Polskie Radio
Section05

socjologia

Warszawskie Obserwatorium Kultury - miejsce, które łączy wiedzę ze sztuką

Warszawskie Obserwatorium Kultury to miejsce, które zajmuje się badaniami zjawisk, jakie zachodzą we współczesnej kulturze i naszym społeczeństwie. Gdzie chodzimy w wolnym czasie? Jakie są nasze potrzeby i oczekiwania? Między innymi na te pytania stara się odpowiedzieć ta samorządowa instytucja.
Zobacz więcej na temat:  badanie Warszawa Katarzyna Sanocka Warszawskie Obserwatorium Kultury KULTURA Dwójka Zobacz także

Dlaczego młodzi Polacy nie chcą zakładać rodzin? "Racjonalizacja braku posiadania dzieci osiągnęła szeroką skalę"

Pod koniec 2024 roku liczba ludności w Polsce spadła poniżej 37,5 mln osób, a liczba urodzeń była najniższa od zakończenia II wojny światowej - wynika z najnowszego raportu Głównego Urzędu Statystycznego. W okresie styczeń-listopad zeszłego roku zarejestrowano nieco ponad 230 tys. nowych urodzeń, czyli o ok. 21 tys. mniej niż w 2023 roku. W tym samym okresie zmarło w Polsce ponad 370 tys. osób.
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Kunikowska dzieci rodzina demografia społeczeństwo

Pamięć. Czym jest i jakie skrywa przed nami tajemnice?

"Szczęście to po prostu dobre zdrowie i zła pamięć" -  to słowa Ernesta Hemingwaya, amerykańskiego pisarza i dziennikarza. Choć w pewnym sensie prowokacyjne, wskazują na kilka istotnych kwestii. - Po pierwsze, nie do końca sterujemy własną pamięcią, nie mamy nad nią pełnej władzy, z drugiej strony, mamy ogromną wolę sterowania nią - zwraca uwagę prof. Wojciech Kudyba. 
Zobacz więcej na temat:  mózg pamięć psychologia Jakub Domoradzki Zobacz także

Światowy Dzień Życzliwości. "Polacy są mniej gburowaci niż sami o sobie sądzą"

- Oczekujemy od osób starszych, że będą spokojne i ugodowe, dlatego jak się spotykamy z seniorami, którzy zaprzeczają tym stereotypom, tym bardziej nabieramy przekonania, że są bardziej zgryźliwi niż młodzież - powiedziała w Polskim Radiu 24 dr Olga Białobrzeska, psycholog z uniwersytetu SWPS, która przygotowała raport o życzliwości Polaków. W czwartek, 21 listopada przypada Światowy Dzień Życzliwości, który obchodzi 170 krajów. 
Zobacz więcej na temat:  PolskieRadio 24 Zobacz także Paweł Wojewódka psychologia badania

Kim jest współczesny pielgrzym? "Coraz więcej ludzi podejmuje trud wyjścia na drogę"

Sierpień jest miesiącem pielgrzymek. Nie jest to zjawisko nowe, gdyż pielgrzymowano już w starożytności. Motywem podjęcia trudu pielgrzymowania może być chęć przeproszenia za popełnione niegodziwości albo wyrażenia prośby, np. o zdrowie czy pomyślność. Czy faktycznie po pielgrzymkach pojawia się refleksja, którą warto się dzielić z innymi? Czy służy to budowie wartości, które warto przekazać przyszłym pokoleniom? A może, mówiąc kolokwialnie: współczesne pielgrzymowanie to sztuka dla sztuki? 
Zobacz więcej na temat:  Artur Wolski pielgrzymka Kościół katolicki wiara Częstochowa Jasna Góra Santiago de Compostela społeczeństwo