informacje możemy poszerzać nie tylko w szkole, ale także dzięki samodzielnej nauce przy wykorzystaniu odpowiednich książek. Z racji tego, że dobra pogoda i okres wakacyjny będzie sprzyjał podróżom i poszerzaniu wiedzy geograficznej, w "Strefie rodzica" porozmawialiśmy z prof. Elżbietą Szkurłat, która brała udział w przygotowaniu obecnej podstawy programowej z tego przedmiotu, z redaktorem książek geograficznych, Maciejem Byliniakiem, a także Zbigniewem Lewandowski z Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica edukacja edukacja przyrodnicza geografia radio dla dzieci

W "Kulturalnej strefie" rozmowa z laureatami plebiscytu "Słoneczniki 2023"

W ostatni poniedziałek poznaliśmy laureatów plebiscytu "Słoneczniki 2023" w Warszawie. Już po raz dwunasty nagrodzono wydarzenia, "które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju młodych adresatów, będąc równocześnie najlepszą rozrywką". W "Kulturalnej Strefie" w Polskim Radiu Dzieciom, o tych wyjątkowych inicjatywach opowiedzieli ich twórcy: Ewa Piotrowska, Katarzyna Wróbel i Maciej Bekier. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci kultura dla dzieci Martyna Chuderska

Kto może zostać groomerem? Rozmowa z Groomerką Roku

Jedną z bardzo ważnych cech dobrego groomera jest umiejętność odczytywania mowy zwierząt. Dobry groomer czyli specjalista od pielęgnacji zwierząt jest w stanie od razu widząc zwierzaka stwierdzić, w jakiej jest formie. Jakie cechy powinien posiadać dobry groomer i kto jest trudniejszym klientem zwierzę czy jego właściciel? Na te pytania odpowiedzieliśmy w audycji "Popołudnik" w Polskim Radiu Dzieciom. 
Zobacz więcej na temat:  zwierzęta zwierzęta domowe zawody Popołudnik w PR Dzieciom DAB+

30. edycja Akcji Sprzątanie Świata. W PRD rozmowa z Eweliną Flintą - ambasadorską

22 kwietnia, podczas Międzynarodowego Dnia Ziemi, Fundacja Nasza Ziemia po raz 30. zainaugurowała największą polską akcję ekologiczną Sprzątanie świata. Podobnie jak w ubiegłych latach plakat promujący Akcję zaprojektował wybitny artysta grafik Andrzej Pągowski. Hasło przewodnie jubileuszowej edycji brzmi: "Sprzątanie świata łączy ludzi". Patronem medialnym akcji jest Polskie Radio Dzieciom. Ambasadorską akcji jest Ewelina Flinta, która opowiedziała o swoim udziale w akcji podczas rozmowy w audycji "Poranek" w Polskim Radiu Dzieciom. Zapraszamy do jej wysłuchania!
Zobacz więcej na temat:  patronatPRD ekologia radio dla dzieci DAB+ śmieci edukacja przyrodnicza ewelina flinta

"Nietypowy bieg" dla całych rodzin odbył się w Pruszkowie

"Nietypowy bieg" jest bardzo podobny do innych tego typu wydarzeń, ponieważ jest w nim zarówno linia startu jak i mety oraz pewien dystans do pokonania. Jest jednak różnica polegająca na dowolności w ustawieniu linii mety. - Dla osób, które zmagają się z różnymi zaburzeniami neurorozwojowymi (ze spektrum autyzmu, z Zespołem Aspergera, ADHD), sam już udział w biegu może być nie lada wyzwaniem. Dlatego ta ruchoma granica ma pokazać, jak różne możliwości i predyspozycje mają osoby neuroatypowe i jak łatwe do pokonania są one dla osób nie posiadających tego typu zaburzeń – mówiły w audycji Polskiego Radia Dzieciom członkinie zarządu fundacji "Pocztowy Dar". Kto mógł wziąć w nim udział i jak można było pomóc dzieciom w terapiach i późniejszym starcie w dorosłość? Zapraszamy do lektury!
Zobacz więcej na temat:  autyzm zaburzenia rozwoju neurologia dzieci Pruszków bieganie rozwój dziecka zdrowie dziecka czas wolny patronatPRD

Warsztat "Koduj z Gigantami. W krainie przyszłości" - w PRD rozdajemy kody na kursy!

Początek roku szkolnego to kolejne edukacyjne wyzwania dla dzieci i młodych. Wśród najgorętszych tematów ostatnich tygodni znajduje się sztuczna inteligencja - obawy o jej wpływ na otaczającą nas rzeczywistość, ale także nadzieje, jakie budzi w entuzjastach nowych technologii. Szanse na ciekawe zastosowanie AI w edukacji wykorzystuje darmowy warsztat "Koduj z Gigantami. W kr(AI)nie przyszłosci", na który zarówno w trybie stacjonarnym w miastach w całej Polsce, jak i online można zapisywać się na stronie kodujzgigantami.pl. Zajęcia odbywają się we wrześniu. Patronem medialnym warsztatów jest Polskie Radio Dzieciom dlatego w audycji "Popołudnik" gościliśmy organizatorka akcji. Zapraszamy do wysłuchania. W wybranych audycjach naszej stacji można zdobyć kody na wybrany kurs.
Zobacz więcej na temat:  patronatPRD radio dla dzieci programowanie

"Kulturoteka" z Przemyśla. Zaprasza Martyna Chuderska

W ostatniej wakacyjnej "Kulturotece" przenieśliśmy się do Przemyśla, gdzie odbył się finałowy przystanek Lata z Radiem. Gościnnie w audycji pojawiła się Biserka Cejović - recenzentka literatury dziecięcej i nauczycielka w I LO w Przemyślu, która zabrała nas na spacer po swoim rodzinnym mieście z ponad tysiącletnią tradycją i zdradziła m.in. czy to prawda, że Przemyśl, tak jak Rzym leży na siedmiu wzgórzach. 
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci Lato z Radiem Martyna Chuderska Kulturoteka

Koncert Natalii Lesz. "Piosenki domowe" na żywo!

Już w najbliższą niedzielę 10 września, odbędzie się koncert Natalii Lesz na podstawie wierszyków Michała Rusinka do muzyki Urszuli Borkowskiej. - Jest to spektakl muzyczny, bardzo kolorowy. Będziemy Was oprowadzać po zakamarkach naszego domu, czyli pokazywać Wam różne miejsca i przedmioty, których tak do końca być może nie widzicie na co dzień - powiedziała Natalia Lesz - gość wtorkowego "Popołudnika" w Polskim Radiu Dzieciom. Stacja objęła patronatem medialnym zarówno płytę "Piosenki domowe" jak również niedzielny koncert. Zapraszamy do wysłuchania dalszej części rozmowy z artystką.
Zobacz więcej na temat:  patronatPRD piosenki dla dzieci radio dla dzieci Natalia Lesz

"Butenko dla małych i dużych". Siedem dekad kariery artysty

– Te rysunki po trzech, czterech, pięciu dekadach wciąż bawią, to jest miara najwyższa i w przypadku prac pokazywanych w muzeum, niezwykle cenna – podkreślił Paweł Płoski, dyrektor Muzeum Karykatury – W jakimś stopniu możemy uznać Butenkę za jednego z klasyków polskiego powojennego humoru w ogóle. Po więcej o wystawie "Butenko dla małych i dużych" w Muzeum Karykatury odsyłamy do poniższego artykułu.
Zobacz więcej na temat:  Kulturalna strefa kultura dla dzieci radio dla dzieci KULTURA

Międzynarodowy Festiwal Literatury Dziecięcej Rabka Festival!

To jedyny w Polsce festiwal literacki odbywający się w uzdrowisku przeznaczonym specjalnie dla dzieci. Przyjeżdżają tu na wypoczynek osoby z całej Polski, a więc jest to wspaniała okazja do wzajemnego poznania się i nawiązania przyjaźni. Wakacje w Rabce to dla wielu rodzin z dziećmi jedyna w roku szansa, by mając dla siebie czas, razem robić ciekawe rzeczy, także czytać i poznawać różne dziedziny sztuki.
Zobacz więcej na temat:  Kulturalna strefa literatura dziecięca radio dla dzieci Martyna Chuderska Rabka Zdrój patronatPRD

O czym dzieci powiedziałyby nam, gdybyśmy chcieli słuchać? Kampania "Usłyszeć dzieci" Agaty Kornhauser-Dudy 

"Usłyszeć dzieci" to akcja, która powstała z inicjatywy Agaty Kornhauser-Dudy. Bezpośrednią inspiracją Pierwszej Damy była pandemia i czas, w którym po dwóch latach izolacji powoli zaczęliśmy wychodzić z bezpośrednich restrykcji. Choć dziś o pandemii nie ma już mowy, jej skutki pozostają z nami do dziś. - Ona uderzyła w najczulsze miejsce natury człowieka, w jego społeczne relacje. Nikt z nas nie mógł spodziewać się bezpośrednich konsekwencji, bo za naszego życia nigdy nie zadziało się coś takiego, żeby człowiek miesiącami musiał siedzieć w domu, ale to nie jest jedyna przyczyna - podkreślił prof. Mariusz Jędrzejko. 
Zobacz więcej na temat:  rodzicielstwo psychologia dziecięca kampania społeczna Agata Kornhauser-Duda prezydent dzieci Usłyszeć dzieci Usłyszeć dzieci - w Polskim Radiu

Polskie Radio Dzieciom na Festiwalu "Dwa Teatry". Za nami 4 dni pełne twórczych spotkań!

Zakończył się XXII Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry". Wzorem poprzednich lat, Polskie Radio Dzieciom przygotowało wiele twórczych spotkań, które zaowocowały wspaniałymi nagraniami z udziałem dzieci. Były m.in. warsztaty radiowe "Włącz wyobraźnię", "Daj Fredrze słowo", prezentacje konkursowych słuchowisk dla dzieci i młodzieży i audycje plenerowe. Nagrane próby pracy z mikrofonem zostaną udźwiękowione i wyemitowane na antenie stacji. Zapraszamy do lektury i wysłuchania fragmentów nagrań zrealizowanych z dziećmi w Zamościu. 
Zobacz więcej na temat:  Dwa Teatry 2023 słuchowisko dla dzieci radio dla dzieci Daria Druzgała Dwa Teatry Teatr Polskiego Radia Zamość

Rozmowa z Miłką Raulin. Polska Himalaistka o rodzicielstwie i pasji

Na swoim koncie ma wiele górskich szczytów, w 2018 roku która zdobyła Koronę Ziemi jako najmłodsza z Polek. Jest mamą siedemnastoletniego już syna, z którym zaczęła chodzić po górach, gdy miał lat siedem i uczyła się być dla niego dobrym przewodnikiem. – Trzeba pamiętać, że góry muszą być dla dzieci przyjemnością, to nie mogą być nasze ambicje w zdobywaniu jakiegoś szczytu, istotnym czynnikiem jest m.in. pogoda – mówiła na antenie Polskiego Radia Dzieciom Miłka. 
Zobacz więcej na temat:  Miłka Raulin Himalaje wspinaczka sporty ekstremalne Strefa Rodzica

Trwa nabór do projektu "Zakorzenione – liderki dla środowiska" dla kobiet działających na obszarach wiejskich

Na wsiach wiele jest aktywnych, twórczych i wyjątkowych pod wieloma względami kobiet, o których wciąż niewiele się mówi. Fundacja Roll-na powstała z potrzeby mówienia o aktywności kobiet mieszkających na wsi, które bezinteresownie działają na rzecz innych osób, aktywizują społeczności i organizują całe życie społeczne wsi. Celem fundacji jest walka ze stereotypami, wspieranie kobiecych organizacji oraz edukacja. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica kobieta rozwój osobisty wieś

Dzieciństwo rodziców. Jak dojrzeć mając już własne dzieci?

Jak zapewnić własnym dzieciom to, czego sami nie otrzymaliśmy w dzieciństwie i czego nam brakowało, jednocześnie nie rozdrapując własnych ran i nie szukając winnych, ale zapewniając sobie i dziecku spokój i poczucie bezpieczeństwa? W książce „Dzieciństwo rodziców. Jak nie tylko dorosnąć, lecz także dojrzeć” nie ma gotowych recept, ale jest wiele okazji do zatrzymania się i refleksji.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica rodzicielstwo