Sztuka lodowych rzeźb według Roberta Burkata

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2025 15:48
Rekord Guinnessa, zrobienie igloo latem, a także dwukrotny tytuł wicemistrza świata to tylko niektóre z osiągnięć jednego z najzdolniejszych polskich rzeźbiarzy w lodzie. 
Lodowa rzeźba
Lodowa rzeźbaFoto: Shutterstock

Robert Burkat, rzeźbiarz lodowy z grupy Ice Team, to artysta, który od lat zachwyca swoimi dziełami wykonanymi z lodu. Dwa razy zdobył tytuł wicemistrza świata w rzeźbieniu w lodzie.


Posłuchaj
26:24 CZWORKA Bohaterowie zimy 2025_02_09-14-16-56.mp3 Sztuka lodowych rzeźb z Robertem Burkatem (Bohaterowie zimy/Czwórka)

- Zawsze miałem zdolności plastyczne. Rysowałem, lepiłem z gliny, rzeźbiłem w drewnie. Ale to lód mnie zafascynował - mówi Robert Burkat. Jego pierwsza rzeźba lodowa to proste serce z zatopionymi różami, które zostało sprzedane na wesele. - Pamiętam to jak dziś. Choć po latach uważam, że to była tragedia - śmieje się artysta.

Lodowe rzeźby od kuchni

Rzeźbienie w lodzie to nie tylko sztuka, ale i ciężka praca fizyczna. - Na konkursach pracujemy w ujemnych temperaturach, czasem nawet przy -41 stopniach. To wymaga ogromnej wytrzymałości - mówi rzeźbiarz. Narzędzia, których używa, to m.in. piły spalinowe, dłuta, a nawet… żelazka. - Ciepło żelazka sprawia, że lód staje się bardziej przejrzysty, szklisty - wyjaśnia. 

Zobacz też:

Artysta przyznaje, że lód to materiał nieprzewidywalny. - Może być kruchy, ale jednocześnie twardy. Można z niego wydobyć finezję i ulotność - opowiada gość Czwórki. Robert rzeźbił zarówno w lodzie naturalnym, jak i sztucznym. - Idealny lód powstaje w specjalnych maszynach. Jest jednolity, bez pęknięć czy bąbelków powietrza - tłumaczy.

Igloo latem

Jednym z najciekawszych projektów Burkata było stworzenie igloo latem w Jastrzębiej Górze. - Temperatura na zewnątrz wynosiła ponad 30 stopni, a w środku igloo było zimno. Kelnerzy narzekali, ale goście byli zachwyceni - wspomina twórca. 

Osiągnięcia i plany

Rzeźbiarz ma na koncie rekord Guinnessa. W 2006 roku w Dubaju stworzył najwyższą rzeźbę lodową na świecie, mierzącą 12,5 metra. - To było wyjątkowe doświadczenie. W środku hali było -5 stopni, a na zewnątrz ponad 50 - opowiada. Robert marzy o powrocie na mistrzostwa świata na Alasce. - Chciałbym wreszcie zdobyć mistrzostwo - przyznaje. Choć jego dzieła są ulotne, to właśnie w tej kruchości tkwi ich piękno. - Wszystko przemija, ale to, co tworzymy, pozostaje w pamięci - podsumowuje artysta.

***

Tytuł audycji: Bohaterowie zimy

Prowadzi: Jędrzej Rosiewicz

Gość: Robert Burkart

Data emisji: 09.02.2025

Godzina emisji: 14.11

gV

Czytaj także

Bezpieczna zima nad wodą. Gdy lód trzeszczy - połóż się na nim

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2025 11:43
Ratownicy Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego latem mają pełne ręce roboty, ale i w sezonie jesienno-zimowym nie próżnują. - Zajmujemy się ratownictwem lodowym - mówi Maciej Żebrowski, ratownik WOPR. - Dużo czasu poświęcamy też na profilaktykę, edukację, prowadzimy kampanię "Kruche życie". 
rozwiń zwiń