Polskie Radio
Section05

wspomnienie

Samochodem dookoła świata, czyli historia Jerzego Jelińskiego

95 lat temu Jerzy Jeliński wyjechał z Warszawy i podróżując przez Europę i Afrykę dotarł do Ameryki Północnej. Stamtąd udał się do Japonii i powrócił do Europy. Był pierwszym Polakiem, który objechał cały świat samochodem – zajęło mu to 2 lata i 2 miesiące.
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców samochody samochód kierowca kierowcy podróże wycieczka ŚWIAT historie HISTORIA rekordy POLSKA społeczeństwo pamiątki

"Był jednym z ostatnich wiernych etosowi polskiej inteligencji". Piotr Gliński wspomina Witolda Kieżuna

Witold Kieżun był jednym z ostatnich wiernych etosowi polskiej inteligencji, powstaniec warszawski, patriota, państwowiec - napisał w niedzielę wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński w reakcji na informację o śmierci profesora.
Zobacz więcej na temat:  Witold Kieżun śmierć Piotr Gliński Muzeum Powstania Warszawskiego Powstanie Warszawskie POLSKA społeczeństwo

Witold Bereś: Jerzy Pilch umiał zawsze myśleć pod prąd

Tuż przed pierwszą rocznicą śmierci pisarza ukazuje się wspomnienie autorstwa Witolda Beresia "Pilchu. Na rogu Wiślnej i Hożej". - Starałem się tę książkę skonstruować tak, żeby nie przynudzać, więc znajdą tam Państwo nieco śmiechu, trochę erotyki, trochę skandali alkoholowo-towarzyskich, ale rzeczywiście książka tam dominuje - mówił on na antenie Dwójki. 
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Jerzy Pilch KSIĄŻKA Witold Bereś literatura Dorota Gacek

"Był przedstawicielem cudownego pokolenia aktorów". Krzysztof Janczar wspomina swojego ojca Tadeusza Janczara

Aktor Krzysztof Janczar powiedział, że jego ojciec - również aktor Tadeusz Janczar - był przedstawicielem "cudownego pokolenia aktorów złotej ery filmu". 25 kwietnia przypada 95. rocznica urodzin Tadeusza Janczara - jednego z najpopularniejszych aktorów polskiej szkoły filmowej. Stworzył niezapomniane kreacje w filmach "Pokolenie" i "Kanał" Andrzeja Wajdy, "Pożegnaniach" Wojciecha Jerzego Hasa czy serialu "Dom" Jana Łomnickiego. Zmarł w 1997 roku.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA KULTURA FILM TEATR film polski społeczeństwo

Nie żyje Wiesława Mazurkiewicz. "Zawsze miała swoje spojrzenie na rolę"

- Pamiętam jej wspaniałe role, w tym kultową rolę z Teatru Powszechnego, kiedy zagrała tytułową Panią Latter w spektaklu Adama Hanuszkiewicza. Zagrała tak przekonywująco i tak wspaniale, że jej rola jest wciąż w pamięci widzów i kolegów - mówił w Dwójce prezes Związku Artystów Scen Polskich Krzysztof Szuster, wspominając Wiesławę Mazurkiewicz. Znakomita aktorka zmarła w wieku 95 lat.
Zobacz więcej na temat:  Wiesława Mazurkiewicz aktor odeszli 2021

Bolesław Błaszczyk: Rudnik lubił wziąć dźwięk do ręki, jak piędź ziemi

- On nigdy nie pożegnał się ze swoim dziedzictwem, z rolą. Ta ziemia tkwiła w nim cały czas i to trzymało go przy zdrowym podejściu do materii. Brał taśmy magnetofonowe, lepił je, kleił te dźwięki i ciął, więc myślę, że warsztat i rzemiosło on przyniósł właśnie ze wsi - opowiadał w Dwójce Bolesław Błaszczyk, współautor książki "Ptacy i ludzie. Ballada dokumentalna o Eugeniuszu Rudniku".
Zobacz więcej na temat:  Eugeniusz Rudnik Dwójka Studio Eksperymentalne Polskiego Radia muzyka współczesna Jakub Kukla KULTURA

Anna Przedpełska-Trzeciakowska: Słonimski rozpuszczał moich chłopców

- Wstali i ćwiczyli kartofle, a ja umierałam ze wstydu. Antoni te wygłupy wykonywał bardzo często i bardzo je lubił, musiał to być absurd oparty na ogromnej powadze - w "Zapiskach ze współczesności" przypomnieliśmy opowieści Anny Przedpełskiej-Trzeciakowskiej, tłumaczki literatury angielskiej i amerykańskiej, serdecznej znajomej Antoniego Słonimskiego.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie tłumacz Dwójka Bogumiła Prządka

"Zaczynają płynąć łzy". Wspomnienia lwowskich harcerzy z 10 kwietnia 2010 roku

10 kwietnia 2010 roku w uroczystościach w Katyniu wzięli udział lwowscy harcerze harcerstwa polskiego na Ukrainie. O tym w jaki sposób dowiedzieli się o katastrofie samolotu prezydenckiego w Smoleńsku i jak zareagowali na tragiczną wiadomość opowiedzieli naszemu lwowskiemu korespondentowi.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA katastrofa samolotu katastrofa lotnicza katastrofa smoleńska Ryszard Kaczorowski Katyń Smoleńsk

"Skończyła się pewna epoka". Ryszard Poznakowski o śmierci Krzysztofa Krawczyka

- Jego fenomen polegał na ponadczasowości dokonań artystycznych, był artystą życia, artystą kilku pokoleń. Wszyscy odkrywali w jego interpretacjach cząstkę siebie, i tak będzie dalej - mówił w Polskim Radiu 24 Ryszard Poznakowski, kompozytor, przyjaciel Krzysztofa Krawczyka.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Krawczyk śmierć artysta piosenka muzyk POLSKA społeczeństwo Polskie Radio 24 Adrian Klarenbach