Polskie Radio
Section05

Solidarność

55 lat temu wiec studentów na UW stał się początkiem Marca'68

8 marca 1968 roku, na Uniwersytecie Warszawskim odbył się wiec studentów, który pociągnął za sobą falę protestów w całym kraju. Był początkiem wydarzeń Marca 1968 roku - kryzysu politycznego, związanego z niezadowoleniem społeczeństwa oraz walką wewnątrz rządzącej PZPR. Partyjne rozgrywki toczyły się w atmosferze antysemickiej i antyinteligenckiej propagandy. W jej wyniku z kraju wyemigrowało kilkanaście tysięcy obywateli polskich pochodzenia żydowskiego.
Zobacz więcej na temat:  PRL historia Polski

"Mamy wolność, dajcie nam skrzydła, abyśmy mogli ją chronić". Wołodymyr Zełenski z wizytą w Londynie, Paryżu i Brukseli

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zwracając się w środę do obu izb brytyjskiego parlamentu, podziękował Wielkiej Brytanii za udzielane od samego początku wojny wsparcie. Zapewnił, że wolność zwycięży, ale podkreślił, że jego kraj potrzebuje do tego zachodnich samolotów.
Zobacz więcej na temat:  Wołodymyr Zełenski Unia Europejska Wielka Brytania Francja Ministerstwo Spraw Zagranicznych Szewach Weiss Kresy

"Opozycji wydaje się, że pamięć ludzka jest krótka". Rzecznik NSZZ "Solidarność" o protestach górniczych w 2015 r.

- Komuniści mówili o manifestacjach "Solidarności", że to łobuzeria czy grupy przestępcze. To jest tego typu narracja. To są ludzie, którzy mają się czego wstydzić, którzy zrobili bardzo dużo złych rzeczy - mówił Marek Lewandowski, rzecznik prasowy NSZZ "Solidarność", komentując wypowiedzi przedstawicieli opozycji ws. protestów górniczych w 2015 r.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Unia Europejska Magdalena Złotnicka jastrzębska spółka węglowa protesty górników

Związki zawodowe: ich pozycja i rola w sytuacji kryzysu gospodarczego

Po latach rozwoju gospodarczego i społecznego w naszym kraju nastąpił kryzys finansowy i gospodarczy. Mieszkańcy Polski, Unii Europejskiej, jak i innych państw wysoko rozwiniętych zdążyli przyzwyczaić się do stałego wzrostu poziomu dobrobytu. Taka sytuacja była także korzystna dla funkcjonowania związków zawodowych. Jak odnajdują się one obecnie? Jakie są ich perspektywy na nadchodzący rok? Na te i inne pytania szukali odpowiedzi Piotr Semka i jego goście w "Klubie Trójki".
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo związki zawodowe NSZZ OPZZ Piotr Semka

41. rocznica pacyfikacji kopalni "Wujek". Premier: nie czekali biernie, chcieli walczyć o wolność

- Górnicy z "Wujka" nie czekali biernie, chcieli walczyć o wolność i stawić opór ZOMO. Pamiętamy o ich ofierze i dziedzictwie. Ich imiona na zawsze stały się symbolem bohaterstwa górników w walce o wolną Polskę - podkreślił premier Mateusz Morawiecki.
Zobacz więcej na temat:  kopalnia Wujek stan wojenny PRL komunizm historia Polski społeczeństwo premier Mateusz Morawiecki POLSKA

"Polacy wstali z kolan i podnieśli głowy". Andrzej Gelberg o fenomenie "Solidarności"

- Polacy poczuli pewną godność tego, że są Polakami. Nigdy nie był spisany etos "Solidarności" jako takiej, ale moim zdaniem wyrażał się on w trzech słowach: "Polska", "prawda" i "wolność" - mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Gelberg, były redaktor naczelny "Tygodnika Solidarność", wspominając wydarzenia grudnia 1981 r.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 stan wojenny okrągły stół historia Polski POLSKA społeczeństwo Antoni Trzmiel

"Dziś tragedia stanu wojennego ulega relatywizacji". Bronisław Wildstein o wydarzeniach z 1981 r.

- Stan wojenny był ogromnym wstrząsem i tragedią, przeżywaliśmy to bardzo. Ta wspaniała eksplozja "Solidarności", ten niezwykły ruch, który odbudowywał Polskę, który otwierał wielkie perspektywy, został zdławiony, ale nie do końca, "Solidarność" walczyła w podziemiu, a skala tego oporu to jest coś niezwykłego - mówił w Polskim Radiu 24 Bronisław Wildstein, pisarz, działacz opozycji antykomunistycznej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 stan wojenny Tadeusz Płużański okrągły stół historia Polski POLSKA społeczeństwo