Selena Gomez i deportacje w USA

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2025 21:17
W czwartkowej audycji "Świat 4.0" porozmawiamy również o nowym hymnie Arabii Saudyjskiej i obchodach najważniejszego święta w Nowej Zelandii. 
Flaga USA
Flaga USAFoto: Shutterstock

- Wszyscy moi ludzie są atakowani, nawet dzieci - mówiła zalana łzami amerykańska piosenkarka Selena Gomez, odnosząc się do deportacji imigrantów w Stanach Zjednoczonych. Spadła na nią za to fala hejtu. Były kandydat Partii Republikańskiej do Senatu stwierdził, że Gomez również powinna zostać deportowana. Kogo dotyczy akcja deportacyjna administracji Donalda Trumpa? Jak wyglądają operacje ICE? Czy Polacy w USA maja się czego obawiać? O tym porozmawiamy w czwartek po godzinie 16.00 z Jakubem Błońskim z Ośrodka Studiów Amerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego.

Po godzienie 17:00 posłuchamy materiału reporterskiego Jędrzeja Rosiewicza o nowej wersji hymnu Arabii Saudyjskiej, który przygotuje Hans Zimmer. Turki Alalshikh, radca na dworze królewskim w randze ministra i przewodniczący Generalnego Urzędu ds. Rozrywki, poinformował na platformie "X", że trwają rozmowy ze słynnym kompozytorem muzyki filmowej na temat nowej orkiestracji narodowego hymnu Arabii Saudyjskiej. Alalshikh podkreślił, że Hans Zimmer jest "jednym z największych współczesnych muzyków" i dodał, że omawia z nim kilka innych projektów, m.in. udział Zimmera w widowiskowym koncercie w ramach Sezonu Riyad – festiwalu odbywającego się w stolicy królestwa. Według arabskiego polityka Zimmer jest "wielkim miłośnikiem Arabii Saudyjskiej i jej mieszkańców" i obiecał, że wkrótce odwiedzi kraj wraz ze swoją rodziną. 

Trwają obchody Waitangi Day, najważniejszego święta w Nowej Zelandii (przypada w czwartek 6.02) Traktat Waitangi jest przez historyków uznawany za dokument, za którego sprawą powstała Nowa Zelandia - ustanowił on urząd gubernatora generalnego NZ, uznał maoryską własność ziemi i wszelkich innych dóbr oraz nadał plemieniu Maorysów prawa obywateli brytyjskich. Prawa te nie zostały dotrzymane, co doprowadziło do trwających ponad trzydzieści lat maoryskich wojen. Wydarzenie jest zarówno festiwalem, jak i forum dyskusji politycznej na temat suwerenności, równości i historii. Często było miejscem demonstracji, podczas których Maorysi protestowali przeciwko brakowi postępów w walce z nierównościami i ciągłym łamaniu traktatu. Tegoroczne obchody miały przyciągnąć dziesiątki tysięcy osób, ale premier Nowej Zelandii nie weźmie w nich udziału. Więcej dowiemy się z materiału reporterskiego Mateusza Demskiego po godzinie 17.30.

***

Na audycję "Świat 4.0" w czwartek (6.02) o godzinie 16.00 zaprasza Piotr Firan.

gV

Czytaj także

Napięcie na linii USA-Izrael, Biden skrytykował Netanjahu. Chodzi o uwolnienie zakładników

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2024 21:53
Prezydent Joe Biden skrytykował premiera Benjamina Netanjahu. Zdaniem amerykańskiego przywódcy szef izraelskiego rządu nie zrobił wystarczająco dużo w kwestii porozumienia z Hamasem i uwolnienia zakładników. 
rozwiń zwiń