Walentynki - co kraj to obyczaj!

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2025 17:43
Może się wydawać, że Święto Zakochanych obchodzone jest na całym świecie tak samo. Tymczasem 14 lutego dla Finów jest świętem przyjaźni, na Filipinach okazją dla masowych ceremonii ślubnych, a Japończycy obchodzą walentynki i 14 lutego, i 14 marca. 
Walentynki to święto zakochanych - jednak nie wszędzie świętuje się je tak samo
Walentynki to święto zakochanych - jednak nie wszędzie świętuje się je tak samoFoto: Shutterstock

W Stanach Zjednoczonych walentynki obchodzone są klasycznie - czekoladki, kolacja przy świecach, kwiaty. W wielu krajach wygląda to podobnie. Często zakochani wymieniają się prezentami. Jednak na Filipinach podarki to za mało - tam tego dnia setki par biorą udział w masowych ceremoniach ślubnych. Zdarza się, że tego dnia wesela są sponsorowane przez lokalne władze. 


Posłuchaj
12:24 PR4_14.02.2025_17.12_Świat 4.0 17.12.54 17.25.19.mp3 Jak 14 lutego świętuje się w Finlandii i Japonii (Świat 4.0/Czwórka)

 

Okazuje się, że w Europie też nie mamy do czynienia z jednorodną tradycją. Laura Santo, Finka mieszkająca w Polsce, zdradza, że 14 lutego w Finlandii to Dzień Przyjaźni. - W sklepach dominują kartki z napisami "Dla mojego przyjaciela", "Cieszę się, że jesteśmy przyjaciółmi", są na nich kwiatki, albo słodkie zwierzątka - opowiada. - Oczywiście można tego dnia iść z chłopakiem lub dziewczyną do kina i świętować w amerykańskim stylu, ale u nas to dzień przyjaźni. 

Czytaj także:

Jeszcze kilka lat temu Finowie z okazji Dnia Przyjaźni wysyłali do siebie tradycyjne listy i kartki, ale nowoczesne technologie wdarły się i tu. Dziś życzenia przesyłane są smsami czy za pośrednictwem komunikatorów internetowych. 

Fiński Dzień Przyjaźni obchodzony tego samego dnia co walentynki, w wielu innych krajach, może prowadzić też do nieporozumień. - Moja koleżanka, Finka, wysłała tego dnia życzenia do kolegów z Polski - oni byli zakłopotani i pytali mnie, czy ona nie wie, że mają żony - mówi. - Musiałam im wszystko wyjaśnić. Tu namieszały różnice kulturowe. 

Japonia - walentynki dwa razy

14 lutego Finowie stawiają na przyjaźń, za to dla Japończyków jedno święto zakochanych to za mało. Walentynki obchodzą 14 lutego i 14 marca. - 14 lutego to dziewczyny, kobiety troszczą się o mężczyzn - dają im czekoladki - wyjaśnia Karolina Kącka, japonistka. - Są różne rodzaje czekoladek:

  • Giri choko - to czekoladkowy obowiązek, daje się je współpracownikom, kolegom, przyjaciołom, członkom rodziny. Nikt nie ukrywa, że wręcza je, bo musi. Często pojawia się na nich napis "kansha", czyli "wdzięczność".
  • Honmei choko - to czekoladki, które wyrażają prawdzie uczucia. Wręczane są tylko tej jednej jedynej osobie. 14 lutego jest dniem, który można wykorzystać na wyznanie miłości.

14 marca role się zmieniają i panowie mają za zadanie zadbać o panie. Ten dzień nazywany jest Białym Dniem, a kobiety obdarowywane są tym co białe - białym złotem, białymi czekoladkami etc. 

Japonki i Japończycy randkują też w sieci. Aplikacje randkowe są popularne, ale panów czeka pewne utrudnienie. - Japonki na swoich profilach w aplikacjach randkowych nie pokazują twarzy, cenzurują ją np.  wrzucają zdjęcie jedzenia, albo zwierzątek, zasłaniają twarze maską. Nie mają też rozbudowanych opisów i najczęściej twierdzą, że szukają przyjaciół - zdradza japonistka. 

***

Tytuł audycji: Świat 4.0 

Prowadzący: Piotr Firan

Materiał: Jędrzej Rosiewicz

Data emisji: 14.02.2025

Godzina: 17.12

pj

Czytaj także

Jak znaleźć prawdziwą miłość w sieci? "Obiecuj mniej, dawaj więcej"

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2022 15:26
- Mamy dziś bardzo wielu singli i nie wszyscy są nimi z wyboru. Ciężko jest dziś znaleźć miłość, choćby z powodu pandemii. Relacje zrobiły się bardziej wirtualne. Jednak da się rozpocząć trwałą i udaną relację w sieci i przenieść ją do prawdziwego świata - przekonywała psychoterapeutka Joanna Godecka. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Single w walentynki. Relacje społeczne na co dzień i od święta

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2023 17:55
Idąc dziś ulicą, trudno zapomnieć o walentynkach. Czerwienie, róże i serca "wylewają się" ze sklepów, lokali gastronomicznych, kin czy salonów kosmetycznych. - Ta otoczka powoduje, że o walentynkach myślimy. Niektórych singli może to napawać smutkiem, ale raczej radzą sobie z tym uczuciem - mówi Agnieszka Nadstawna, coach singli. 
rozwiń zwiń