Czy zmiany klimatu mogą przyczyniać się do zaburzeń psychicznych?

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2025 08:58
W "Bez tabu" rozmawialiśmy o tym, w jaki sposób zmieniające się warunki klimatyczne mogą wpływać na stan zdrowia psychicznego. Czy zmiany klimatu to nie tylko rosnące temperatury i nietypowe zjawiska pogodowe?
W Bez tabu o zmianach klimatu i zdrowiu psychicznym
W "Bez tabu" o zmianach klimatu i zdrowiu psychicznymFoto: Polskie Radio

Coraz więcej osób odczuwa niepokój na myśl o konsekwencjach zmieniających się warunków klimatycznych. Jesteśmy bombardowani informacjami o powodziach, topniejących lodowcach czy długotrwałej suszy. Czy obawy o los klimatu mogą prowadzić do występowania objawów zaburzeń psychicznych? Okazuje się, że mogą się do tego przyczynić, szczególnie u osób, u których występują symptomy lęku uogólnionego.


Posłuchaj
96:04 PR4_12_02_2025_20_14_Bez_tabu.mp3 Czy zmiany klimatu mogą przyczyniać się do zaburzeń psychicznych? (Bez tabu/Czwórka)

 

- Myślenie, doświadczanie zmiany klimatu nie będzie prowadzić do depresji, ale może być czynnikiem ryzyka, zwłaszcza dla tych osób, które już miały epizody zaburzeń psychicznych lub mają obniżony nastrój czy stany lękowe związane z czymś innym - mówi Marzena Cypryańska-Nezlek. - W bardzo prostej definicji, strach jest taką emocją, która pojawia się w obliczu realnego zagrożenia - dodaje Joanna Gutral.

- Depresja jest doklejana do wielu sytuacji życiowych. My, jako ludzie, mamy zasoby do tego, żeby radzić sobie z różnymi trudnościami i kryzysami, bez wykształcania zaburzeń psychicznych - stwierdza jedna z gościń Czwórki.


Zobacz także:


Na szkody psychiczne najbardziej narażeni są aktywiści, choć nie jest to bezpośrednio związane ze zmianami klimatu, a raczej ich działalnością w tej sferze. - Stany dystresu, niekoniecznie zaburzeń psychicznych, mogą być związane ze stanem bezradności - mówi Cypryańska-Nezlek. - Poza tym jest jeszcze świadomość, że ci, którzy powinni podejmować te decyzje związane ze zmianą systemu, nie działają, jak powinni. To stan okropnej bezradności, zwłaszcza w przypadku aktywistów i aktywistek - dodaje.

***

Tytuł audycji: Bez tabu

Prowadzi: Marta Zinkiewicz

Goście: dr Marzena Cypryańska-Nezlek (psycholożka społeczna, SWPS), dr Joanna Gutral (psycholożka i psychoterapeutka, SWPS), Patrycja Wójcik (aktywistka Inicjatywy Wschód), Olga Ślepowrońska (psycholożka, Stowarzyszenie Mudita, założycielka pierwszej w Polsce grupy wsparcia dla osób z depresją klimatyczną)

Data emisji: 12.02.2025

Godzina emisji: 20.14

kajz/kor

Czytaj także

Młodzi dla klimatu. Co musi się wydarzyć, byśmy zwrócili uwagę na naszą planetę? [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2024 09:37
Tematem audycji "Otwarte studio Czwórki" był aktywizm klimatyczny. Marta Hoppe i Jakub Jamrozek sprawdzili, o co walczą aktywiści klimatyczni. Co skłoniło ich do aktywizmu? Czy była to głęboka potrzeba zmian w podejściu do klimatu, a może po prostu… moda?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zmiany klimatu a zdrowie psychiczne. "Najtrudniejsze jest zderzenie się z niemocą"

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2024 13:00
Kryzys klimatyczny i związane z nim zagrożenia ekologiczne są faktem. To już nie jest nasza przyszłość, a nasza teraźniejszość. Specjaliści zwracają też uwagę, że trudna sytuacja świata wpływa na nasze zdrowie, również psychiczne - coraz częściej mówimy o depresji klimatycznej. 
rozwiń zwiń