Polskie Radio
Section05

susza

Poleski Park Narodowy już odczuwa skutki suszy

Jeszcze kilka lat temu nie można było wyobrazić sobie Poleskiego Parku Narodowego bez wody, jednak susza obniżyła znacząco jej stan. Bagna, rozlewiska, mokradła wysychają, a to niejednokrotnie dom dla rzadkich gatunków zwierząt.  Wody brakuje już od kwietnia. Boimy się o przyszłość naszych mokradeł i gatunków roślin i zwierząt z nimi związanych – mówi dyrektor parku Jarosław Szymański.
Zobacz więcej na temat:  Kuba Strzyczkowski społeczeństwo lubelskie Polesie parki narodowe woda ekologia przyroda zwierzęta leśne ptaki

Weatherman – superbohater, który o pogodzie wie wszystko!

– Jednym z naszych zadań jest edukowanie społeczeństwa – mówi rzecznik Grzegorz Walijewski, rzecznik prasowy IMiGW-PIB. Dlatego instytut stworzył komiks o przygodach Weathermana – człowieka, który o zjawiskach pogodowych wie wszystko, a swoją wiedzą dzieli się z najmłodszymi. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka STYL ŻYCIA woda Piotr Łodej ekologia komiks dzieci Tomasz Jeleński edukacja edukacja przyrodnicza

Susza i pożary lasów idą w parze. Na szczęście są środki na zapobieganie i zwalczanie żywiołu

Na zapobieganie pożarom lasów i łąk – a gdy te już wystąpią, na sprawną akcję gaśniczą – Lasy Państwowe dostały z funduszy unijnych 50 mln zł, a strażacy 185 mln zł. Przy wsparciu ze środków unijnych z Programu Infrastruktura i Środowisko realizowany jest od maja 2016 kompleksowy projekt adaptacji lasów i leśnictwa do zmian klimatu.
Zobacz więcej na temat:  Lasy Państwowe straż pożarna

Minister rolnictwa zachęca do wykorzystywania dotacji w celu retencjonowania wody

Według Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, na wielu obszarach Polski mamy do czynienia z suszą hydrologiczną i rolniczą. Jan Krzysztof Ardanowski podkreśla, że Ministerstwo Rolnictwa realizuje program wsparcia rolników indywidualnych, którzy mogliby w swoich gospodarstwach stworzyć możliwości retencji wody.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo rolnictwo Jan Krzysztof Ardanowski Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi woda

Rzecznik straży pożarnej: musimy pozbyć się mitu, że wypalanie traw użyźnia glebę

- Wypalanie traw powoduje najczęściej tylko poważne pożary obejmujące rozległe tereny. Nie ma to nic wspólnego z polepszaniem jakości gleby. Pożary niszczą bezpowrotnie środowisko naturalne, w tym lęgowiska ptaków oraz miejsca żerowania zwierząt. Ginie również wiele owadów użyźniających glebę - powiedział st. kpt. Krzysztof Batorski, rzecznik Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA straż pożarna deszcz pożar