Kompas Konkurencyjności. Plan Unii Europejskiej na rywalizację z gospodarczymi potęgami

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2025 12:33
Unia Europejska staje przed wyzwaniem odzyskania swojej pozycji w globalnej rywalizacji gospodarczej z takimi potęgami jak Chiny czy Stany Zjednoczone. Komisja Europejska przedstawiła niedawno Kompas Konkurencyjności - strategiczny plan mający na celu wzmocnienie innowacyjności, dekarbonizację przemysłu oraz zwiększenie bezpieczeństwa gospodarczego Unii Europejskiej.
Kompas Konkurencyjności - unijny plan na powrót do gospodarczej rywalizacji ze światowymi potęgami
Kompas Konkurencyjności - unijny plan na powrót do gospodarczej rywalizacji ze światowymi potęgamiFoto: Shutterstock

Raport Draghiego

- Raport Draghiego został opublikowany w zeszłym roku. To był duży raport z diagnozą problemów gospodarczych Unii Europejskiej na tle świata. Przede wszystkim była mowa o tym, że Unia Europejska traci na konkurencyjności w porównaniu do Stanów Zjednoczonych, ale również do Chin i innych rosnących potęg - mówi Jolanta Szymańska z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.


Posłuchaj
34:24 PR4_12_02_2025_16_15_Świat_4.0.mp3 Jolanta Szymańska o unijnym Kompasie Konkurencyjności (Świat 4.0/Czwórka)

 

Autorem raportu jest Mario Draghi, były premier Włoch. W dokumencie zostały wskazane działania, które UE musi podjąć, aby przeciwdziałać spadkowi konkurencyjności. Odpowiedzią na gospodarcze problemy Unii jest Kompas Konkurencyjności, będący planem rozwoju na następne lata.


Kompas Konkurencyjności

Kompas Konkurencji to programowy dokument Komisji Europejskiej, który przedstawia założenia i priorytety rozwoju europejskiej wspólnoty przez najbliższe pięć lat. - Pod tym komunikatem kryje się szereg działań, które Unia Europejska planuje inicjować i rozwijać. To kreowanie środowiska dla rozwoju start-upów czy eliminowanie luki innowacyjności - mówi Jolanta Szymańska. - O ile mamy świetny kapitał ludzki i wykształcone osoby, to często one nie mają możliwości rozwijania swojego potencjału na terytorium Unii Europejskiej - dodaje.



Kompas Konkurencyjności zawiera w sobie trzy główne obszary działania, czyli innowacje, dekarbonizację i bezpieczeństwo. Aktywizacja tych sfer ma prowadzić do budowania dobrobytu, poprzez kładzenie nacisku na rozwój sztucznej inteligencji, start-upów, a także działania na rzecz obniżenia kosztów energii i dywersyfikowania źródeł jej pozyskiwania. - W założeniu skorzystamy wszyscy, nie tylko naukowcy i innowatorzy, ale również obywatele Unii Eurpejskiej - stwierdza Jolanta Szymańska.


Zobacz także:


Unijne regulacje

Jak twierdzi Szymańska, Unia Europejska jest przeregulowana, co utrudnia rozwój i działalność gospodarczą oraz pojawianie się nowych inicjatyw. - To, co sprawia, że w Unii Europejskiej żyje się na wysokim poziomie, często bywa krępujące i powoduje, że Unia w globalnym wyścigu traci - zaznacza.



Gościni Czwórki zauważa jednak, że regulacje, które utrudniają działanie przedsiębiorcom, służą obywatelom. - Dzięki nim mamy produkty, które są bezpieczne czy zdrowe - mówi Szymańska. 

***

Tytuł audycji: Świat 4.0 

Prowadzący: Piotr Firan

Gościni: Jolanta Szymańska (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych)

Data emisji: 12.02.2025

Godzina: 16.13

kajz/kor

Czytaj także

AI Act wchodzi w życie. Jak etycznie korzystać ze sztucznej inteligencji?

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2024 22:01
AI Act, czyli unijne rozporządzenie w sprawie sztucznej inteligencji, wchodzi w życie. To pierwsza w skali świata kompleksowa regulacja prawna dot. systemów i modeli sztucznej inteligencji. O tym przełomie, a także o etyce w kontekście sztucznej inteligencji opowiedział Maciej Chojnowski z Centrum Etyki Technologii Instytutu Humanites. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Euro Vibe. Co słychać w Strasburgu? Piotr Firan w Parlamencie Europejskim

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2025 18:59
Piotr Firan prosto ze Strasburga śledził posiedzenie Parlamentu Europejskiego odbywające się w dniach 20-23 stycznia. Podczas audycji "Świat 4.0" przedstawił nam, o czym dyskutowali dziś europosłowie, a także porozmawiał z młodymi Polakami, którzy odbywają staż w Parlamencie Europejskim.
rozwiń zwiń