Polskie Radio
Section05

tradycja

Muzyka nie zna granic!

Sobotni Poranek w dużej mierze upłynął pod znakiem międzynarodowej współpracy muzycznej. To między innymi rozmowa z Dariushem Rasouli na temat koncertu persko-polskiego zespołu Hamdan. Agata Siemaszko odkrywe tajniki współpracy ze słowacką skrzypaczką Barborą ​​Botošovą, a Lena Nowak opowiada o nowym projekcie z palestyńskim oudzistą Ahmadem Al Khatibem. Muzyka nie zna granic!
Zobacz więcej na temat:  folk folklor Piotr Kędziorek muzyka ludowa kultura ludowa rzemiosło world music

Historia kartki świątecznej. Skąd się wzięły okolicznościowe pocztówki?

Dziś życzenia świąteczne składamy sobie w mailach, komunikatorach, ślemy świąteczne esemesy. Jeszcze niedawno to jednak kartki świąteczne były królowymi życzeń. Warto do nich wrócić, bo to bogata i piękna tradycja. Sprawdzamy, jaka jest historia świątecznej pocztówki.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka KULTURA Adam Smolarek święta życzenia kartki świąteczne Weronika Puszkar Henryk Sienkiewicz

Stanęła na drodze Braunowi. Teraz komentuje. "Nikt nie ma prawa kierować mi w twarz gaśnicy proszkowej"

- Nikt nie ma prawa kierować mi w twarz gaśnicy proszkowej, dlatego że bronię swojego symbolu religijnego - powiedziała we wtorek w Sejmie Magdalena Gudzińska-Adamczyk, jedna z uczestniczek uroczystości chanukowych, która była świadkiem, jak poseł Konfederacji Grzegorz Braun zgasił zapalone w Sejmie świece.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Sejm Grzegorz Braun Konfederacja Żydzi judaizm stosunki polsko-żydowskie polityka wiara religia

Inauguracja szopki na placu św. Piotra. "Splendor narodzin Jezusa zobowiązuje nas do głoszenia nowiny"

W Rzymie na placu świętego Piotra zainaugurowano dziś szopkę i zapalono światełka na choince. Szopka nawiązuje do pierwszej w historii, która z inicjatywy świętego Franciszka równo 800 lat temu zbudowano w miejscowości Greccio, około 60 kilometrów od Rzymu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Watykan Kościół Kościół katolicki wiara chrześcijaństwo św._Franciszek Piotr Kowalczuk Rzym Włochy

Spotkanie z Polakami z Brazylii

Jedną z charakterystycznych cech stanu Parana na południu Brazylii jest to, że zaskakująco często można tam usłyszeć… język polski. Na przełomie XIX i XX wieku przyjechało tu wielu imigrantów z Europy – Polski, Ukrainy, Włoch i Niemiec. Polacy w Brazylii do dziś zachowują swoją kulturę i język, w wielu wypadkach bardzo archaiczny, grają polską muzykę i dbają o polskie zwyczaje.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor Piotr Kędziorek muzyka ludowa kultura ludowa Brazylia Polonia Magdalena Tejchma

Andrzejki dawniej i dziś. Jak zmieniały się zwyczaje związane z tym obrzędem?

Lanie wosku, ustawianie butów czy rzucanie za siebie skórki z jabłka - to niektóre z wróżb towarzyszących obchodom andrzejek. Ludowy obrzęd przypadający na noc z 29 na 30 listopada obecnie jest przede wszystkim okazją do zabawy. Pewne zwyczaje z nim związane wciąż jednak nam towarzyszą podczas obchodów.
Zobacz więcej na temat:  Daniel Wydrych Grzegorz Jankowski Klaudia Wasiek Andrzejki święta zwyczaje

Polska porcelana

W 2023 r. mija 50. rocznica organizacji I Biennale Fajansu Włocławskiego. Wydarzenie to wpisuje się również w przypadający jubileusz 150-lecia powstania przemysłu ceramicznego we Włocławku. Jest to okazja do zaprezentowania przekroju autorskich prac malarek fajansu włocławskiego, ukazania rangi konkursów, które przyczyniły się do popularności fajansu z Włocławka w Polsce i na świecie. 
Zobacz więcej na temat:  kultura ludowa folklor sztuka ludowa Justyna Piernik Włocławek

"Nieprzezroczyste". Agnieszka Pajączkowska bada historie chłopskiej fotografii

Chłopska fotografia – ta rodzinna, prywatna – nie ma zwykle odrębnego miejsca w archiwach czy instytucjach. Przez wiele dekad mało kto się nią interesował, nie była traktowana jako część „narodowego dziedzictwa”, a śladowa liczba zachowanych zbiorów pozwala sobie wyobrazić, ilu zdjęć i historii nie da się nigdy odzyskać, ile fotografii zostało spalonych, wyrzuconych, nieodnalezionych.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor Piotr Kędziorek muzyka ludowa kultura ludowa fotografia rzemiosło Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi

Amerykańskie Święto Dziękczynienia. Rodzinne spotkania, pieczony indyk i okazja do wdzięczności

Uroczysta kolacja z indykiem w roli głównej - Amerykanie obchodzą dziś Święto Dziękczynienia. Większość spędzi je wraz z rodziną i przyjaciółmi przy suto zastawionym stole. Wśród świątecznych rozrywek jak zwykle przewidziane jest oglądanie meczów futbolu amerykańskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Ameryka USA Święto Dziękczynienia Jan Pachlowski Piotr Firan Radosław Nałęcz

Festiwal Eufonie 2023. "To święto muzyki i kultury Europy Środkowo-Wschodniej"

- Staramy się być jak najbardziej otwarci na to, co buduje Europę Środkowo-Wschodnią. Chodzi nam o repertuar rzadziej obecny w filharmoniach i na koncertach. Staramy się pokazywać również te najbardziej znane dzieła, ale w trochę innym kontekście - mówiła w Dwójce prof. Beata Bolesławska-Lewandowska z Rady Programowej Festiwalu "Eufonie".
Zobacz więcej na temat:  Eufonie Jakub Kukla Europa Środkowo-Wschodnia tożsamość Dwójka Beata Bolesławska-Lewandowska