Polskie Radio
Section05

tradycja

Zbliża się V Festiwal Eufonie. Muzyka z różnych regionów kontynentu

Dziewięć dni, 13 koncertów i 700 artystów z 15 krajów - tak zapowiada się 5. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej Eufonie. Od 17 do 25 listopada w Warszawie będzie można usłyszeć muzykę z różnych regionów naszego kontynentu.
Zobacz więcej na temat:  Eufonie Narodowe Centrum Kultury muzyka ludowa Europa MUZYKA Agnieszka Kunikowska Paweł Lekki filharmonia narodowa Rafał Wiśniewski Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

"11 listopada coraz mocniej kojarzy się ze spożywaniem rogali świętomarcińskich". Rośnie popularność polskiego wypieku

W Polsce zarejestrowanych jest 87 producentów mających uprawnienia do wypiekania i sprzedaży rogali świętomarcińskich. W ocenie wiceszefa KOWR Marcina Wrońskiego uzyskanie unijnego oznaczenia i wypromowanie produktu spowodowało, iż jest on znany w całym kraju, a nie tylko w Wielkopolsce.
Zobacz więcej na temat:  Święto Niepodległości rogal świętomarciński GOSPODARKA konsument KOWR

Siostra Bernadeta Pasińska o łączności z ojczyzną, oddaloną tysiące kilometrów od Australii

- Wróciłam tuż przed pandemią. Osiemnaście lat to bardzo długi okres czasu. Inaczej wyglądała sytuacja gospodarcza Polski, kiedy wylatywałam do Australii w 2001 roku. W tym czasie zmieniła się również sytuacja ekonomiczna Polaków, którzy w ostatnich latach wyjeżdżali do Australii głównie ze względów turystycznych. Polacy po wojnie, czy w latach 80. wyjeżdżali ze względów ekonomicznych czy politycznych. Wyjechałam jako bardzo młoda osoba, ten czas na pewno mnie ubogacił. Wróciłam jako osoba dojrzalsza – mówi siostra Bernadeta Pasińska ze zgromadzenia Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej.
Zobacz więcej na temat:  emigracja emigracja zarobkowa Polonia Australia rodzina 11 listopada Święto Niepodległości flaga godło Małgorzata Frydrych

Jeśli możesz, coś mi powiedz…

Wciągają do spotkania z żywymi i ze zmarłymi. Podejmują trudne tematy, oscylując między powagą a ironią. Sięgają do wielkich klasyków i do wiedzy ludu. Poruszają tematy ponad podziałami, nie unikając przy tym dyskusji i ścierania się racji. Organizatorzy Festiwalu Rymkiewicza zapraszają wszystkich, tak jak śmierć (jedna z bohaterek tegorocznej edycji festiwalu) zaprasza każdego bez wyjątku do swojego wiecznego, kolistego tańca.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor Piotr Kędziorek muzyka ludowa kultura ludowa sztuka ludowa world music

Día de Muertos. "Dzień Zmarłych w Meksyku to święto życia"

- Mówiąc o Día de Muertos, nie mówimy o jednej uniwersalnej tradycji, bo w różnych regionach Meksyku panują różne zwyczaje - mówi dziennikarka Ola Synowiec. - Mam jednak wrażenie, że Dzień Zmarłych w Meksyku przeżywa wielkie odrodzenie. A przyczyniły się do tego wpisanie święta na listę UNESCO i filmy takie jak "Coco". 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Meksyk Weronika Puszkar święto zmarłych zwyczaje kultura ludowa

Dzień Wszystkich Świętych na Litwie. Kwiaty i znicze w mauzoleum marszałka Józefa Piłsudskiego

Przedstawiciele Ambasady RP na Litwie i społeczności polskiej w środę po południu złożyli kwiaty oraz zapalili znicze w mauzoleum Matki i Serca Syna na Rossie, gdzie spoczywa serca marszałka Józefa Piłsudskiego. Oddano też hołd powstańcom styczniowym, pochowanym w cmentarnej kaplicy oraz polskim żołnierzom na Nowej Rossie, którzy zginęli w 1920 r., walcząc o Wilno.
Zobacz więcej na temat:  Europa Litwa Wilno dyplomacja Wszystkich Świętych cmentarz religia społeczeństwo Kościół

Na cmentarzach Wileńszczyzny trwa kwesta na rzecz Rossy. "To część naszego dziedzictwa kulturowego"

Na cmentarzach Wileńszczyzny w środę rozpoczęło się dwudniowe kwestowanie na rzecz Rossy, najstarszej wileńskiej nekropolii, jednej z czterech polskich nekropolii narodowych. Tegoroczna akcja jest już 10. edycją, uczestniczy w niej około 20 podwileńskich miejscowości. Kwestowanie odbywa się też przy głównej bramie cmentarza.
Zobacz więcej na temat:  Europa Litwa Wilno cmentarz Wszystkich Świętych religia społeczeństwo

Odeszli, ale z nami pozostaną na zawsze

W świąteczny dzień wspominać będziemy ludzi kultury ludowej, którzy odeszli w tym roku. W okolicach dni Wszystkich Świętych oraz Zaduszek przypominamy m.in. muzyków, śpiewaków, artystów, popularyzatorów kultury tradycyjnej  i innych, którzy przez lata uczyli nas tego, jak w tym, co ludowe, widzieć piękno. W audycji wspomnimy: Stanisława Lewandowskiego, Mirona Zajferta, Stanisława Woźnicę.
Zobacz więcej na temat:  kultura ludowa folklor Zaduszki Magdalena Tejchma

Rogale świętomarcińskie: tradycyjne, pyszne, koniecznie certyfikowane słodycze z Poznania

Powszechnie obchodzone Święto Niepodległości to oczywiście 11 listopada. Jednak dla mieszkańców Poznania i szerzej, Wielkopolski, to także dzień świętego Marcina. A jeśli tak, to niezbędnym elementem tego dnia jest rogal świętomarciński. Jego tradycja sięga podobno czasów pogańskich, jednak od 15 lat wymagają certyfikatu.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA jedzenie rogal świętomarciński Poznań Wielkopolska 11 listopada słodycze Szymon Majchrzak Piotr Firan Trójka

Podtrzymać tradycję Podhala. Reportaż "Hen wysoko w górach" o zespole Zbójnicek z Zębu [POSŁUCHAJ]

Może się poszczycić najwyższym położeniem w Polsce. Mowa o wsi Ząb, koło Zakopanego, która leży na wysokości 1013 metrów nad poziomem morza. Góralska miejscowość słynie nie tylko ze swojej malowniczej lokalizacji, ale też z kultywowania folkloru i tradycji dawnego Podhala. Mimo że na co dzień już niewielu mieszkańców zajmuje się wypasem owiec, rolnictwem czy wyrobem oscypków, to o starych zwyczajach tego regionu nie pozwala zapomnieć zespół regionalny Zbójnicek.
Zobacz więcej na temat:  reportaż reportaż w Jedynce pr poleca Zakopane folklor Podhale góry Monika Chrobak

"Hen wysoko w górach" - reportaż Moniki Chrobak o zespole Zbójnicek z Zębu

Może się poszczycić najwyższym położeniem w Polsce. Mowa o wsi Ząb, koło Zakopanego, która leży na wysokości 1013 metrów nad poziomem morza. Góralska miejscowość słynie nie tylko ze swojej malowniczej lokalizacji, ale też z kultywowania folkloru i tradycji dawnego Podhala. Mimo że na co dzień już niewielu mieszkańców zajmuje się wypasem owiec, rolnictwem czy wyrobem oscypków, to o starych zwyczajach tego regionu nie pozwala zapomnieć zespół regionalny Zbójnicek.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Zakopane folklor Podhale góry Monika Chrobak