Polskie Radio
Section05

wieś

O ptaszkach na wsi / Про сільських пташків

Dzisiejszy odcinek audycji "Spacerkiem po wsi" poświęcony będzie ptakom. Pojawiały się one licznie w pieśniach związanych z różnymi momentami cyklu rodzinnego i dorocznego. Na przykład przepiórka to ptak nierozłącznie związany ze żniwami, sokół, kukułka i sowa pojawiały się w pieśniach miłosnych. Swoje miejsce w tradycyjnych pieśniach znalazły też np. słowik, skowronek i wrona. Opowiemy naszym młodym słuchaczom o wspomnianych ptakach i zaprezentujemy pieśni o nich.
Zobacz więcej na temat:  folklor folk kultura ludowa tradycja muzyka ludowa muzyka tradycyjna Ukraina ptaki wędrowne

Po co w górach trombita? / Для чого в горах трембіта?

Dziś opowiemy młodym słuchaczom o instrumentach używanych dawniej do komunikacji. Telefonów nie było, internetu tym bardziej, a przecież jakiś trzeba było się na większe odległości porozumiewać. Sam głos nie wystarczał, gdy dwóch pasterzy dzieliło stado krów lub owiec i odległość kilkuset metrów lub nawet kilku kilometrów! Będzie to opowieść o ligawkach, bazunach i trombitach.
Zobacz więcej na temat:  folklor folk kultura ludowa tradycja muzyka ludowa muzyka tradycyjna Ukraina

Inwestycje z KPO, które mają być finansowe ze środków krajowych. Jest gotowy projekt

Zrównoważona gospodarka wodna na obszarach wiejskich i zeroemisyjny transport w miastach znalazły się na liście inwestycji KPO, które mają być finansowane ze środków krajowych - wynika z projektu zamieszczonego na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Przewidziano na ten cel 2 mld euro.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Krajowy Plan Odbudowy fundusze unijne fundusze inwestycyjne legislacja inwestycje budownictwo

Matki Boskiej Zielnej na Śląsku

„W sierpniu każdy kwiat woła – zanieś mnie do kościoła”. Dziś w kościele katolickim obchodzone jest święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, którego polska ludowa nazwa to Matki Boskiej Zielnej. W dzisiejszej audycji opowiedzieliśmy m.in. o prefiguracji Matki Boskiej Zielnej, ale przenieśliśmy się także na pewną podszczecińską wieś, by poznać związane z nią podania.
Zobacz więcej na temat:  kultura ludowa folklor folk tradycja muzyka ludowa Patrycja Zisch śląskie Szczecin

Bieda-kapele - w świecie muzyków „podrzędnych”

- Dowiedziałem się o tym chyba w Przystałowicach, kiedy jeszcze nie wiedziałem dokładnie co i jak. Mówiliśmy o jakimś tam skrzypku, pytałem, co i jak. A facet mi mówi: „Tam to Pan nie jedzie. Dlaczego? Bo on to tylko grał w takich «bieda-kapelach»”. Słucham i pytam, co to znaczy „bieda-kapela”. „Że tylko skrzypce i bębenek. A na bębenek to on nawet nie wynajmował nikogo, tylko za kieliszek wódki mu tam ktoś śtukał” – wspominał Bieńkowski.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Andrzej Bieńkowski